• dolar dolar 3.3645
  • euro euro 3.6278
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 27-10-2016 19:51

TDH, YALOVA URAYI (Belediyesi) İLE GÖRÜŞTÜ / Söyleşi

TDH, YALOVA URAYI (Belediyesi) İLE GÖRÜŞTÜ / Söyleşi

Yalova'da TDH'nin destek verdiği ve çok yakından izlediği "Yabancı tanıtı istemiyoruz" imza etkinliği Yalova Urayı ile paylaşıldı. Düşünceye destek çıkan Yalova uray başkanı, TDH adına Salih Çam ve Yasin Güner arkadaşlarımızın sorularına yanıt verdi.

YALOVA URAYI (Belediyesi) “YABANCI TANITI (tabela) İSTEMİYORUZ “ adlı imzaları olumlu karşıladı.

Geçtiğimiz yedice (hafta) Yalova MHP İl Başkanlığınca düzenlenen “Yabancı Tanıtı (tabela) İstemiyoruz“ adlı imza toplama etkinliğinde Yalovalı vatandaşlardan gelen yoğun katılım Yalova Urayında da karşılık buldu. Uray Başkanı Vefa Salman, urayın konuya olumlu baktığını ve ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Kendisinin de dil konusunda duyarlı olduğunu, TDK ve TTK nin kuruluş kararlarının Yalova’da alındığını anımsatarak eşiyle birlikte bu etkinliğe imza attıklarını belirtti.
Toplanan imzaların verilmesi öncesinde düşüncelerini paylaşan Yalova MHP İl Başkanı Hasan Topçular, Yalova’da giderek artan yabancı tanıtıların vatandaşlar arasında şikayet konusu olduğunu, kısa sürede beklenenin üstünde bir katılım gerçekleştiğini (4760 imza), bu konuda kendilerinin de yazılardaki yabancılaşmanın önüne geçilmesi gerektiğini düşündükleri için bu etkinliği yaptıklarını ve bunu yurt geneline yaymak için genel merkeze ileteceklerini ve en önemlisi Türkçenin korunmasının kendileri için milli bir görev olduğuna inandıkları vurgusunu yaptı.
Konuyla ilgili Uray Başkanı Vefa Salman’ın derneğimiz Bursa ve Yalova üyelerinin de katıldığı toplantıda arkadaşlarımızın sorularına şu yanıtları verdi.
TDH : Sayın Başkan, ilk olarak şunu öğrenmek istiyoruz. Sizce Uray, yürüyen küresel düzen ve pazarlama tekniklerinin geldiği bu noktada ticari yaşamı serbest mi bırakmalı ? Yoksa, söz konusu dildir, Türkçedir. Bu da ulus ve devletlerin “ kaderine terk edilemez ” düşüncesiyle korunması hatta ilerletilmesi için önlem mi almalı ?
V. Salman : Yalova’nın da son yıllarda yabancıların ve özelikle arap turistlerin gözdelerinden biri olduğunu bunun işletmelerce ticari düzenlemelere dönüştüğünü gördüklerini, bu anlamda anlaşılabilir olduğunu. Ancak söz konusu tanıtı ve yazıların Yalovalılar içinse görsel bir kirlilik oluşturduğunu ve bu konudaki şikayetlerin bilindiğini, urayında vatandaşların isteklerini yerine getirmek ve dil konusunda duyarlı olmakla görevli olduklarını belirtti.
TDH : Sayın Başkan, 2. Sorumuz bizden bir öneri niteliğinde olacak. Yalova MHP İl Başkanlığı bugün 4760 imza ile bizde TDH olarak yaklaşık 70 bin kişiye bu haberi ulaştırarak ve sizde bizzat imza atarak destek verdiniz. Bu noktada şöyle özel bir durum oluştu. Bu etkinlikte toplanan bu imzalar işletmelerin tutumunun değişmesi için. Ancak sizin bir başkan olarak verdiğiniz imzadan sonra artık urayın düzenleme yapmasını beklemeye gerek olmadığını sizin imza veren vatandaşların isteklerini yerine getirmek, kendi imzanızın arkasında durmak ve işletmelere örnek olmak adına urayda özellikle halkın sıkça karşılaştığı bölümlerdeki tanıtıları Türkçesi ile değiştirmeye ne dersiniz?
V. Salman : (Şaşırarak) Çok haklısınız. Bunu hiç düşünmemiştim. Ama ne gibi bir düzenleme yada nerelerde bir düzenleme yapılabilir ki?
TDH : Söz gelimi tahsilat, tahakkuk ve vezne gibi bölümleriniz hem göz önünde hem de halkın urayla karşılaştıkları yerler, bu yerleri Türkçesi ile değiştirerek hatta bu değişikliği oraya yazarak Yalovalıları onurlandırabilirsiniz. 
V. Salman : Türkçeleri nelerdir?
TDH : Sayın Başkan, urayınıza bu konuda destek verip katkımızın olması bizleri gururlandırır. Ancak bu ve benzeri konularda dernek olarak Yalova’da da çalışmalar yapmak istemekteyiz. Sizlerinde bize bu şekilde destek vereceğinizi düşünüyoruz.

 

Ardından TDH olarak desteklerinden dolayı Yalova Uray Başkanı Sayın Vefa Salman’a derneğimizin betiğini (kitap) armağan ettik. Kendiside bunun üzerine bizlere Yalova’nın simgelerinden Atatürk’ün Yürüyen Köşk adlı konağını tanıtan betik ve anılık verdi.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR