• dolar dolar 3.3645
  • euro euro 3.6278
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 15-10-2016 20:27

“Tarihte "helen" diye bir halk hiçbir zaman var olmadı.” Arif Erman Yazdı

“Tarihte

TARİHTE "HELEN" DİYE BİR HALK HİÇBİR ZAMAN VAR OLMADI

ARİF ERMAN

Yunanlılar, bir Ön Türk halkı olan Pelasglar ile göçebe bir Kuzey-Batı Avrupa topluluğu olan Dorların karışımından oluşmuş bir halktır. Daha sonra bu karışıma Traklar ve Makedonlar gibi diğer Ön Türk halkları da eklenmiştir. Bu nedenle günümüzün Yunan halkının küçük bir bölümü, Ön Türklerden kalan genlerle kumral-sarışın ırk özelliği gösterirken, büyük bir bölümü ise Dorlardan kalan genlerle karaşın (esmer) ırk özellikleri göstermektedir.

Batılı dilbilimciler “Eski Yunancayı” üçe ayırmaktadırlar; MÖ 9. yüzyıl ile MÖ 6. yüzyıl arasındaki dil "Arkaik Yunanca", MÖ 5. yüzyıl ile MÖ 4. yüzyıl arasındaki dil "Klasik Yunanca" ve MÖ 3. yüzyıl ile MS 6. yüzyıl arasındaki dil de "Helenistik Yunanca" olarak adlandırılmaktadır.

MS 6. yüzyıla dek konuşulmuş olan “Eski Yunanca“, bugünkü Yunancanın atası sayılmakla birlikte gerek farklı harfler içermesi, gerek telaffuz farkları, gerekse gramer yapısı ve oldukça gelişmiş bir vurgu sistemi ile bugünkü Yunancadan oldukça farklıdır. Bugün herhangi bir Yunanlı, “Eski Yunancayı“ okuduğunda hiçbir şey anlamaz. “Eski Yunancanın” gramer yapısı Türkçe gibi eklemeli dil özellikleri göstermektedir. Bu özellikler modern Yunancaya da geçmiştir.

"Arkaik Yunanca", "Klasik Yunanca" ve "Helenistik Yunanca" evrim süreci içinde olan Pelasgçadır. Trak (Türük/Türk) ve Makedon dilleri ile aynı dil olan Pelasgça süreç içinde, MS 6. yüzyıldan itibaren Romayon, yani Romayın/Roma'nın dili olan Romeika, yani Romaca (Rumca) diline dönüşmüştür. Roma İmparatorluğu'nun Romeika dilindeki adı, Roma İmparatorluğu anlamına gelen Basileia Romaion, yani Basılığı Romanın'dır (Modern Yunanca Basileia ton Romaion). Basileia sözü, yönetmek anlamına gelen bas(mak) sözünden türemiştir.
(........................)
Roma döneminden itibaren kendilerini Romei (Romalı/Rum) olarak adlandıran ve Romeika konuşan Yunanlıların, 19. yüzyıl ortalarından sonra kendilerini birden bire Heline (Helen), konuştukları dili de Heliniki (Helence) olarak adlandırmaya başlamalarının hikayesi ise oldukça ilginçtir.

HELENE adının babası Alman tarihçi J.G. Droysen'dir. Droysen 19. yüzyıl ortalarında yazdığı "Geschichte des Hellenismus" (Helenizmin Tarihi) adlı kitabında, "Helene" sözünün anlamını bilmeden bu adı ortaya atmış, ardından da bu ad yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Böylece Etrüskçe EĞİLEN anlamına gelen HELEN sözü, traji-komik bir şekilde Yunanlıların ulusal adı haline gelmiştir.

Türklerin Gerçek Tarihi / Türk Dili ve Tarihi Üzerine TezlerEtiketler: Türk Tarihi
HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR