Hitabet, diksiyon ve beden dili: Güzel Konuşmanın Yararları

Hitabet, diksiyon ve beden dili: Güzel Konuşmanın Yararları

Hitabet, diksiyon ve beden dili: Güzel Konuşmanın Yararları


Hitabet, diksiyon ve beden dili: Güzel Konuşmanın Yararları


 Hitabet, diksiyon ve beden dili: Güzel Konuşmanın Yararları


Konuşma sırasında yaptığımız yanlışların ayrımına varamayız. Bunları ancak karşımızdakiler, bizleri dinleyenler bilebilir. Belki amacımızı tam karşılayacak uygun sözcükleri seçemiyor, aşınmış kullanımdan düşmüş sözcükler seçiyoruz. Belki el, kol, yüz hareketlerimizi bedensel davranışlarımızı konuşmanın akışına uyduramıyoruz. Hiç birimizin konuşması tıpatıp birbirine benzemez. Çünkü düşünsel ve dilsel yetkinleşmemiz tam bir özdeşlik göstermez.

Güzel Konuşma Yararları ; İş ve sosyal yaşantısında başarılı olmak ve kendini geliştirmek isteyen herkes Doğru, güzel ve etkin konuşmanın temel kurallarını öğrenecek. İyi birer konuşmacı olmanın vazgeçilmez kurallarını izleyeceksiniz. Güzel, etkili ve doğru konuşma size çok şey kazandıracaktır.

Hedefe ulaşırken arkalarında bıraktıkları izler onların iftihar nedenleri olmalıdır. Çoğu zaman insanlar hayatta karşılaştıkları birtakım zorluklar karşısında yeterince mücadele etmeden pes etmektedirler. Bu yapılabilecek en büyük hatadır. Şöyle bir çevrenize bakarsanız, hayatta başarılı olmuş, takdir görmüş kişilerin tamamının mücadele insanı olduklarını görürsünüz.

İradesini olumlu yönde kullanan, geleceğini düşünen, hayatında belli bir amacı olan ve bunun için kullanacağı araçları iyi tayin eden bir kişi bu programı harfiyen uygulayabilir. Netice itibariyle de bu hedefine ulaşmış olur.

Güzel Konuşma Yararları ; Toplum hayatımızda düğün, nişan, doğum günü, diploma töreni, yaş günü ve buna benzer toplantılarda başkaları yanınıza gelip bir şeyler söylemenizi sizden rica ederler. Veya bir iş toplantısında kendi görüşünüzüortaya koymak zorunda kalırsınız. Bir siyasal toplantıda, bir mitingde birden kişisel düşüncelerinizi tartışmak gereksinimini duyabilirsiniz.

Bu çeşit konuşmaların bazısı günlerce, hatta haftalarca hazırlığı gerektirir. Başka hallerde ise ancak birkaç dakikalık bir zamanınız vardır, hiç hazırlıksız irticalen konuşmak zorunda kalırsınız.

Fakat durum ne olursa olsun, düşüncenizi apaçık şekilde ve hiç tutulmadan dile getirmek zorundasınız.

Karşınızdaki topluluğu -bunlar ister dostlarınız ve hısımlarınız olsun, ister hepsi sizin görüşünüzü paylaşmayan iş arkadaşlarınız olsun- kendinize denk saymalısınız.

Günümüzde mesleğimiz ne olursa olsun güzel ve etkili konuşmanın etkisini hep birlikte biliyoruz. Bunun yararları da aşikar bir gerçek olarak günümüz bize fırsatlar neticesinde sunuyor. Dilimizin en önemli kurallarını öğrenerek Türkçeyi doğru ve güzel konuşarak hem kendimize güvenebilir hem de insanları kendimize çekerek etkili bir iletişim sayesinde iletişim sorunlarının önüne geçerek hedeflenmiş olan etkili ve sorunsuz bir iletişim yakalamak mümkün. Etkili ve diksiyonu düzgün bireylerin hem iş hayatında hem de özel hayatlarında daha başarılı olduğu tespit edilmiştir.

Güzel Konuşmanın Yararları Güzel Konuşmanın Yararları Güzel Konuşmanın Yararları
Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2018, 09:55
YORUM EKLE