Almanya, Ege Ordusu'nun Dağıtılmasını mı İstedi?

Almanya, Ege Ordusu'nun Dağıtılmasını mı İstedi?

"Almanya, buna karşılık Ankara'dan da Ege Ordusu'nun lağvedilmesini istedi" iddiası var!

Doğu Akdeniz'de Türkiye-Yunanistan arasındaki diplomatik satrançta hamleler sertleşiyor! İki ülke arasındaki gerilimi düşürmek amacıyla araya giren Almanya, Atina'ya "Türkiye'ye yakın adalardaki askeri birlikleri geri çekin" önerisinde bulundu. Almanya, buna karşılık Ankara'dan da Ege Ordusu'nun lağvedilmesini istedi. Sözcü gazetesinin diplomatik kaynaklara dayandırarak verdiği haber doğruysa, çok ciddi sorunlarla karşı karşıyayız demektir!

Ege Ordusu, 1960'lı yıllarda Yunanistan'da cunta rejimi hakimken, Ankara ve Atina arasında da Kıbrıs gerilimi üst seviyeye çıkmışken, Yunan hükümetinin Ege'deki adaları Lozan'a aykırı şekilde silahlandırmaya başlaması üzerine, 20 Temmuz 1975 tarihinde NATO'dan bağımsız olarak kurulmuştu.

***

FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan Ege Ordusu Komutanı'nın emir subayı Binbaşı F.Ö. tutuklanmıştı!

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından FETÖ/PDY’nin 'TSK yapılanması'nın deşifre edilmesine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, Ege Ordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri'nin emir subayı muvazzaf binbaşı F.Ö.’nün cep telefonuna ait HTS kayıtları mercek altına alınmıştı. Yapılan incelemede F.Ö.'nün, FETÖ/PDY'nin 'TSK yapılanması' içinde 'mahrem imam' olarak görev alan ve 2016 yılında ABD'ye kaçan L.Ç. ile ardışık arama yöntemiyle görüştüğü saptandı. F.Ö.'nün HTS kayıtlarından, halen 'silahlı terör örgütü yöneticisi olmak' suçundan aranan L.Ç.'yi ankesörlü telefonlar ile market ve büfe gibi yerlerden ardışık arama yöntemiyle aradığı tespit edilmişti.

Ege Ordusu

Ege Ordu ya da 4. Ordu, Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 4 ordudan biridir. Görevi, Batı Anadolu kıyılarının güvenliğini sağlamaktır. Ege adalarında Yunanistan'ın silahlanmasının yarattığı tehdide karşı, özellikle Yunanistan'da 21 Nisan 1967 tarihinde yapılan darbe sonrası gerginliğin arttığı bir dönemde yapılan Kıbrıs Harekâtı ile durumun daha da gerginleşmesi ve savaş ihtimalinin artması üzerine NATO'dan bağımsız olarak 20 Temmuz 1975 tarihinde kuruldu. Karargâhı Narlıdere'de bulunmaktadır.

Ege Ordusu, 4. Ordu

  • Etkinlik: 20 Temmuz 1975-günümüze dek.
  • Bağlı olduğu birim: Türk Kara Kuvvetleri
  • Tipi: Ordu
  • Görevi: Batı Anadolu kıyılarının güvenliğini sağlamak.
  • Büyüklük: 130.000 etkin personel
  • Karargâh: İzmir, Narlıdere

Yorumlar (0)
18°
açık