15.07.2018, 22:00

Çağdaş Türk Dili Kitabım Münasebetiyle

ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ'NİN 11. BASKISI MÜNASEBETİYLE... 

Yıllar önce ders kitabı olarak kullanılmak üzere yazmam emredildiği için yazmak "zorunda kaldığım" "Türk Dili"nin sivil sürümü Çağdaş Türk Dili'nin (Grafiker Yayınları) 11. baskısının yapıldığını ve toplam baskı adedinin 25.000'i bulduğunu öğrendim. Daha önceki sürümüyle birlikte toplam tirajın 30.000 civarında olduğunu sanıyorum. 

Bu rakamlar, Çağdaş Türk Dili'nin başta Türkoloji bölümleri olmak üzere birçok yüksek öğretim programında on binlerce Türk genciyle buluştuğunu, onların Türk dilbilimi ve dilbilim formasyonu için gerekli temel bilgileri edinmelerine katkı sağladığını ifade ediyor. 

Temel yaklaşımı, dil ve dilbilim alanında kaydedilen evrensel gelişmeleri, kavramları ve olguları Türk dilbilimi araştırmalarına aktarmaya çalışmak olan bu kitap sayesinde Türkiye'nin her yerinde çok sayıda arkadaşım oldu, onlardan aldığım her türlü dönüt/geribesleme bana hem büyük bir kıvanç verdi hem de her birinden çok şeyler öğrendim. 

Facebook'ta, twitter'da, instagram'da ve diğer ağ ortamlarında, şahsen tanışmadığım, ama çok ama yakın hissettiğim Çağdaş Türk Dili okurlarının kitapla çektikleri ve paylaştıkları görüntüler onların duygu ve düşüncelerinin en içten ifadesiydi. 

Türkoloji gençliğinin öğretim süreçlerine katkı sağlamanın onuru her şeyin üstünde. 

Herkese çok teşekkür ederim.

Yorumlar (0)