TÜRK OLMAK - Müşfiqə Quliyeva

TÜRK OLMAK

Müşfiqə Quliyeva


Dünya yüzlerle ülkeye, milyonlarla insana, farklı ırklara ve dinlere ev sahipliyi eden büyük bir deniz. Türk olmak bu denizde boğulmadan kaç yüz yıldır dik durabilmekdir. Asyada batılı, Avrupada doğulu diye hor görülmekdir türk olmak. Irkçılığın ve dini farklılığın ne olduğunu bilmeden gitdiyi her yerde buna maruz kalmakdır.

Yaratandan ötürü sevmekdir yaratılanı türk olmak. Belkide bu yüzden yeri geldiyinde düşmana bilen merhamet gösteren, lakin kendi ecdatları barbar olanlar tarafından “barbar” adlandırılmakdır türk olmak. Medeniyyet beşiyi olan Sümerden ve Troyadan bu yana geniş topraklara sahip olan, Batı ve Doğu Romanı yenen milletdir Türkler.

Dünyada halen mevcut olan bu Türk düşmançılığının kökleri binlerce yıl öteye Çin-Hun devrine kadar dayanmaktadır. Çünki bir hristiyana Türk dedikde onun gözlerinde Papanı bile kendisine diz çökdüren Atilla, karşısında Çin seddi bile dayanmayan Kürşad canlanır. Bu yara şimdi bile onların kalbini acıtmaya yetiyor. Türklere karşı olan bu ön yargı ile hırslanan keşişler şimdi bile insanlara şu cümleleri tebliğ etmeye çalışır.”

Dünyada Türkler kadar vahşi ve barbar bir ırk yokdur. Onlar savaş sırasında yaşlı-çocuk demeden kimseye acımazlar”.

İşin komik tarafı ise kendi kız çocuklarını diri-diri toprağa gömen Araplar, Hocalı katliamında doğmamış çocukları bile katleden ermenilerin yapdıkları hrisdian birlikleri tarafından görmezden gelinsede, Türkler vahşi bir millet gibi tarihe yansıtılmaya çalışılıyor. Türkleri medeniyyetsizlikle suçlayanların unutdukları şeyse,15-16-cı yüzyıllarda Macaristanda Sultan Süleymanın emri ile Tebrizli usta Eli minareler, hamamlar, köprüler inşa ederken, Avrupada halen insanlara parayla cenneti satıp, dünyanın dönmesini iddia edenleri idam ediyordular.

Evet Türk olmak budur. 3 kıtadan gelib sayısız devlet kurmak, sonrada kendi topraklarınla arana sınırlar koyulması. Türk olmak düşman korktuğunu düşünmesin diye ellerin bacakların kesilirken kendi yüzünü kendi kanına boyayan Babekdir. Gemileri karadan, mermileri denizden yürüten Fatih Sultan Mehmet handır Türk.Türkler medeniyyeti bizden aldı diyenlere inat, Nesimini, Füzulini, Hacı Bektaşini, Pir sultan Abdalı, Mövlaneni sevmek tanıtmakdır. Rusya bize medeniyyet verdi diyenlere inat Azerbaycanda 37 kışında idam edilen Hüseyin Cavidi, Mikayıl Müşfiqi, Yusif Vezir Çemenzeminlini unutmamakdır türk olmak.

Dört bir tarafın düşmanla çevriliykem “Azerbaycan türklerinin yanıklı nağmelerine mevzu olan ve kaıplere inen o bayrağı ayağa kaldırmak ve Bir kere yükselen bayrak bir daha inmez “demekdir Türk olmak. Kendi kızına ayakkabı almak için maaşının yatmasını bekleyen Cumhurbaşkanı Ebülfez Elçibeydir Türk.

Ehmed Cavadın namusu kirlenmesin diye düşmanın verdiyi yemek yerine kendi parmağını kesip kendi kanını içen Şükriyye hanım Cavatdır Türk kadını. Çanakkale savaşında kendi oğlu ağrıdan kıvranırken morfini diğer askerlere veren hekim Tarık Nüsretdir Türk doktoru. Düşmana yenilmesinler diye 215 kq  mermiyi tek başına taşıyan Seyit Onbaşıdır Türk. Boşuna “Çanakkale Geçilmez” demez bir Türk.

Bu topraklar ülkenin dört bir yanı düşmanla çevrilmişken Milli Mücadeleyi başlatan Atatürk'ü de gördü, tek başına düşman sınırını geçek Mübariz İbrahimovuda. Bu topraklar tank karşısında yatan milletide gördü, kendi askerlerine evladı  gibi davranan Polad Heşimovuda. Kendi kızını bir kere bile görmeden şehadet şerbetini içen Yaver Babayevdir Türk oğlu Türk. Türk olmak zordur, çünki dünya ile savaşırsın. Türk olmamak daha zordur çünki Türkle savaşırsın.

Sırf bu zorluğu göze almamak için kendi milliyetini yadırgayanlar var. Çox sevdiyim bir dizi olan “Vatanım sensinde” şöyle bir sahne vardı. Sen daha ne kadar eğileceksin?

Ecdatlarının Süveyş kanalında, Arabistanda soğuktan nefesleri,susuzluktan ciyerleri kesildi. Eyilmediler!. Sen daha ne kadar eğileceksin?. Çanakkalede iki adım geri gitmemek için kendilerini siperlere bağladılar. Eğilmediler! Sen daha ne kadar eğileceksin?. Gözünün önünde camilerde kurşunlandılar. Eğilmediler!. Sen daha ne kadar eğileceksn? Nasıl yaslayacaksın o kanlı secdeye başını?. Evet Türk olmak şerefdir.

Azerbaycan şairi Bexdiyar Vahabzadenin dediyi gibi.


Əslimi,nəslimi tanıyıram mən,
Qarışıq deyiləm özümdən hürkəm.
Sən kimsən sən nəsən özün bilərsən,
Mən ilk qaynağımdan Türk oğlu Türkəm

Yorumlar (1)
Tatar 3 yıl önce
Kaleminize sağlık