• dolar dolar 3.3645
  • euro euro 3.6278
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 15-11-2016 22:21

Makas Sözcüğünün Kökeni Gerçekten Arapça mı?/Arif Erman

Makas Sözcüğünün Kökeni Gerçekten Arapça mı?/Arif Erman

MAKAS SÖZÜNÜN KÖKENİ

Diğer Türk dillerinde MAKAS yerine GAYÇI/KAYÇI/KAYŞI sözü kullanılır. “Kıymak” eyleminden türemiştir. Türkiye Türkçesinde ise MAKAS sözünü kullanıyoruz.

Dilbilimciler “makas” sözünün Arapça “makass” olduğunu ve “kass” kökünden geldiğini savunur. Oysa Arapçada “kassab” (kasap) dışında “kass” kökünden gelen ve kesmekle ilgili olan bir eylem ya da ad yoktur.

“Makas” sözü de Arapçaya, Akadça yoluyla, bir Ön Türk dili olan Sümerceden geçmiştir. Sümerce “kesme tezgahı” anamına gelen “magaz” sözü, Sümerceden Akadçaya “makaşu” olarak geçmiş, oradan da Arapçaya “makass” olarak evrilmiştir.

magaz [bench] ma-gaz “slaughthering bench” Akk. makaşu

MAGAZ sözü, biri ad diğeri de eylem olmak üzere iki sözden oluşur: bunlar “gemi” ve “tezgah” anlamlarına gelen MA ve kesmek, öldürmek, kazmak, ezmek anlamarına gelen GAZ /KAZ sözleridir.

Gemi anlamına gelen ve Sümercede ĞEŞMA olarak da yazılıp söylenen MA sözü, günümüz Türk dillerine GEMİ/ KEME/ KEMA biçimlerinde evrilmiştir. GAZ /KAZ sözü ise Türk dillerine KES (Çuvaşça KAS) ve KAZ eylemleri olarak evrimiştir. Ayrıca “kesen”/”kesici” anlamına gelen -ib/ip ekiyle de KASAP/GASSAB/KASSAB/KESİPŞİ/KESİP biimlerinde ad olarak da evrilmiştir.

ma [ship] ma, ğeş-ma "ship, boat” Akk. eleppu

gaz [kill] gaz, kaz “to kill”, “slaughter”, “to beat” etc. Akk. kaşaşu

Sümerceden Akadçaya KAŞAŞU olarak geçen GAZ sözü, Arapçaya KASS kök sözü olarak kalmış.

Arapçada bir de yine ”kasap” anlamına gelen “cazzar” (cezzar) sözü bulunuyor. Ama hiç bir kökü yok. Bu söz de Sümerce GAZ sözünden Arapçaya geçmiştir.

Arapça çok zengin bir dil diyenlerin kulakları çınlasın.Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR