• dolar dolar 3.5320
  • euro euro 3.7553
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • HABERLER
  • Gündem
  • Subaylarımız: Vatanım Sensin adlı dizi psikolojik savaş ürünü!
  • 02-11-2016 19:25

Subaylarımız: Vatanım Sensin adlı dizi psikolojik savaş ürünü!

Subaylarımız: Vatanım Sensin adlı dizi psikolojik savaş ürünü!

Tamer Tahir KUMKALE

Bu bölümde Türk Subayının düşürüldüğü rezil durumu eski bir subay olarak utanarak ve üzülerek izledim. İşte şimdi Orduyu bitirmek için son noktayı koydular dedim.

Ergenekon, Balyoz tipi Kumpas davaları ile aşağılanan Türk subayı ve Türk Ordusu, 15 Temmuz darbe kalkışması sonrasında tekrar ve daha büyük darbelerle sarsıldı. Yurt içinde, Suriye’de ve Irak’ta fiilen sıcak savaşın içinde olan Türk Ordusunun acilen güçlendirilmeye ihtiyacı varken ve ordumuz FETÖ Terör Örgütü ile mücadele ediyorum denilerek her alanda çok büyük darbeler almaya devam ediyor.

Son olarak “VATANIM SENSİN” isimli dizi ile Türk subayları iyice itibarsızlaştırılıyor ve halkının gözünde sıfırlanıyor. Bu bölümde Türk subayı vatanını para ile satıyor, kendi komutanını gözünü kırpmadan öldürüyor, en yakın silah arkadaşını sırtından vuruyor, vurduğu arkadaşının dul karısına göz koyuyor, şehit subayın kızı Yunan işgalini baloda kutluyor, ve nihayet vatansever olarak gösterilen Osmanlı Alay Komutanı Binbaşı Cevdet Yunan Albayı olarak İzmiri işgal eden kuvvetlerle sahile çıkıyor.

 

Psikolojik Harp konularını bilen bir kişi olarak bu filmin Türk insanının beyninde yaratacağı tahribatın büyüklüğünü tahmin edebilmek zor değil.

Tamer Tahir KUMKALE

(E) Albay

 

VATANIM SENSİN ADLI DİZİNİN İLK BÖLÜMÜNÜN DEĞERLENDİRMESİ:

Uzun süredir reklamı yapılan bir kurtuluş savaşı dizisi (!) daha Cumhuriyet Bayramımız 29 Ekim’den iki akşam önce gösterime girdi. Dizinin ilk bölümü ve tanıtım fragmanları dizinin ne amaçla çevrildiğini anlamamız için yeterli oldu. Dizide izleyiciye aktarılan mesajlar ve bazı diyaloglar dizinin amacını açıkça ortaya koyuyor.


Dizide vatan haini olarak tanıtılan 3 Türk subayının ikisi dörder, biri üç madalyalı. Kan kardeşi Binbaşı Cevdet’in karısı kendisine kalsın diye Cevdet’i vuran Binbaşı Tevfik azınlıklardan da rüşvet alıyor. Ne güzel bir Türk subayı tiplemesi! İşin ilginç yönü hain Selanikli Tevfik’in Atatürk’ün gençlik resimleriyle bayağı bir benzerliğinin olması. Sizce Tevfik üzerinden sadece Türk subayı imajı mı lekeleniyor?


* * *
Cevdet ile Azize’nin oğlunun adı da özenle seçilmiş. Ali Kemal. Ali Kemal denince aklınıza ilk kim geliyor? İstiklal Savaşı yıllarında Atatürk ve Kuvayı Milliye aleyhinde yazılar yazan, Yunanlıları öven ve kurtuluş savaşından sonra yargılanmak üzere mahkemeye gönderilirken yolda Türk halkı tarafından linç edilen vatan haini gazeteci. Böylece dizide adı çokça geçirilen gözü pek civanmert delikanlının şahsında Ali Kemaller aklanıp kahramanlaştırılmış olmuyor mu?

--------------------------------------------------------------------

Ömer Lütfi TAŞÇIOĞLU


Daha ilk sahnede vatan için; “Vatan, koynuma sokulan bir kadın gibi sevdiğim” ifadesi kullanılıyor.

Azize ise Cevdet geri dönmeyince şöyle söylüyor: “Vatan dediğin bir avuç toprak. Altı üstü bir avuç toprak. Dünyanın her yeri toprak değil mi? Benim vatanım da toprağım da sensin Cevdet.” 


Bu cümleler ile ne oldu?

