• dolar dolar 3.5320
  • euro euro 3.7553
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 30-10-2016 17:05

Malt İçeceği ve Atatürk'ün 5 Yaşındaki Çocuğa Bira İçirdiği Yalanı

Malt İçeceği ve Atatürk'ün 5 Yaşındaki Çocuğa Bira İçirdiği Yalanı

Ece Umay yazdı.

Atatürk'ün Üvey Kızı Ülkü'nün İçtiği MALT ÖZÜ'nün Geçmişi

Ece Umay

Osmanlı'nın son zamanlarında Avrupa'dan etkilenen çevrelerde, varlıklı konaklarda içilmeye başlanan bira, genellikle Viyana, Münih ve Belgrad gibi yerlerden getirtiliyordu. 1800'lerin sonlarında ise ilk bira üretimevleri de II. Abdülhamit döneminde İstanbul'da, İsviçreli Bomonti Kardeşler'ce kuruldu.

Osmanlıdan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde 22 Mart 1926'da bir yasayla alkollü içkiler, devlet tekeline alındı. Böylece devletin denetimine geçti. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Atatürk ile Başbakan İsmet İnönü gençleri alkol, sigara, uyuşturucu ve kumar gibi zararlı alışkanlıklardan gençleri korumak için savaşan Yeşilay'ı kamu yararına bir kurum olarak kurdurdu.

O dönemde Atatürk Orman Çiftliği'nde bir bira, bir de malt üretimevi bulunuyordu. Malt üretimevinde çocuklar için özel bir em üretiliyor ve arık (zayıf) gövdeli çocuklar, sağlığa çok yararlı bu alkolsüz malt özünü içiyorlardı. “Şark Malt Hülasası'' adı altında üretilen bu besleyici içecek Osmanlıda ve Cumhuriyet döneminde eczanelerin en çok sattığı içecektir. Ayrıca Türkiye'de değil, dünyada da bebek ve çocuklar için yoğun olarak kullanılan bir yardımcı içecektir. Günümüzde de böyle.

Malt özü “arıklık” ve “güçsüzlük” çeken bebek ve çocukların sağlığına iyi geldiği için sagunlarca (doktorlarca) önerilir. Ayrıca yemek yeme isteği sağladığı için güçlendirici, kansızlığı giderici olduğundan emziren anneler de “süt artırıcı” olarak kullanır. Bizim küçük Ülkü'nün içtiği Malt da budur. Hani şu Atatürk'e dil uzatanların uydurduğu yalanda bira olarak nitelendirilen içecek!

Şark Malt Hülasası'nın içeriğinde “Nekahette bulunanlar için pek kıymetli ve Anemi, Kloroz, Albüminuri, Fosfatüri, Dispepsi, Siyatik ve Umumi Zafiyette büyük faydaları olan bir devadır. Çocukların dişlerinin kolayca çıkmasına, kemiklerinin kuvvetlenmesine, çocuk emziren annelerin sütünün çoğalmasına yardım eder.
Çocuklara: Yemeklerden evvel bir veya iki çorba kaşığı, büyüklere: yemeklerden evvel bir kahve fincanı…” yazar.
Malt özü bugün de öneriliyor ve üretiliyor.

Tekel'in özelleştirilmesinden sonra yurt dışından getirilen bu içecek halen satılmaktadır.

Günümüzde bu içeceği "çok bilindik" bir kuruluş üretiyor!

Ece Umay Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
MURAT PALA MURAT PALA 31.10.2016

Bağımlılıklarla Asırlık Mücadele Yeşilay, 1920’de İngiliz işgal güçlerinin İstanbul Limanı’na gemilerle getirdiği binlerce kasa alkollü içkiyi gençlerimize bedava dağıtıp onları zehirlemesine, işgale karşı direnişi kırarak özgürlüklerini ve onurlarını ellerinden almak istemelerine karşı alkollü içkilerle mücadele amacıyla dönemin Şeyhülislam’ı İbrahim Haydarizade’nin himayesinde Dr. Mazhar Osman Uzman ve arkadaşları tarafından Padişahın izniyle 5 Mart 1920’de İstanbul’da "Hilal-i Ahdar" adıyla kurulmuştur. Yeşilay’ın kurulduğu 1 - 7 Mart tarihleri ülkemizde Yeşilay haftası olarak kutlanmaktadır. "Hilal-i Ahdar" ismi daha sonra "Yeşil Hilal" ve "Yeşilay" olarak değiştirilmiş, 1934 yılında Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı, İsmet İnönü’nün Başbakanlığında Bakanlar Kurulu kararıyla Yeşilay’a “kamuya yararlı dernek statüsü” verilmiştir. Kuruluşundan günümüze bağımlılık türleri arttıkça Yeşilay’ın da tüzüğünde çalışma alanları çeşitlenmiş, alkolden sonra sigara, uyuşturucu, kumar, fuhuş, ve yakın tarihte teknoloji bağımlılığı Yeşilay’ın mücadele alanına dahil olmuştur. YEŞİLAYIN RESMİ SAYFASINDAN AYNEN KOPYALANMIŞTIR.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR