Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri F

F Harfi ile Başlayan Atasözleri, Anlamları, Açıklamaları, Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri F

Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri F

Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri F

Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız.

A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Deyimler ve Anlamları İçin Tıklayınız.

A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

F Harfi ile Başlayan Atasözleri ve Anlamları

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp: Kişinin yoksul, fakir olması asla utanılacak bir durum değildir. Çalışmamak, çabalamamak ayıptır.

Fala inanma, falsız kalma: Fala inanmak doğru bir şey değildir. Yine de kişinin güzel şeyler dinlemesi hoşuna gider.

Fare çıktığı deliği bilir: Suç işlemeyi adet edinen veya gizli iş yapan kişiler, zor zamanlarında nereye sığınacağını önceden hesaplamıştır.


Fare deliğe sığmamış, bir de kuyruğuna kabak bağlamış: Kişinin yapmayacağı bir iş yanına başka bir iş daha eklemesidir.

Faydasız baş mezara yaraşır: Kişi, yaşadığı sürece bir şeyler üretmek için gayret etmelidir. Bir işe yaramayan kişiler ölü gibidir.

Fazla mal göz çıkarmaz: Fazla mal kişiye hiçbir zaman zarar vermez. Şimdi gereksizmiş gibi görünen kimi mallar, zamanı gelince çok yararlı olabilir.

Felek kimine kavun yedirir kimine kelek: Dünyada bazı insanlar şanslı bazıları şanssızdır. Bazıları ne kadar çalışsalar da onların istedikleri gerçekleşmeyebilir.

Fırsat her vakit ele geçmez: Hayat, kişilerin karşısına çeşitli fırsatlar çıkarır. Bu fırsatlar kişinin eline çok seyrek geçtiği için kişi önüne çıkan fırsatları iyi değerlendirmelidir.

Fırsat sakal altından geçer: Her işin bir zamanı vardır. Kişi, o fırsatları yakaladığında onları değerlendirmesi gerekir. Yoksa fırsat gelip geçer.

Fukaranın düşkünü, beyaz giyer kış günü: Toplumda saygınlık oluşturan kişiler, makam ve mevkilerini kaybettiklerinde farklı davranmaktan çekinmezler, anlamında kullanılır.

Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar: Çoğu zaman şans fakire gülmez. Aynı sermaye ile zengin daha fazla kar sağlar. Fakir ise aynı verimi almaz.

Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp.

Yoksul bir aileden olmak ve çalıştığı halde az para kazanmak utanılacak bir şey değildir. Utanılacak şey, tembellik yüzünden yoksul olmak ve zengin de olsa çalışmamaktır.

Fala inanma, falsız kalma.

Fal inanılacak şey değildir. Ancak kişi oyalanmak yalan da olsa geleceği üzerine bir şeyler dinlemek ister. Bunu da hoş görmek gerekir.

Farz sünneti bastırır.

Çok önemli olan bir işin, daha az önemli olandan önce yapılması gerekir.

Faydasız baş mezara yaraşır.

Yaşayan kimse bir işe yaramalıdır. Bir işe yaramayan kişi, ölü kişi gibidir.

Fazla mal göz çıkarmaz.

Fazla mal kişiye zarar vermez. Bundan dolayı elden çıkarılmamalıdır. Şimdi gereksemenin üstünde görünen malın ileride fazla olmadığı anlaşılabilir.


Felek kimine kavun yedirir kimine kelek.

Bu dünyada kimi kişiler mutlu bir yaşantı içindedirler. Kimi kişiler ise talihsizdirler; ne denli çabalarsalar istediklerini elde edemezler.

Fırsat her vakit ele geçmez.

Fırsat insanın eline çok seyrek geçer. Onun için çıkan fırsatı kaçırmamak, ondan yararlanmak gerektirir.

Fırsat sakal altından geçer.

Fırsatı yakalamak, kimi kez çok kolaydır. Ancak, yakalayabilmek için zamanını kollamak gerektirir.

Fıs fıstığı kırıp düşman gözü çıkarmalı.

Zengin olmadığınız halde zenginmişsiniz gibi davranışlarınızla sizi sevmeyenleri kıskandırabilirsiniz.

Fısıltı ev yıkar.

Bir toplantıda, kimi kişilerin fısıltı ile konuşmaları, güvensizlik havası yaratır; toplantının dağılmasına yol açar.

Fincancı katırını ürküten sayısız dayak yer.

Eylemiyle bir düzene zarar veren kişi ağır biçimde cezalandırılır.

Fukaranın tavuğu tek tek yumurtlar.

