09.02.2021, 19:18

DİL İLE SÖMÜRÜLENLER

Sömürgeciliğin son silahı dil ve ekin (kültür) sömürgeciliğinin saldırısındaki Türkçe!

Dil, ulus olabilmenin en güç koşuludur. Her topluluk bir gün toprak edinebilir, bayrak çizebilir, devlet sayılabilir. Ancak kendi dili olmayan hiçbir topluluk asla devşirme ulus olmaktan kurtulamaz. Sömürge düzeni binlerce yıldır varlığını sürdürürken dünyanın geldiği bugün yeni yöntemler geliştirmiştir. Eski çağlarda doğrudan ve güç kullanarak köleler edinilirken bu çağda ülkeler savaşla/el koyma (işgal) ile toptan sömürülürken günümüzde (ki bizim gibi geçit vermeyen ülkelere) ekin sömürüsü ile girilerek yalnıkların (insanların) sömürgeci ülkenin özentisi, beklenticisi, göç etmek istediği yer konumuna getirilmektedir.

Günümüz Türkiyesinde ana-babalar yavrularına "bye bye" derken rahatsız olmuyor!

İşletmeler işyerlerine yabancı ad verince daha çok alıcı çekeceğine inanıyor!

“Her dil dışarıdan sözcük alır…” diyenler 3 kıtaya egemenken hiç sözcük verememeyi açıklayamıyor!

Bugün yeryüzünde yalnızca 1 İngiliz Devlet’i varken “sözde” tüm yeryüzünde İngilizce geçerli dil sayılır. Bugün yalnızca 1 Fransız Devlet’i varken Afrika kıtasında 28 ülkenin 1. ya da 2. yasal (resmi) dili Fransızcadır.

Bir de Türkçemize bakalım; 7 Bağımsız Türk Devleti'nin, 20'yi aşkın Özerk Türk Cumhuriyeti’ninin, 300.000.000 soydaşın ortak dili, yeryüzünün en eski, en köklü, en bilimsel dillerinden biri.

Öyleyse biz neden Türkçemizi dünyada en geçerli diller arasına sokamıyoruz? Öyleyse biz neden yabancı dillere sözcük veremiyoruz? Öyleyse biz neden ülkemize gelen gezginlerin (turistlerin) Türkçe bilmesi gerekirken biz onlarla onların dilinde (ya da İngilizce) konuşmaya çalışıyoruz?

Yoksa biz kimi ülkelerin/sömürge güçlerin özentisi, bekleneni, sevicisi mi ediliyoruz?

Yorumlar (2)
Onurd 2 yıl önce
Teşekkürler Salih bey, çok doğru ifade etmişsiniz herşeyi, ellerinize sağlık.
Semra 2 yıl önce
Haklısınız salih bey ülkece geç kalınmış önemli bir konu çabalarınızın karşılığını umarım alırız, sizinle beraber bizlerde elimizden geleni yapmalıyız.
kapalı