Kadın sevgisi ve koca sevgisi vatan sevgisinin önüne çıktı. Ne kadar güzel değil mi? Ahmet Altan’ın “vatanı bir kadın memesine satarım” sözleriyle ne kadar da örtüşüyor!


Hastanede tedavi gören yaralı bir Türk askeri “Bu neyin savaşı? Ben bu kolu niye bıraktım” diyor.

Azize cevaben “ben Balkanlarda kocamı niye bıraktıysam sen de kolunu ondan bıraktın” diyor. Verilen cevapta ne vatan var ne de namus. Bu ifadenin muhatabı Türk gençliği ve kahraman Mehmetçik. Aktarılan mesaj ise şu: “Vatan işgale de uğrasa askere gitme, karşı koyma, yerinde otur. Sonra kolunu, bacağını, belki de canını kaybedersin”. 


Cevdet ve Azize’nin kızı Yıldız Yunanlı bir subayın kendisine hediye ettiği elbiseyi giyerek Yunan subayının İzmir’in işgalinden bir gün önce verdiği baloya katılıyor ve Yunanlı subayın kollarında mutlu bir şekilde dans ediyor. Yunanlı subayın “siz de korkuyor musunuz Yunanlıların gelmesinden” sorusuna cevaben Yıldız; “Ne münasebet İzmir’in hali meydanda. Hem bunca yıl Osmanlı’nınmış da ne olmuş. Madem Türkler kadar Rumlar da yaşıyor burada. Neden Yunan yönetimi olmasın” diyor.

 

Yıldız, baloda Yunan bayrağını ve Yunanlı teğmenin “yaşasın yeni Yunanistan” sözlerini de alkışlıyor. Verdik mi İzmir’i Yunanlılara. Hem de 4 madalyalı bir Türk subayının kızının ifadesiyle. Ne kadar güzel! Diğer taraftan, annenin vatansever olan diğer kızına vatana sahip çıkma çabalarından dolayı nasıl kızdığı da zihinlere yerleşti.


Yunan askerinin İzmir’e ayak basışında Türk subayı Cevdet Yunan üniforması giymiş olarak Yunanlı komutanın yanında boy gösteriyor ve “Ben bıyığım terlediği günden beri her cephede Osmanlı için savaşan Cevdet, bugün diyorum ki; Hasta adam can çekişmiyor. Hasta adam öldü. Bana, aileme, size, ona güvenen herkese ihanet etmiş bir devlet ölmüştür. Bizi birbirimizle başkasının savaşında savaştıran devlet çoktan ölmüştür. Osmanlı öldü, yaşasın yeni Yunanistan” diye bağırıyor.


İşin ilginç tarafı Yunanlılar İzmir’e çıkarken ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’i şehit eden Yunan ordusunun ölen bir askerine karşılık bir günde çoğu sivil 2000 Türk’ü katlettiğinden hiç bahsedilmiyor.

 

Yine Yunan ordusu İzmir’e çıkarken onları rıhtımda karşılayarak Yunan bayrağını öpen ve “ne kadar çok Türk öldürürseniz o kadar mutlu olacağım” şeklinde konuşma yapan İzmir metropoliti Kalafatis Hrisostomos’un bu ihanetinden hiç bahsedilmiyor. 


Dizide beni hiç şaşırtmayan bir diğer husus “Bizde Kurtuluş Savaşı dizileri “düşman” kavramını yok etmek için yapılır” yargısını destekleyecek şekilde dizide insancıl ve sevecen olarak sunulan Rumlara sıkça yer verilmesi. Önümüzdeki bölümlerde önceki dizilerde olduğu gibi bize kurtuluş savaşını bunların yardımlarıyla kazandığımız da öğretilecektir.


Halkımız Türk milletinin yok edilişini konu edinen, işgalcileri kutsarken Türk subayını ve halkını hain olarak tanıtan ve düşman kavramını yok eden sözde kahramanlık dizilerini izlemeye devam etsin. İyi seyirler…

Ömer Lütfi TAŞÇIOĞLU
Dr. E. Kur. Alb. Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Cebesu Cebesu 03.11.2016

Bunları yazmak için erken değil mi? Daha ilk bölüm belki bazı konularda evet hainler konusunda haklısınız. Ama bu hainler gerçekte olmadı mı oldu biraz daha bekliyelim. Belli Cevdet ajan olarak girmiştir Ordu'ya

güler Nurislam güler Nurislam 04.11.2016

moralimi bozdu izliyemedim kanal değiştirdim

Ali can Ali can 04.11.2016

Gerizekali meseleki reaksiyon ornegi askerlerin aciklamalari...