Talih, yoksula hiç gülmez. Eşit sermaye zengine daha çok, yoksula daha az gelir getirir.

Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri F

Atasözleri ve Deyimler, Atasözleri ve Açıklamaları, Türkçe Atasözleri

Atasözleri ve Anlamları İçin Tıklayınız.

A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

Deyimler ve Anlamları İçin Tıklayınız.

A B C Ç D E F G H I İ K L M N O Ö P R S Ş T U Ü V Y Z

A harfi başlayan atasözleri, deyimler, aile ilgili güzel sözler dini, f harfi başlayan atasözleri, deyimler anlamları cümleleri, i harfi başlayan atasözleri, v harfi başlayan atasözleri, d harfi başlayan atasözleri, t harfi başlayan atasözleri,

Deyim, deyimler, atasözü, atasözleri, deyim ve atasözü örnekleri, deyimler ve atasözleri konu anlatımı, deyimler anlamları, atasözleri ve deyimler sözlüğü indir, atasözleri ve deyimler nedir, atasözleri ve deyimler sözlüğü tdk, atasözleri ve deyimler testi, güzel atasözleri, Türkçe atasözleri, atasözleri anlamlı, atasözleri ve anlamları, atasözleri ve deyimler, atasözleri sözlüğü, atasözleri nedir, atasözleri örnekleri, en güzel atasözleri, deyimler konu anlatımı, deyimler örnek, deyimler ve anlamları ve cümleleri, deyimler kısa, Türkçe deyimler, deyimler karikatür, deyimler ve atasözleri sözlüğü, deyim örnekleri resimli, deyimler sözlüğü tdk, atasözleri sözlüğü, deyimler sözlüğü indir, deyimler ve anlamları ve cümleleri, deyimler ve atasözleri sözlüğü, deyimler ve açıklamaları, deyim örnekleri, en çok kullanılan deyimler

>>> SÖZLÜKLERİMİZ: Kökenbilim Sözlüğü (Etimoloji Sözlüğü), Göktürkçe Sözlük, Türkçe Adlar Sözlüğü, Arapça Adlar Sözlüğü, Farsça Adlar Sözlüğü, Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, Tıp Terimleri Sözlüğü, Hukuk Terimleri Sözlüğü, Felsefe Sözlüğü, Tarih Sözlüğü, Söylence Sözlüğü, Edebiyat Terimleri Sözlüğü, Dil Bilgisi Terimleri Sözlüğü, Osmanlıca Sözlük, Bilgisayar Terimleri Sözlüğü, Divanı Lügatit Türk Sözlüğü, Kısaltmalar Dizini Sözlüğü, İsimler Sözlüğü (Bebek adları, çocuk adları sözlüğü), Orhun Yazıtları Kelime Tahlilleri, Kutadgu Bilig Sözlüğü, Divanı Hikmet Sözlüğü, Argo Sözlüğü, Yazım Kılavuzu Sözlüğü (İmla Kılavuzu Sözlüğü), Divan Edebiyatı Terimleri Sözlüğü... Yararlı olması dileğiyle…Suat Özer- TDH

n harfi başlayan atasözleri, l harfi başlayan atasözleri, ç harfi başlayan deyimler, ö harfi başlayan deyimler, özdeyişler anlamları, t harfi başlayan deyimler, y harfi başlayan deyimler, i harfi başlayan deyimler, n harfi başlayan deyimler, g harfi başlayan deyimler, r harfi başlayan deyimler, atasözleri deyimler nedir, f harfi başlayan deyimler, z harfi başlayan deyimler, Türkçe atasözleri, atasözleri anlamlı, en güzel atasözleri, atasözleri ve açıklamaları, en çok kullanılan atasözleri, atasözleri ve deyimler, atasözleri b, atasözleri resimli,

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2019, 20:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Jggjkj
Jggjkj - 1 yıl Önce

Fare deliğine sığmamış bir de kabak bağlamış deyim atasözü değil

Hd Hz zhgzgzg
Hd Hz zhgzgzg - 1 yıl Önce

Orospuuu

Afaga
Afaga - 1 yıl Önce

Amicik

xerrseat
xerrseat - 6 ay Önce

uresdwaersedewasesdwrstfeasedswaea

umıpo
umıpo @xerrseat - 6 ay Önce

vfd

Ecein Su Çoban
Ecein Su Çoban - 3 ay Önce

Ben cümleleri bulamadım...

Umut çelik
Umut çelik - 1 yıl Önce

Zgsgdhshehhdhgehgd

Kimbureyhan
Kimbureyhan - 1 yıl Önce

Ndbhdjdvdh