ULUSAL YÜKÜMLÜLÜK BUYRUKLARI

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın yasayla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak yayınladığı "Ulusal Yükümlülük" buyruklarıdır. 7 Ağustos 1921'de yayınlanmış olup toplamı on maddedir. Yurtsever halkımız bu maddelerde belirtilen buyrukları hiç düşünmeden büyük bir özveri ile yerine getirmiştir.

Atatürk 07.08.2018, 12:04 07.08.2018, 12:45
ULUSAL YÜKÜMLÜLÜK BUYRUKLARI

ULUSAL YÜKÜMLÜLÜK BUYRUKLARI 

(Tekalif-i Milliye Emirleri 7) 

Ağustos 1921

Ulusal Yükümlülük Buyrukları, Kurtuluş Savaşı'nın dönüm noktalarından olan Sakarya Meydan Savaşı öncesi ordunun gereksinimini karşılamak ve Sakarya Savaşı'na hazırlanmak için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa'nın yasayla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak yayınladığı "Ulusal Yükümlülük" buyruklarıdır. 7 Ağustos 1921'de yayınlanmış olup toplamı on maddedir.

KURTULUŞ SAVAŞI İÇİN YAYINLANAN ULUSAL YÜKÜMLÜLÜK BUYRUKLARI

Kütahya-Eskişehir Çarpışmalarında Yunan ordusu karşısında daha fazla yitik vermemesi için ordumuz Sakarya Irmağının doğusuna çekilmişti. Ordumuzun silaha, cephaneye, doygularına(erzak), ulaşım araçlarına gereksinimi vardı. TBMM ordumuzun gereksinimlerini karşılamak için çözüm yolları arıyordu. Çiftçilerden alınan vergilerin arttırılması gündeme geldi; ancak, zaten büyük geçim sıkıntısı içinde bulunan çiftçilerden böyle bir vergi alınmasından vazgeçildi. Gümrük gelirlerini arttırmak düşüncesi de liman şehirlerimizin işgal altında olması nedeniyle kaynak artışı sağlayacak bir yöntem değildi.
 

1. Her kazada bir Ulusal Yükümlülük Yarkurulu kurulacak.

2. Tüccar ve yöre halkı elindeki çamaşırlık bez, erkek giysisi yapmaya elverişli her çeşit kumaş ile kösele, astar, meşin, sahtiyan, çarıklık deri, mıh ve hayvan araç gereçlerinin, % 40’ına, bedeli sonradan ödenmek üzere el konacak.

3. Her aile birer kat çamaşır, birer çift çorap ve çarık verecek.

4. İnsan ve hayvan yiyeceklerinin % 40’ına bedeli sonradan ödenmek üzere el konacak.

5. Her türlü taşıma araçları, ayda bir kez 100 kilometre olarak orduya taşıma hizmeti verecek.

6. Ordunun yiyeceğine ve giyeceğine yarayan bütün terk edilmiş mal ve gereçlere el konacak.

7. Savaşa ilişkin her türlü silah ve savaş gereçleri(mühimmat), üç gün içinde Ulusal Yükümlülük Yarkurullarına  teslim edilecek.

8. Akaryakıt, kamyon lastiği ve iletişim gereçlerinin % 40’ına bedeli sonradan ödenmek üzere el konacak.

9. Demirci, marangoz, dökümcü esnafı ile bunların yapımevleri ve iş sığaları ustaların adları ve sayıları saptanacak.

10. Her türlü araba ve hayvanın % 20’sine bedeli sonradan ödenmek üzere el konacaktı.

Yurtsever halkımız bu maddelerde belirtilen buyrukları hiç düşünmeden büyük bir özveri ile yerine getirmiştir.

Ulusal birlik ve beraberlik içinde kazanılan Kurtuluş Savaşı’nda Türk Ulusu bütün olanaklarını savaşın kazanılması için harcamıştır.

Bu davranış, Türk Ulusunun dayanışmaya, özgürlük ve bağımsızlığına ne denli çok önem verdiğinin en açık göstergesidir.

Ulusumuz, dayanışma sayesinde yurdun bütünlüğünü ve bağımsızlığını kazanmıştır.

Mustafa Kemal de sözlerinde ulusal birlik ve beraberliğin önemini vurgulamıştır.

“Bir yurdun en değerli varlığı, yurttaşlar arasında ulusal birlik, iyi geçinme ve çalış­kanlık duygu ve yeteneklerinin olgunluğudur. Ulus varlığını ve yurt erginliğini korumak için bütün yurttaşların canını ve her şeyini derhal ortaya koymaya karar vermiş olmak, bir ulu­sun en yenilmez silahı ve koruma aracıdır. Bu nedenle, Türk Ulusunun yönetiminde ve korunmasında ulusal birlik, ulusal duygu, ulusal ekin en yüksekte göz diktiğimiz ülkü­dür.” 

(Utkan Kocatürk, Atatürk’ün Fikir ve Düşünceleri, s.307)

Yorumlar (0)
27°
parçalı bulutlu