• dolar dolar 3.3645
  • euro euro 3.6278
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 19-10-2016 21:36

"Etrüskler Türk müydü? Latin sözü nereden geliyor?"- Arif ErmanROMACA (“LATİNCE”), ETRÜSKÇENİN ARDILIDIR

Bir Ön Türk halkı olan Etrüskler, Pelasgların İtalya'ya göçen bir koludur. Pelasglardan ayrılan bir kol zamanla İtalya'ya yerleşerek Etrüsk, Rae, Ligur, Lepon, Umbri, Oscan, Venete gibi Ön Türk uygarlıklarını kurmuşlardır. Ancak Etrüskler İtalya'daki diğer Ön Türk halklarından çok daha ileri bir uygarlık düzeyindeydiler.

Etrüsk kıralı Lucius Tarquinius Superbus, MÖ 509'da Lucius İunius Brutus önderliğindeki Etrüsk soylularınca devrilmiştir. Ardından kıralın yerini iki konsül almış ve bu konsüller bir yıllığına senato tarafından seçilmeye başlanmış; böylece cumhuriyet kurulmuştur. Bu tarihten itibaren Raeler, Ligurlar, Veneteler, Oscanlar, Umbriler v.b. gibi İtalyanın diğer Ön Türk halkları Etrüsklerin yönetimi altında birleşerek Roma Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır.

LATİN adı, Etrüsklerin kuzeyden göçen avcı-toplayıcı Aka boylarına takmış olduğu bir addır. Etrüskçe LAT, YAT(mak), LATİN de, tembel ve gayretsiz anlamlarına gelen YATAN demektir. Romalıların, anlamı bilinmeden, Batılılar tarafından Etrüskçe “yatan” anlamına gelen “Latin” olarak adlandırılmaları tam bir linguistik faciasıdır.

Roma (Etrüskçe “ruma”), ülke anlamına gelmektedir. Oruma; orun, oturma; yerleşme; şehir; ülke; yurt anlamlarına gelen URU sözünden türev olan “uruma” demektir ve günümüz Türk dilinde “orun”, “orunmak” gibi sözlere evrilmiştir. Romalılar kendilerini hiçbir zaman “Latin” olarak adlandırmamışlar, konuşmuş oldukları dili de ROMAC (okunuşu “Romak”), yani “Romaca” olarak adlandırmışlardır.

Bugün “Latince” olarak adlandırılan Romaca, Batı Ön Türk dillerinin ardılı olan bir geç dönem Ön Türk dilidir. Romacanın günümüzdeki ardılları ise Latin dilleri, Arnavutça ve Yunancadır. Bu diller Post-Roman dilleridir. Romacayı bir Ön Türk dili olarak nitelemek biraz “tuhaf” gözükebilir. Ancak bu dilin söz dağarı ve dil yapısı incelendiğinde, bir Ön Türk dili olduğu rahatça anlaşılır.

Romaca (“Latince”) gramerinden bir örnek verelim. Bu dilideki geniş zaman çekimini Özbek, Kırgız, Kazak gibi Türk dillerindeki geniş zaman çekimiyle karşılaştıralım. Örneğin Etrüskçeden “Latinceye” hiç bir fonetik değişikliğe uğramadan kalan “sevmek/birlikte olmak” ve kadın cinsel organı anlamına gelen “am” sözü vardır. Bu söz bugün Türk dilinde yalnızca kadın cinsel organı olarak yaşamaktadır. Türk dilleri içinde söz dağarı en geniş olan Uygurcada ise bu kökten türev olan AMRAK (sevgili) sözü kullanılmaktadır. Bu sözü, anlam olarak değil ama fonetik olarak ona yakın olan Türk dilindeki “al” eylemiyle karşılaştıralım:

Romaca: Türkçe:
AM-O (severim) AL-A ya da AL-AMAN (alırım)
AM-AS (seversin) AL-ASAN (alırsın)
AM-AT (sever) AL-AD ya da AL-ADI (alır)
AM-AMUS (severiz) AL-AMIZ (alırız)
AM-ATİS (seversiniz) AL-ASIZ (alırsınız)
AM-ANT (severler) AL-ADILAR (alırlar)

Kaynak: Türklerin Gerçek Tarihi, Arif Cengiz Erman

Haber Videosu

Şu izleti de ilgilinizi çekecektir. Bütün Türkler Birleşirse Ne Olur?


Etiketler: Etrüskler Latinler
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR