Atatürk'ün Anıları, Her Halde Mağlûp Edeceğiz

Atatürk'ün Anıları, Her Halde Mağlûp Edeceğiz

Atatürk'ün Anıları, Atatürk'ün hayatı kısaca, Atatürk’ün anıları, Atatürk’ün hayatı ödev, ulu önder Atatürk'ün hayatı, Atatürk'ün hayatı uzun,  Atatürk'ün hayatı özet, Atatürk'ün hayatı kısaca, Atatürk’ün hayatı resimli

Atatürk ile ilgili tüm yazıları okumak için tıklayınız: ATATÜRK

Atatürkün hayatı kısaca, Atatürk’ün anıları, Atatürk’ün hayatı ödev, ulu önder Atatürk ün hayatı, Atatürkün hayatı uzun,  Atatürkün hayatı özet, Atatürkün hayatı kısaca, Atatürk’ün hayatı resimli,

Her Halde Mağlûp Edeceğiz

Aklıma gelen, başka bir anı: Kütahya-Eskişehir çarpışmalarından sonra, ordu Sakarya’ya çekilmişti. Bu çekiliş esnasında, Başkumandanlık bir istasyonda, üçüncü mevki köhne bir vagonda idi. Mustafa Kemal Paşa bu vagonun tahta döşemesi üstüne serilmiş portatif yatağında yatıyordu. Vagonun penceresi kenarında da mum yanıyordu.

Ben dışarıda, nöbetçileri dolaşırken, emir erine seslendim:

-“Paşa hazretleri yattı mı?” İçeriden O’nun sesi geldi:

-“Muzaffer Bey, gel buraya.” Gittim, selâm verdim, yanında yer gösterdi. Yatağın kenarına iliştim, oturdum.

-“Düşman iyi savaşıyor, sevk ve idaresi de başarılı” dedi.

Ben de cevap olarak:

-“Emir ve kumandanızdaki ordularımızın çekilmesi de o kadar düzgün oldu ki, bu da başlı başına bir başarı sayılır Paşam” dedim ve Napolyon’un Moskova önünden geri dönüşündeki “Muntazam bir geri çekilme, zafer kadar önemlidir” sözünü hatırlatmak istedim. Bunun üzerine, gayet enerjik ve azimli bir tavırla sesini yükseltti:

-“Bu düşman kuvvetlerini herhalde yenecek ve yok edeceğiz.”

Çok geçmeden, bu dediğini mükemmel olarak yaptığını görmedik mi?

(Muzaffer Kılıç’tan nakledilmiştir.)1

1 Niyazi Ahmet Banoğlu, Yayınlanmamış Belgelerle Atatürk’ün Siyasi ve Özel Hayatı, İlkeleri, 2. Baskı, İstanbul 1981, s. 193–194.

Kaynak: Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009

Yorumlar (0)