izzet  kapısız izzet kapısız 04.11.2016

Evet yazılan haklı.Böyle bir milli mücadele.kahramanlık dizisi olmaz İzmir İşgal edildiğinde olanları yansıtmıyor.Nerede ilk kurşun.İlk kurşuna müteakip Yunan mezalimi nerede? Türkler öyle çoluk çocuk, kadınlar,gençler Yunanı sevinçle karşılamamıştır. Karşılayanlar rum ermeni ve yabancı uyrukluklardır Türk kadınları nerdeyse yunan İzmir'i işgal etti diye zil takıp oynuyorlar.. Bu gibi durumlar az biraz İstanbul'da olmuştur.Sodom ve Gomore 'de anlatılan kadar.O bir belgesel romandır.Bunların çektikleri uyduruk bir de üstelik HAİNCE

Spider Spider 09.11.2016

Orduyu aşağılıyor diye paranoyakca yorum yapanlara önerim ; diziyi üzerine oturduğunuz organınızla değil de görme organınızla izleyiniz. İki organ arasındaki ayrıcalık sadece tek harf ama çok şey farkettirir.

Murat Doğan Murat Doğan 06.11.2016

Birinci bölüme göre halk tabirinde buna SAZAN lık denir. Ki siz SAZAN kelimesinden de ötesini hak ediyorsunuz. Diziyi yerden yere vurdunuz. Ne için? Sosyal medyada dikkat çekmek için. 2. Bölümde ne oldu peki? Yerden yere vurduğunuz Cevdet binbaşının VATANI için AİLESİNDEN Vazgeçip Muhbirlik yaptığı ortaya cıktı. Peki yukardaki deli paronayalarının bir tutarlılığı kaldımı? Kalmadı bu size ders olsun bir daha dereyi görmeden paçayı sıvamayın! Ömer Lütfi TAŞÇIOĞLU denilen beyinsiz insan sende bir daha insanlara çamur atma kesin sende fetocusundur bir an önce göz altına alsınlar senide emniyete şikayette bulunacam hakkında vatan düşmanı diye...é

Volkan Volkan 10.11.2016

Yurdumda bu kadar beyınsız komutanların VE ınsanların olduğunu bilmek utanç verici bir durum. Neresi yanlış Osmanlı döneminde bunlar yaşanmadı mı ülkeyi parsel parsel satmadılar mı yabancılara Hale'n bile ordunun içinde fetö denen örgüt tarafından ele gecırılmedı mı ülkede her yer özelleştirilip satılmıyor mu ? Türk subaylarını itibarsızlaştırıyor deniliyor Halen bile böyle komutanlar YOK mu biraz aklınızı başka şeylere değil bunlara çalıştırın bu yorumları anlamadan kendı tarıhını bilmeden yazan insanlara yazıklar olsun

Gürkan TÜRKSOY Gürkan TÜRKSOY 10.11.2016

Psikolojik harp konusunda hiç bir şey bilmeden, asimetrik psikolojik harekat hakkında hiç bilgi sahibi olmadan, özellikle az okuyup çok dizi seyrederek yorum yaparsanız tabiki doğru tespitlere salya sümük yorum yaparsınız.Sonuç: Yapılan yorumların çoğunluğuna göre dizi psikolojik bilinçaltı hedeflerine kesinlikle varacaktır.Üzücü olan dizinin hedefe varmasından ziyade zaten bunlar gerçekte olmamışmı diyen zihniyetin fütursuzca bunları yazabilecek konuma gelmesidir.

asd asd 10.11.2016

türk subayları arasında şimdi nasıl onursuzları çıktıysa o zamanlar da vardı. önce bir izleyin bakalım ilk bölümden bitirdiniz işi... neyse 3. bölümde hepinize kapak olacak zaten, izleyin görün...

Murat Murat 20.11.2016

Ülkemizin büyük sorunlarından biri. Önyargılı olmak... Neden sadece ilk bölümü ile değerlendiriyorsunuz? Sizin ilk önce ilk sezonu izlemeniz ondan sonra fikirlerinizi yazmanız gerekir. İnsanların gözünden daha fazla düşmemek için bu saçma yazıyı silmenizi istiyorum.

Muhalif Muhalif 25.11.2016

Siz şimdi "İngiliz Kemal"i de cidden İngiliz sanıyorsunuzdur, albayım.. Emir-komuta zinciri sizde meslekî deformasyona yol açmış; "düşün!!" diyen olmayınca beyniniz nöbette uyuyor, önyargılarınızı aşabildiyseniz dizinin ilerleyen bölümleriyle ilgili görüşlerinizi de yazıverin buraya..

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR