• dolar dolar 3.3645
  • euro euro 3.6278
Whatsapp
Eklenecektir.Vatsap Bildirme
  • 21-10-2016 19:48

Yağmur Atsız'a Yanıtlar-2 / Arif Cengiz Erman Yazdı

Yağmur Atsız'a Yanıtlar-2 / Arif Cengiz Erman Yazdı

TÜRKÇE DÜNYANIN EN BAY (ZENGİN) DİLİ OLDUĞU İÇİN “HAŞİN” BİR DİLDİR!

Yağmur Atsız, “İT'leşen Türkçe” adlı makalesinde, “Türkçe aslında tamâmen kısa hecelerden oluşan haşin bir dildi. Dilimizde hecelerin açılıp yumuşaması biz Batı Türklerinin İran, Arab, Bizans ve genel olarak Akdeniz medeniyetleriyle temâsından sonra vukû bulmuşdur. Dünyânın en âhengli dillerinden biri hâline gelmesi de ancak bu sâyede mümkin olabilmişdir.” diye yazmış (Sanırım bu sözleri genç kuşak pek anlamayacaktır.)

Gelin dilimizi “zenginleştiren” şu “yüksek Akdeniz medeniyetlerinden” biri olan Arap “medeniyetinden” dilimize girmiş olan küçük bir örneğe bakalm. Gerçi Yağmur Atsız “örnek” sözünün de Ermenice olduğunu savunmuş. Bu “derin bilgiyi” nereden edinmişse artık! 

“Yüksek Arap medeniyetinden” dilimize giren örneklerden, daha doğrusu ağılardan (zehirlerden) biri örneğin ACAİB sözüdür. Osmanlıca sözlüklerdeki karşılığı, “çok tuhaf şey, anlaşılmaz” olarak geçer. Türklerin İslam ile karşılaşmasından sonra bin yıl süresince Arapçanın kinesine (tecavüzüne) uğradıktan sonra sözlükteki karşılığı -Arapça “tuhaf” sözünü çıkarırsak- tek bir sözle “anlaşılmaz”. İşte bin yıllık kineden sonra Türkçemizin geldiği durum bu.

Dönelim “acaibe”. Bu “yüksek medeniyetler” dilimizi kinemeden önce bugün artık unutmuş olduğumuz Çağatay Türkçesinde değişik anlamlar içeren tam altı tane karşılığı vardı bu sözün: yadırak (peculiar), unuktu (odd), yabangan (strange), angal (curious), karangı (gloomy), böngüz (dismal). Ayraç içindeki İngilizce karşılıklar için ötünüyorum (özür diliyorum).

Türkçe “haşin” bir dildi öylemi? Türkçesiyle katı, sert bir dil? Tam tersine, kacarın (dünyanın) en kıvrak, en ince, en bay/bayan/estik/varlı/varsıl (zengin) diliydi Türkçe bir zamanlar. Türkçeyi bugünkü duruma getiren, Yağmur Atsız'ınki gibi uygarlıklara özenen anıklıktır/sağızlıktır (zihniyettir)!

Arif Cengiz ErmanHABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNANLAR