Dünyada hangi dil, kaç saatte öğreniliyor?

Dünyada hangi dil, kaç saatte öğreniliyor?Ana dili İngilizce olan biri için hangi dilin ne kadar sürede öğrenilebileceğine ilişkin yapılan çalışmanın sonucunda, dillerin öğrenilmesindeki güçlük düzeylerini belirlemişler. Bir dilin bir yedicede (haftada) 25 saat ders alınarak ne kadar sürede öğrenilebileceğine bakmışlar. İngilizler Türkçe öğrenemiyor diye kızmayın. 4. düzeyde güç geliyor onlara.


Sıralama şöyle imiş:

1. Düzey: 23-24 yedicede (575-600 saatte) öğrenilebilecek diller. Bunlar İngilizceye birçok açılardan yakın dillerdir.
Güney Afrika Dili, Danca, Flamanca, Fransızca, İtalyanca, Norveççe, Portekizce, Romence, İspanyolca, İsveççe.

2. Düzey: 30 yedicede (750 saatte) öğrenilebilecek diller. Bunlar İngilizceye kimi açılardan yakın dillerdir.
Almanca.

3. Düzey: 36 yedicede (900 saatte) öğrenilebilecek diller. Bunlar İngilizce ile dilsel ve/veya ekinsel ayrımları olan dillerdir.
Endonezya dili, Malayca, Svahili.

4. Düzey: 44 yedicede (1100 saatte) öğrenilebilecek diller. Bunlar İngilizce ile dilsel ve/veya ekinsel ayrımları yüksek olan dillerdir.


Arnavutçca, Habeşçe, Ermenice, Azerbaycan Türkçesi, Bengalce, Boşnakça, Bulgarca, Burmaca, Hırvatça, Çekçe, Estonca, Fince, Gürcüce, Yunanca, İbranice, Hintçe, Macarca, İzlandaca, Kmerce, Laoca, Litvanyaca, Letonyaca, Makedonca, Moğolca, Nepalce, Afganca, Farsça, Lehçe, Rusça, Sırpça, Sinhala dili, Slovakça, Slovence, Filipince, Taice, TÜRKÇE, Ukraynaca, Urduca, Özbek Türkçesi, Vietkongca, Zoza, Zulu dili.

5. Düzey: 88 yedicede (2200 saatte) öğrenilebilecek diller. Bunlar, ana dili İngilizce olan biri için özel olarak zor olan dillerdir.
Arapça, Çince (Mandarin ve Kanton Çincesi), Japonca, Korece.

Kaynak: http://www.effectivelanguagelearning.com/language-guide/language-difficulty

Yorumlar (0)