• dolar dolar 3.4283
  • euro euro 3.6749
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 17-10-2016 22:01

"Antalya'da" Kızılderili/Türk DamgalarıAntalya Oyuncak Müzesi'nde Amerika'dan getirtilmiş bu Kızılderili giysisini gördüğümde çok şaşırmıştım. Üzerinde kadim damgamız oz açıkça görülmekte...Birçok insan maalesef bakıyor ama GÖREMEDEN geçip gidiyor önünden. Betiğimde bulabilirsiniz arkadaşlar ayrıca. (Kumsal Şimşek)

KIZILDERİLİLER

Amerika Kızılderilileri’nin Sibirya’dan gelerek Bering Boğazı’nı geçmek suretiyle Kıta’ya yerleştiklerini ilk defa 1589 yılında Jesuit misyonerlerinden Jose de Acosta yazdı.

Acosta, Asya’dan açlık ve savaşların yol açtığı göçle, Kuzey–Doğu Sibirya’ya doğru göç eden insanların kütleler halinde Bering Boğazı’ndan geçerek, Kristof Kolomb’dan binlerce yıl önce Amerika’ya geldiklerini belirtmiştir. Amerika’ya gelenlerin ilk defa Buzul Devri’nin sonuna doğru Amerika’ya ayak bastıklarını, yapılan arkeolojik kazılardan çıkan insan kemikleri de ispatlıyor. Sibirya’da bulunan insan kemikleri, Amerika’da bulunan insan kemiklerinden binlerce yıl daha eski olduğu anlaşılmaktadır. 
Amerika’da bulunan insan kemikleri ile Sibirya’da kazılar sonunda elde edilen insan kemikleri üzerinde yapılan DNA testleri, Bering Boğazı’nın her iki yakasında bulunan insan kemiklerinin aynı ırka ait olduğunu ve bu insanların Amerika’ya 20 bin yıl önce geldiklerini ispat etmektedir.

Alaska’nın Güneyi ve Bering Boğazı’nın Amerika Kıtasında kalan kısmında yaşayan Yakutat Kızılderilileri, Asya’ya doğru “şehadet” parmağı şeklinde uzanan adalar (“Aleut” adaları) üzerinde yaşayan “Aleut” Kızılderililerini kendi dillerinde “Ana–uut”(Ana-Uç) olarak biliyor ve bu şekilde telaffuz ediyorlar.

Eskimo, Aleut (Ana–uut) ve Na–Dene Kızılderili kabilelerinin yaşadığı bölgelerde bulunan insan kemikleri üzerinde yapılan genetik incelemeler bu insanların Asya’dan 7500 yıl önce Amerika Kıtasına geçtiklerini ispat ediyor. Arizona Devlet Üniversitesinden Antropolog Christ Turner’in yaptığı son araştırmalarda elde ettiği bulgularda, Amerika yerli Kızılderililerinin diş yapısı ile Asya’da Sibirya tundralarında yaşayan insanların diş yapısının aynı ve böylece Buzul Çağından sonra Asya’dan Kuzey Amerika kıtasına iki ayrı büyük göçün olduğu ortaya çıkmıştır.

Ahmet Ali ARSLAN - AMERİKAN KIZILDERİLİ ŞAMANİZMİ İLE ORTA ASYA–SİBİRYA TÜRK ŞAMANİZM’İNİN BENZERLİKLERİ ÜZERİNE KARŞILAŞTIRMALI BİR ÇALIŞMA 
Sosyal Bilimler Dergisi, sayı 15 , 2006

Haber Videosu

Şu izleti de ilgilinizi çekecektir. Bütün Türkler Birleşirse Ne Olur?


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR