Kürtler Bölge Savaşına mı Hazırlanıyor?

Kürtler Bölge Savaşına mı Hazırlanıyor?


Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin 25 Eylül'de gerçekleştirdiği bağımsız Kürdistan referandumunun ardından Irak Merkezi Yönetimi'nin harekete geçmesi ile bölgede haritalar yeniden değişti. Öyle ki Irak haritası 2003'teki haline yani Haziran 2014 öncesine dönmüş oldu.

Barzani’ye yakın olan sitelerden www.nerinaazad.info adlı sitede İbrahim Kureken, "Güney'de Kürtler yenildi mi?" diye soruyor ve soruyu şöyle cevaplıyor: "Evet yenildi... Bağdat yönetiminin ‘zaferi’nden sonra anayasa ile belirlenen federe yapıyı yok sayan adımlar atması durumun vahametini ortaya koyuyor."

İşte İbrahim Kureken’in değerlendirmeleri:

*

Yenilginin nedeni asla referandum değil. Referandum yapılmasaydı da İran ve yönettiği Irak güçleri Kürdistan'a saldıracaktı. Bundan herkes emin olsun. Elbette ki sonucu oluşmuş bir gelişmeyi değerlendirmek ve ondan dersler çıkarmak geleceği inşa etmek için olmazsa olmazdır. Bu bakımdan sağduyulu bir incelemeye ihtiyaç vardır.

*

IŞİD bölgede büyük oranda silindi ama ABD bölgede sıkışmış gözüküyor. ABD’nin bölgedeki müttefikleri İsrail, Kürtler ve başta Suudi olmak üzere bazı küçük Arap devletleri. Karşıt cephe görünürde daha atak ve güçlü. Bazı farklı yaklaşımları olsa da ortak hedefleri İsrail ve Kürdistan’ı etkisiz kılmak. Rusya, İran, Irak, Suriye, ve Türkiye’den oluşan cephe bölgenin güçleri ve dolayıyla önemli bir avantaja sahip. ABD’nin cephesinde İsrail ve Suudi Arabistan kavganın aktif unsurları değil henüz. Sahaya aktif çıkarlar mı? Cevabı zor bir soru. Tek aktif müttefik güç Kürtler ve onu da Irak’ta saldırganların önüne attı Amerika. Bunun iki anlamı olabilir, ABD ya Kürtlerden vaz geçti ya da Güney Kürdistan’da Kürtleri yem olarak kullandı. ABD’nin Kürtlerden vazgeçmesi çok zor, zira Ortadoğu’da sahada olan tek müttefiki Kürtler. Kürtlerin yenilgisi ABD’yi Ortadoğu’da geriletir. Diğer açıdan ABD’nin bölgede kaybetmesi Kürtlerin de kaybetmesine yol açar. Bu bakımdan ABD’nin yerine yeni müttefikler aramak doğru bir tutum değil. Tüm bu olanlara rağmen ABD’nin alternatifi Rusya olamaz. Kürdistan sömürgecilerinin oluşturduğu ABD karşıtı gurubun liderliğini yapan Rusya’nın gönül okşayan açıklamaları siyasetteki ustalığının işareti.

"PEŞMERGE BİZİ ÇOK GÜÇLÜ OLDUĞUNA İNANDIRDI"

Cephedeki Kürt güçlerinin bir kesiminin ihanet edip düşmana yol vermesi yenilginin bir nedeni ama tamamı değil. Kürtler gereksiz bir kibre girdi, düşmanı küçümsedi. Neredeyse bütün Irak güçlerini önüne katıp Basra'ya kadar kovalayacak güçte olduğuna bizleri inandırdı. Kendi güçlerini haddinden fazla önemsedi. Bu gerçekliği kabul etmek zorundayız.

"TÜRKLERE GÜVENMEK"

"Düşmanın saldırılarına birkaç saat bile dayanmayan boş bir kibrin kendi dışında nedenler araması beyhude. Güney'in en büyük hayal kırıklığı Türkiye ile ilgili. Türkiye gibi bir devletin bağımsızlığa gitmeye çalışan Kürdistan'ı destekleyeceğini sanmak saflığın ötesinde bir şey. Türk güçlerinin Başika'ya yerleştirilmesinin arkasında İran ve Haşdi Şabi saldırılarına karşı Kürdistan'ı koruyacağı inancı hakimdi. İzansız bir beklenti. Bundan daha büyük bir yanılgı olamaz. Umarız bu büyük bir ders olur."

"KÜRTLER B PLANI OLDUĞUNUN TARİHTE ÖRNEĞİ YOK"

"Büyük amaçlarla yola koyulan bir gücün yol haritasında risklere karşı alternatif planlarının olması gerekir. Kürtlerin A planının dışında bir planı olduğunun tarihte örneği yok maalesef. Oysa birinci adım atılmadan sonraki adımların hesabı yapılmalı."

"ABD'NİN DOSTU OLMAZ, ÇIKARI OLUR"

"ABD Kürtleri IŞİD'e karşı kullandı, bu açık. Kürtlerin başka şansı yoktu. ABD gibi bir dünya gücünün müttefiki olmak Kürtlerin geleceklerini inşa etmeleri için büyük bir fırsattı, hayaldi. Ancak okuma yazmayı bilen herkes biliyor ki ABD'nin dostu olmaz, çıkarı olur."

BÖLGEDE HESAPLAŞMA GÜNÜ YAKLAŞIYOR

İran kontrolündeki Haşdi Şahbi Kürdistan’ın geniş bir alanını işgal etmiş durumda ve buradan Suriye’ye geçerek uzun zamandır İran’ın planı olduğu söylenen Şii hilalini gerçekleştirmeye bir adım daha yakın. İran savunma bakanı Hüseyin Dehkan “Irak, Fars İmparatorluğunun bir ülkesi artık. Eskisi gibi büyük bir güç olacağız. Bölgenin en büyük gücü olduğumuzu bilmeniz gerekiyor. Irak, Afganistan, Bahrey, Suriye ve Yemen yakında kucağımıza geri dönecek" diyebiliyor.(Basnews)

Bir bütün olarak bölgede hesaplaşma günü yaklaşıyor. Bu savaşın kazananı olur mu bilinmez ama sıkıntılı günler başlayacak gibi. Bu bakımdan Kürtler olarak hepimiz tehdit altındayız. Ya övündüğümüz nüfusumuzla 50 milyon tek parça olacağız veya parça parça ona buna yem olacağız.

 

 

Yorumlar (0)