• dolar dolar 3.3645
  • euro euro 3.6278
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • HABERLER
  • Türk Tarihi
  • Mavi Köşk: Kıbrıs Rum mafyasının 1974'e kadar silah kaçakçılığı yaptığı evin öyküsü
  • 05-11-2016 07:58

Mavi Köşk: Kıbrıs Rum mafyasının 1974'e kadar silah kaçakçılığı yaptığı evin öyküsü

Mavi Köşk: Kıbrıs Rum mafyasının 1974'e kadar silah kaçakçılığı yaptığı evin öyküsü

Mavi Köşk: Kıbrıs Rum mafyasının 1974'e kadar silah kaçakçılığı yaptığı evin öyküsü

TDH Kurucularından Yalçın Mıhçı Kıbrıs'taydı.

Öncelikle Mavi Köşk hakkında bilgi verelim.

MAVİ KÖŞK -ÇAMLIBEL (KAÇAKÇININ KÖŞKÜ)


MAVİ KÖŞK, İtalyan asıllı rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. İki kat üzerine, on altı bölüm olarak inşa edilen köşk, 20. yy. mimari teknikleri ile yapılmış olmasına karşın, doğu ve batı mimari üslupları ile Türk, Rum mimari özelliklerinin yanısıra İtalyan ve Akdeniz bölgesi mimari özellikleri taşımaktadır. 

Paulo Paolides 


Kıbrıs doğumlu olan Paolides italyan asıllı Rumlardandır. Paolides Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğunun en büyük silah tüccarıdır.

Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş Piskopos Makarios'un avukatıdır.

Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak hertarafa hakim bir mevkiye yaptırmıştır.

Böylelikle köşkü silah dağıtım noktası olarak kullanabilecektir...


Paolides sanata düşkün bir kimse olarak evini birçok sanat eseri ile donatmıştır. Paha biçilmez tablolar, biblolar, içki dolapları, el işi iran halıları, ayrıca kendisine ait kara kalem çalışmaları da bulunmakta ve evinde sergilemektedir.

Bazı sanat eserlerini para karşılığı almış ancak bazı eserler kendisine hediye edilmiştir. Hediye edilen bu eserlerden bir tanesi de paha biçilemeyen meryem ana tablosudur. Kendisine Fransız bir ressam tarafından 1971 yılında hediye edilmiştir.

Tablonun özelliği ise; halesinin som altından, resimdeki tas ve gerdanlığın ise altın suyuna batırılarak resmedilmiş olmasıdır. Tablodaki Meryem Ana'nın, odanın neresinden bakarsanız bakın elleri, dizleri, ayak uçları ve gözleri hep size doğru bakar. 

Süt Havuzu; Köşkün bayan misafirleri için paolides ayrıca bir süt havuzu yaptırmıştır. Süt havuzu müzik odasının hemen yanında yaptırılmış bayan misafirlerin süt banyosu yaparken bir yandanda müzik dinleyerek rahatlaması istenmiştir. Dönemin ünlü aktristlerinden Sophia Loren de köşke gelerek süt banyosu yapmış misafirlerdendir. 

Paolides'in Hazin Sonu

Paolides çok severek yaptırdığı mavi köşkü 1974 barış harekatı sırasında arkasında bırakarak İtalya'ya kaçmak zorunda kalmıştır. Kaçarken yatak odasında bulunan ve İngiliz mahallesine doğru giden kendi yaptırdığı gizli tünelleri kullanmıştır. Tünelleri kaçarken patlattığı için tam olarak nereye açıldığı bilinmemektedir. Paolides köşke olan ilgisini ve bir gün geri alma ümidini hiç kaybetmemiş bu yüzden öldürüldüğü 1986 yılına kadar köşkün çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için İtalya'dan Kıbrıs'a para göndermiştir. Paolides İtalya'da bir mafya toplantısında öldürülmüştür.

Son olarak; Mavi köşk bir ibret müzesi olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'nin himayesinde halkımızın ziyaretine açık tutulmaktadır. 1963 - 1974 yılları arasında Kıbrıslı Türkler çeşitli zorluklar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, Paolides kanlı paralar ile bu köşkte sefa sürmüştür.

Mavi Köşk, çalışır durumda olan 1957 yapımı Westinghouse marka merkezi klima sistemi, içinde gizemli bir altın anahtar bulunan gizli kasası, özel olarak uzakdoğudan Paolides'in getirttiği dokuz boyutlu güvenlik aynası, kuş tüyü yastıklı stres koltukları, mevsime göre renk değiştiren bukalemun derisinden içki dolabı, kristal şarap bardakları, İtalyan el işi yer döşemeleri, istenirse 24 saat şarap akan aslanlı çeşmesi, özel sirtaki taverna bölümü, köşkün bir çok yerinde bulunan günah çıkarma odaları, deprem uyarı cihazı, köşkle bir bütünmüş gibi görünen ancak depremde yıkılmaması için köşkten ayrı olarak ve farklı bir teknikle yaptırılmış deprem odası gibi birçok özelliği ile Kıbrıs'ta mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Kurucularımızdan Yalçın Mıhçı'nın Mavi Köşk'teki görsellerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

KIBRIS'TA ASKERLİK YAPAN TDH ÜYELERİMİZİN SELAMLARINI GETİRDİK.

 

 

Haber Videosu

Gagavuz (Gök Oğuz Türkçesi) Hıristiyan Türk Olan Macar Sekelleri Plevne Marşı'nı Söylüyor.


Etiketler:
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR