30.04.2020, 00:03

Ayrılık Kitabı

Ayrılık Kitabı

Ayrılık Kitabı; edebiyatımızın temel kaynaklarında -modern edebiyat, eski edebiyat, halk edebiyatında- ayrılığın bin bir çeşidini, acısını, zorluğunu ortaya koymakta, bu metinlerde ayrılığın nasıl ele alındığı incelemektedir. 

Ayrılığı ifade etmek için kullanılan sözcükler ve kalıp ifadeler -Kutadgu Bilig’den günümüze- dilin hangi kıvraklıkla ayrılığı dile getirdiğini göstermektedir.


Hayattan ayrılık en keskin geçiş dönemidir. 1924’te “Hayatınızın son deminde arzunuz nedir?” anketi yapılmıştır. Neticesini bu kitapta bulabilirsiniz.
İhanet, ağır bir suçtur. Ve bir bedeli vardır. Hıyanet, firar, düşmana sığınma…


Azerbaycan’da “Ayrılık” şarkısı bir aşk ayrılığı imiş gibi kulağa gelse de dinleyenlere yaşattığı duygu her zaman Güney ve Kuzey Azerbaycan’ın ayrılığı olmuştur.

Esra Karlıdağ, Banu Antakyalı, Dilek Çetindaş, Orhan Kemâl Tavukçu, Aysun Sungurhan, İbrahim Çetin Derdiyok, Sevtap Yazar, Özkan Daşdemir, Oğuzhan Yetişti, Sezai Demirtaş, Fatma Ateş, Vahdi Özer, Ali Okumuş, Makbule Sarıkaya, A. Mevhibe Coşar, Melike Somunca, Şahin Yıldız, İsenbike Togan, Müjgan Üçer, Şenol Korkmaz, Türkan Korkmaz Bulut’un katkılarıyla, Emine Gürsoy Naskali’nin hazırladığı Ayrılık Kitabı Kitabevi tarafından yayımlanmıştır.

Yorumlar (0)
26°
açık