23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bugün bu yazıda başta bizim için, sonrasında ise tüm dünya çocukları için büyük önem arz eden, Atatürk’ümüzün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kısa ve öz bir yazı ile anlatmak istiyorum.

          Atatürk, 23 Nisan 1924'te bu günün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atamız bu bayramı, çocuklara armağan etmiş ve 23 Nisan, 1929 yılından sonra ilk defa Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

          Şu da bilinmelidir ki, Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye Cumhuriyetidir!

Seni sevmek Gazi Paşam;
Kutlu bir koşu tutturmak akıl yolunda,
Türklükle coşmak,
Ak ufuklarla buluşmak demek!
Cihan bilir, nasıl kavuştuk;
Sinmiş kulluktan, hür millete
Ve Türk adlı devlete!

          40 yıldır yaklaşık 150 değişik ülkeden 30.000 civarı çocuğun katıldığı şenlikler, 1979’dan 2000’e kadar başkent Ankara’da, daha sonraki yıllarda ise İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa, Konya, Gaziantep, Nevşehir gibi Türkiye’nin çeşitli büyük şehirlerinde kutlanmıştır.

          Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir.

Ey Büyük Atatürk!

Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe

Durmadan yürüyeceğime

Ant içerim!

          23 Nisan Çocuk Bayramı savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukların bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını da taşımaktaydı. Türk Radyo Televizyon Kurumu, UNESCO'nun 1979'u Çocuk Yılı olarak duyurmasının ardından, “TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği”ni başlatarak, bayramı uluslararası düzeye taşımıştır

          Ayrıca 1933'te Atatürk'le başlayan çocukları makama kabul etme geleneği günümüzde çocukların kısa süreliğine devlet kurumlarının başındaki memurların yerine geçmesi şeklinde devam etmektedir.

          Ulusal egemenliğin var olduğu devletlerde, kurucu ve yönetici güç bazı kişilerde ya da belli gruplarda değil halktadır. Yani Ulusal egemenliğin olduğu bir devletteki halk kendi kaderini, kendisi tayin eder, şansa bırakmaz.

          Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli ve aynı zamanda kutlu birer vesiledir.

          23 Nisan’ımız milletimize ve bütün dünya çocuklara kutlu olsun!

Yağmur Ozan ÖZBEN

Günboyu Gazetesi Köşe Yazarı

YORUM EKLE