Biz Türklerden başka otobüs duraklarında can veren bir ulus var mı? Çözelim artık şunu!

Türklerden başka otobüs duraklarında can veren bir ulus var mı? Çözelim artık şunu!


Çözüm yollarını hep birlikte tartışalım arkadaşlar. Nereye kadar sürecek bu akılsızlığımız!


İstanbul’da peş peşe yaşanan halk otobüsü kazaları, “durakların güvenliğini” gündeme getirdi. Uzmanlar, duraklarda otobüsler için “cep alanı” bulunmamasının risk yarattığını söylüyor.


İstanbul’da peş peşe yaşanan halk otobüsü kazaları, “durakların güvenliğini” gündeme getirdi. Uzmanlar, duraklarda otobüsler için “cep alanı” bulunmamasının risk yarattığını söylüyor.

İstanbul’da hafta içinde iki gün üst üste yaşanan kazalar, halk otobüslerinin her an patlayacak bir bomba olduğunu ortaya koydu. Yolcu kapma yarışı yaparken hız sınırını aşan otobüsler, duraklarda bekleyen yolcuları da tedirgin ediyor. Üsküdar’da geçen perşembe kaldırıma çıkıp İETT otobüsüne çarptıktan sonra durağa dalan halk otobüsü üç kişiyi ezmişti. 3 kişinin öldüğü, 3 kişinin yaralandığı kazadan sonra “Aracın beyni kilitlendi” diyen halk otobüsü şoförü tutuklanmıştı. Cuma günü de Kadıköy’de tramvay yolu ile araç yolunu ayıran kaldırım taşlarına çarparak durabilen halk otobüsünün şoförü ise “Direksiyon kilitlendi” demişti.

İŞTE TEHLİKE!

Milliyet’ten Çiğdem Yılmaz’ın haberine göre; birçok durakta yolcular, otobüsleri kaldırımda ya da durakta beklemek yerine yolun ortasında bekliyor, otobüsler de durağa tam yanaşmadan yolcuları alıyor. Birçok durakta ise otobüsler için ayrılmış ‘cep’ler yok. Bazı otobüs duraklarının çevresine de araçlar park etmiş, bu nedenle durağa giremeyen otobüsler, yolcuları yolun ortasında almak zorunda kalıyor. Bu durum hem trafiğin aksamasına hem de yolcuların can güvenliğinin tehlikeye girmesine neden oluyor. Uzmanlar ise toplu taşıma araçlarına ayrılmış özel alanların olması gerektiğini söylüyor.

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Başkanı Tayfun Kahraman, toplu taşıma araçlarının mevcut alandan ve duraktan ayrılmış özel alana sahip olması gerektiğini belirtti. Kahraman şunları söyledi: “Her otobüs durağı mevcut alandan ve duraktan ayrılmış özel bir alana sahip olmalıdır. Bunun da normal trafik seyrini engellemeden organize edilmesi gerekir. İstanbul’da altyapı pek uygun olmadığından geçici çözümler üretiliyor. En büyük sorun altyapının uygun olmaması ve bunun organizasyonunun yapılmaması. Durakların tümü ayrılmalı, diğer araçlarla aynı alanı kullanmaları engellenmeli. Duraklar mevcut yol akışından ayrılmalı, sadece toplu taşıma araçlarının kullandığı bir şerit olmalı. Bir şerit ve cep ayrılmadığı sürece bu tip olaylara çözüm sağlanması zor.”

‘İNSANLAR YOLA TAŞIYOR’

Afet yönetimi uzmanı Kubilay Kaptan da şöyle konuştu: “Büyük şehirlerimizdeki duraklarda ‘güvenli bölge’ olmadığı görülüyor. Güvenli bölge şu demek; durak sınırları içinde olmayacak şekilde duraklar yapılmamalı ve çarpmalara karşı korunaklı inşa edilmeli. Duraklarda yolcuların duracağı çizgiler belli olmalı. Hem insanların beklediği yer hem de toplu taşıma araçlarının geçtiği yerlerin ayrılması lazım. Özellikle okul çıkış saatlerinde insanların duraktan yola çıkacak şekilde durduklarını ve yaklaşan otobüse doğru koştuklarını görüyoruz. Otobüsler de durağa yanaşmadan arka arkaya duruyor. Toplu taşıma araçları duraklara yanaştığı zaman onlara ayrılmış özel cep alanları olmalı ve bu alanlar trafiği aksatmamalı. Fakat bunlar bizim duraklarımızda yok ve insanlar yollara taşıyor.”

Çözelim artık şunu!
Çözüm yollarını hep birlikte tartışalım arkadaşlar. Nereye kadar sürecek bu akılsızlığımız!

TDH

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu