28.11.2021, 13:22

AKSAKAL KARMAŞASI

AKSAKAL KARMAŞASI

12 Kasım’da toplanan Türk Keneşi Nursultan Nazarbayev’in önerisiyle ‘‘Türk Devletleri Teşkilatı’’ adını almıştı. Pek çok önemli kararın alındığı 8. zirveden sonra, Doğu Türkistan ile ilgili yer yer üzücü söylemleri ve eylemleri ile akıllarda kalan Binali Yıldırım’ın ‘‘Aksakal’’ olarak seçilmesi eleştirilere neden oldu.

Binali Yıldırım Başbakanlığı sırasında katıldığı bir programda ‘‘Doğu Türkistan ile ilgili ne yapmayı planlıyorsunuz?’’ sorusuna;

‘‘Çin’in egemenliği, toprak bütünlüğü bizim için çok önemli. Doğu Türkistan soydaşlarımız, kardeşlerimiz ama teröre bulaşırlarsa, toprak bütünlüğü, egemenlik haklarına açıkça karşı çıkarlarsa biz onlara olumlu bakmayız.’’ yanıtını vermişti.

Ayrıca Çin ziyareti sırasında Çinliler Binali Yıldırım’ı Tang Hanedanı kostümleriyle karşılamış ve bu kostümlerle Türkiye heyetine gösteri yapmışlardı.

Tang Hanedanı Göktürkleri bozguna uğratan azılı düşmanlarımızdan biriydi. Ve belli ki Türk heyetine bir mesaj verilmek isteniyordu. Tüm bu olumsuzluklar Doğu Türkistanlıların ve Türk Birliğinden yana olanların belleğine kazınmıştı.

Türk Devletleri Teşkilatı’ndan söz ederken tüm Türkleri içine almak gerekiyor. Birini ya da birkaçını dışarıda bırakmak doğru olmayacağı gibi yabancıları bu teşkilatın içinde görmek de o derecede yanlıştır. Ancak Binali Yıldırım katıldığı bir açılışta; ‘‘Rusya ve Çin, Türk Devletleri Teşkilatı’nın doğal üyeleridir.’’ diyerek tepkileri bir kez daha üzerine çekmiştir.

Türk Devletleri Teşkilatı 8. Zirvesi ardından Çin Komünist Partisi emrindeki bir TV kanalına çıkan Çinli yetkili ‘‘Türk Devletleri Teşkilatı Çin ve bölge barışı için bir tehdittir. Türk Dünyası dedikleri toprakların bir kısmı Rusya’nın egemenliğinde, Doğu Türkistan ise Çin’in egemenliğindedir. Bu birlik nasıl sağlanabilecek? Çin Komünist Partisi bu konuda uyanık olmalı ve bölücülere fırsat vermemelidir.’’ açıklaması yaptı.

Ruslar da MHP lideri Bahçeli’nin Erdoğan’a Türk Dünyası haritası hediye etmesini hoş karşılamadı. Çünkü bu haritada Rusya sınırları içerisindeki esir Türk yurtları vardı.

Çinliler ve Ruslar bu birliği tehdit olarak görürken biz onları nasıl olur da bu birliğin içinde görebiliriz. ‘‘Aksakal’’ olarak seçilecek kişilerin Türk dünyası konusunda daha donanımlı, birikimli ve duyarlı olması gerekir. Ezeli ve ebedi düşmanlarımız olan ‘‘Çin ve Rusya Türk Birliği Teşkilatı’nın doğal üyesidir.’’ demek yerine ‘‘Çin ve Rusya esaretindeki Türkler dünyadaki tüm Türkler gibi bu birliğin doğal üyesidir.’’ ifadesi daha yerinde, daha doğru ve mantıklı olur düşüncesindeyim.

TÜRKLÜKBİLİMCİ (TÜRKOLOG)

DİLEK YILMAZ ÇAM

Yorumlar (1)
Kayra 2 yıl önce
Piçali Yıldırrım! Bu kim ki aksakal olsun