• dolar dolar 3.4500
  • euro euro 3.6607
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • HABERLER
  • Gündem
  • Selam Sözcüğü Sandığınız Gibi Arapça da değil, İbranice de.
  • 28-10-2016 14:45

Selam Sözcüğü Sandığınız Gibi Arapça da değil, İbranice de.

Selam Sözcüğü Sandığınız Gibi Arapça da değil, İbranice de.

Selam Sözcüğü Sandığınız Gibi Arapça da değil, İbranice de / Arif Erman Yazdı

“SELAM” SÖZÜNÜN KÖKENİ

Herkes “selam” sözünün Arapça olduğunu sanır ya da en azından öyle billinir. Buna karşı çıkan ve bu sözün gerçekte Arapça değil, İbranice oluğunu ve İbranice “şalom” sözünden Arapçaya geçtiğini savunanlar da az değil.

İbranice “şalom”, barış demek. Ayrıca “şolom”, “şolem”, “şoloim” ve “şulem” gibi türevleri de var. “Şlomo” ise, barışçıl demek. Batılı dilbilimcilere göre bu sözün kökü İbranice ŞLM imiş. İbranice Solomon adı da buradan geliyor. Arapçası Suleyman. Bize geçen Süleyman!

Ancak, Arapçada da bu sözün bir kökü var: SİLM. Barış ve barışıklık demek. “Silm” kökünden Arapçada türeyen sözlerden bir kaçı şunlar: selam (barış), salim (sağ, sağlam), selamet (sağlamlık, güvenlik), selim (sağlam, kusursuz), İslam, Musliman (İslam olan), teslim (övrülme, kendini Tanrı'ya bırakma) ve sala (Bunun anlamını Araplar da tam olarak bilmiyor; kısaca “kendine güvenen çıksın ortaya” gibi bir şey. Ölü için okunan sala da buradan gelme). Ne kadar Arapça gözüküyor değil mi? Üstelik kökü de var: silm.

İbranice de, Arapça da Semitik diller ve bu benzerlik doğal. Ama gerçekte bu iki dil de bu sözü öncülleri olan Akadçadan almış. Akadçaya ise Sümerceden geçmiş.

Bu sözün özü Sümercedir ve sağlık, kusursuzluk, iyi olmak anlamlarına gelir:

silim [HEALTHY] silim "(to be) healthy; completeness; well-being" Akk. Šalāmu; šulmu

Sümerce SİLİM sözü, Akadçaya “şalamu” ve “şulmu” olarak geçmiş. Akadçadan da başta İbranice ve Arapça olmak üzere tüm Semitik dillere evrilmiş.

Ama bu söz aynı zamanda günümüz Türk diline de SAĞLAM olarak evrilmiş. Kısacası, sözün kökü yine bizim.

Türkçe tarih boyu çevresindeki dilleri etkileyen bir dil olmuş. Avrasya karasındaki tüm dillerin temeli Türkçe ile oluşmuştur.

Arif Erman

Haber Videosu

İran Türkleri Türkçe eğitim için meydanlara indi.


Etiketler: Selam selamlaşma
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR