• dolar dolar 3.4500
  • euro euro 3.6607
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 23-10-2016 10:46

ÇİN UYGARLIĞINI TÜRKLER KURMUŞTUR- Arif Cengiz Erman yazdı.

ÇİN UYGARLIĞINI TÜRKLER KURMUŞTUR- Arif Cengiz Erman yazdı.

ÇİN UYGARLIĞINI TÜRKLER KURMUŞTUR

Orta Asya'daki Türk devlet ve imparatorluklarının dışında, Çin'de M.Ö. 2205 ile M.S. 1200yılları arasında kurulan devletlerin tümü Türkler tarafından kurulmuştur.

Resmi Çin tarihinde bu devletler, Çin hanedanlıkları olarak geçmektedir. Bugün yalnızca Çincesi bilinen Türklerin kurmuş olduğu bu devletlerin adlarının Türkçesini tahmin etmek zor değildir. Xia, Han, Sui, Tang, Shang, Song, Zhou gibi adlar, Ön Türkçe ön, baş, kıral ve soylu anlamlarına gelen SANG sözünün Mandarin dilindeki değişik söyleniş biçimleridir.

Bu devletlerin hepsi de Türkler tarafından kurulduğu halde, daha sonraki yüzyıllarda, Sinitik Çinli nüfus göçü nedeniyle, dönem dönem halkın bir kısmını değişik Sinitik etnik gruplar oluşturmuş, ancak devlet yönetimi her zaman Türklerin elinde kalmıştır. Çin'de Türklerin kurduğu bu devletlerin hanedanları değiştiği halde adları aslında hiç değişmemiş, hep Sang olarak kalmıştır.

Resmi Çin tarihi, Türk halkının tarihi çalınarak yazılmıştır. Sonradan uydurulan bu hanedan adlarının anlamları Çinliler tarafından da bilinmemektedir. Yüzyıllar boyu ise değişmeyen tek bir ad vardır, o da uzun süreler başkent olan şehrin adı Xian'dır; San, Tsan ya da Şan olarak okunur ve Sang sözünün en belirgin olduğu adıdır (Kırma ve henüz olgunlaşmamış bir dil olan Mandarin dilinde aynı işaretler değişik telaffuzlarla okunabilmektedir). Bugün Çinli diye adlandırılan halk, birbirinden ayrı ve birbirini anlamayan Sinitik diller konuşan onlarca etnik grubun oluşturduğu bir topluluktur.

Han Çinlileri kendi aralarında etnik birlik oluşturmazlar ve birbirinden oldukça farklı çok sayıda diller konuşurlar. Etnik bilince sahip olmayan onlarca değişik Sinitik etnik gruptan hangilerinin, geçmiş yüzyıllardaki Çin hanedanlıklarını kurmuş olduklarına ilişkin bir kayıt yoktur. Çin tarihinde rol oynamış her hangi bir Sinitik halk adı da yoktur. Orhun yazıtlarının dikildiği dönemde (681-744) “Çinliler”, Tabgaçlarlardır.

1073 yılında yazılan Divan-ı Lugat-it-Türk kitabında bile “Çinliler” Uygurlar, Tabgaçlar (Hunlar), Şatlar (Shatuolar/Köktürkler) ve Kitaylardır (Hıtay). Çin adı, Qin Devleti'nin (M.Ö 221-M.Ö 206) adından gelmektedir ve Ön Türkçe kırallık anlamına gelen KİNG sözünün Sinitik bir telaffuzudur. Türk dilinde, -e, -i, -ö, -ü gibi ince ünlülerin önüne gelen -k sesleri, -k ile -ç arası bir ses olarak söylenir. Qin Devleti hakanı, Zhou Devleti zamanındaki beyliklerin yaptığı küçük duvarları birleştirerek Büyük Duvarı (Çin Seddi) kurmuştur. Çin'in ilk İmparatoru Qin Shi Huang (okunuşu Çin Şır Huang, yani King=kırallık, Şır =bilgili, Huang =han/kağan; kırallığın bilgili hanı), sınırları boydan boya aşılmaz bir savunma duvarıyla kapatmaya karar verir ve duvarlar birleştirilerek uzatılır.

Büyük Duvar çoğunlukla tuğlalarla örülmüştür. Bu tuğlaların yapım tekniği Sümer ve Etrüsk/Roma dönemi tuğlalarıyla aynıdır. Büyük Duvarın inşasının nedeni, ülkenin sınırlarını kuzeyden gelen diğer Türklerin saldırılarına karşı savunmak ve ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermektir. Bu dönemde gerçekleştirilen diğer bir proje de, 1974'te ortaya çıkarılan Terrakota Ordusudur. Xi’an kenti civarındaki Lishan bölgesinde bulunan mezarın temeli dörtgen şeklinde, güneyden kuzeye 350 metre uzunluğunda, doğudan batıya 345 metre genişliğindedir; 76 metre yüksekliğinde toprak bir kurgan (piramit) biçimindedir.

Kazı alanında 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atı bulunmuştur. Boyları 183-195 cm arasında değişen bu heykel askerlerin her birinin yüzü birbirinden farklıdır. Askerlerin yüzleri ve anatomik yapıları günümüzün Çinlilerinden çok günümüzün Orta Asya Türklerine benzemektedir; uzun boylu, hafif çekik gözlü, düz ve yüksek burunludurlar. Ayrıca heykellerin “Eski Yunan” heykelleriyle olan olağan üstü benzerliği, Batılı araştırmacılar arasında şaşkınlık yaratmakta, “Eski Yunan” ve “Eski Çin” kültürleri arasındaki bu benzerliğin nedenini kavrayamamaktadırlar.

TÜRKLERİN GERÇEK TARİHİ / Türk Dili ve Tarihi Üzerine Tezler

Arif Cengiz Erman

Haber Videosu

Muazzez İlmiye Çığ TDH Onur Kurulu'na seçildi.


HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR