ABD ordusunun Türkiye’de sır gibi saklanan "İleri Operasyon Merkezi"

ABD ordusunun kendi yetkililerinden bile sır gibi sakladığı belirtilen Türkiye’nin doğusunda, İran’a 450 kilometre uzaklıkta bulunan İleri Operasyon Merkezi’nin ayrıntıları ortaya çıktı.

Türkiye’de bulunan “İleri Operasyon Merkezi”nin İran’ın doğusuna 450 km uzaklıkta olduğu eldeki tek veri. Bu yerlerde nasıl bir askeri yapılanmanın olduğu da belli değil. Buralarda bulunan silah ve mühimmat hakkında da hiçbir bilgi bulunmuyor. Bu yerleri kimin nasıl denetlediği, hatta denetlenip denetlenmediği de muamma. İleri karakollarda, füze savunma sistemi olması yüksek ihtimal. Sistemin Avrupa Aşamalı Uyum Yaklaşımı Projesi (EEPA) ile de bağlantısı bulunuyor.

Millî Gazete’den Gökçen Göksal, Türkiye’de bulunan “İleri Operasyon Merkezi”nin ayrıntılarına ulaştı.

İşte o haber…

NEDiR BU EEPA?

Avrupa Aşamalı Uyum Yaklaşımı Projesi (EEPA), hem Avrupa’yı hem de ABD’yi İran ve başka yerlerden kaynaklanabilecek füze tehditlerine karşı koruyacak balistik füze savunma sistemine verilen isim. EEPA ile bağlantılı olarak üç ülkede hava savunma sistemi bulunuyor. Türkiye, Romanya, Polonya. EEPA projesi tamamen İran’ı hedef alan bir proje.

6.4 MİLYON DOLARLIK EK BÜTÇE TALEBİ

ABD, Türkiye’de bulunan askeri üslerini iyileştirmek için 2018 bütçesinden yüklü miktarda para ayırmıştı. Burada dikkat çeken nokta ise Hava Kuvvetleri’nin talebiydi.

Bütçe’de İncirlik için talep edilen miktar açıkça ifade edilirken, adı açıklanmayan yerler için de finansman talep edilmişti. İşte bu adı açıklanmayan askeri yerlerin neresi olduğu sır gibi saklanıyor. Nerede olduğu bilinmeyen bu yerlere aktarılan para ise 6.4 milyon dolar.

FOS’UN (FORWARD OPERATING SITE) GÖREV TANIMI

ABD’nin gizli ileri karakolu olarak görev yapan FOS’lar (Forward Operating Site) olarak adlandırılan bu yerler, 2004 yılından sonra kurulmaya başlandı. Dikkat çekmemesi için dar, ama operasyon kabiliyeti yüksek bu yerler aynı zamanda istihbarat ve lojistik destek amaçlı olarak da kullanılıyor. Fakat kimse bu operasyonel yerler hakkında geniş bir bilgiye sahip değil.


Dipçe:

Ülkemizin askeri, siyasi ve kültürel anlamda ABD'nin oyuncağı olduğu açıkça görülüyor.

Yıllarca buna göz yuman sağ-sol tüm partiler bu konuda kusurludur.

Türk birliğine odaklanmış ancak tüm ülkelerle dostça ticaret yapabilen, akılcı ve tam bağımsız bir Türkiye en büyük ülkümüz olmalıdır.

TDH

Yorumlar (1)
Ferhat 4 yıl önce
Haber baştan yalan!! Haberde İran ın dogusunda diyor batısındaki Türkiye gösteriliyor
23°
açık