NECİP FAZIL, ŞEHİT KUBİLAY İÇİN NELER YAZMIŞTI?

NECİP FAZIL, ŞEHİT KUBİLAY İÇİN NELER YAZMIŞTI?
 

NECİP FAZIL, ŞEHİT KUBİLAY İÇİN NELER YAZMIŞTI?


Şimdi 87 yıl geriye gidelim, olayın Ankara'da nasıl değerlendirildiğine bakalım.

1 Ocak 1931 tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesinde Necip Fazıl'ın olayla ilgili bir yazısı yayınlandı. Necip Fazıl şöyle başlıyor:

"Vatanımızın kalbimize en yakın köşesinde, daha dün düşman bayrağından temizlediğimiz bir meydanı, bugün 'İnna Fetahnaleke' yazılı zift ruhlu bir irtica aleminden temizliyoruz.

Düşman bir kılıçtır. Bu kılıç şakırtıyla çekilir, vızıltıyla savrulur, aydınlıkta saptanır. İrtica, yatağımızın başucundaki bir bardak suya karıştırılan zehirdir.

Kubilay'ın katili Derviş Mehmed'in, Menemen kapılarına sokuluşu gibi, uykumuzu bekler ve ayaklarının ucuna basa basa gelir."

Yazının bitiminde, yapılması gerekenleri öneriyor:

"Tesadüf bunca insan arasında, mürtecilerin çıkacağı yere muallim Kubilay'ı gönderdi. Vazife bunca namzedi arasında, fedakarlık damgasını vurmak için Kubilay'ın başını seçti.

Ona icap ettiği kadar yanmak ve ruhuna paye vermek elimizde değil. Fakat bir muallim ve zabit başını yuttuktan sonra sinsi sinsi deliğine çekilen yılan şöyle ıslık çalıyor:

Bana, tabii ömrün ne kadarsa burada bitirip geber diye bir delik gösterdin. Ben bu delikte duramıyorum. Beni taşla ezmedikçe, gazla yakmadıkça, külümü yele vermedikçe sana rahat haram olsun...

Onun bu son isteğini yerine getirmek elimizdedir."

5 Ocak 1931 günlü Hakimiyet-i Milliye'de ise "Necip Fazıl Bey'in Nutku" başlıklı konuşmayı okuyoruz. Nutkun son bölümü şöyle bitiyor:

"Gözüme görünen şeyi açıkça kaidesiz, tertipsiz ve imasız söylüyorum. Eğer inkılabı zayıf tutarsan, eğer inkılabın yüreğini, hassasiyetini ve sinirlerini temsil etmezsen, bıçağın ters tarafı ile yirmi dakikada kesilen Kubilay'ın kafasında sana tevcih edilen akıbeti seyredebilirsin.

Türkiye nüfus kütüklerindeki softa ve mürtecinin yeşil kanını kurutacaksın. Bu kadar."

Bugün siyasal tartışmalarda hatta Meclis kürsüsünde Necip Fazıl'a gönderme yapmak, alıntı yinelemek moda oldu. Acaba Necip Fazıl hayranları, üstadın Menemen ve Kubilay olayı ile ilgili yazıp söylediklerini nasıl yorumlayacaklar merak ediyorum.

Kemal Anadol
Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2017, 20:42
YORUM EKLE