DOĞA KOLEJİ'NİN “TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER Mİ?” ANKET ÇALIŞMASI SONUÇLANDI

DOĞA KOLEJİ'NİN

“TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER Mİ?” ANKET ÇALIŞMASI SONUÇLANDI

Kahramanmaraş Doğa Koleji “Türkçe Sevdalıları Kulübü” öğrencilerinin 3500 kişi üzeride uyguladığı “TÜRKÇE GİDERSE TÜRKİYE GİDER Mİ?” anket çalışması sonuçlandı.

Sonuçlar şaşırtıcı!

Kahramanmaraş Doğa Koleji Türk Dili ve Edebiyatı zümre başkanı Nevzat TARAKÇI’ nın verdiği bilgilere göre güzel Türkçemiz ilgi bekliyor. Gençlerin ana dilerine duyarlılığı mutlaka arttırılmalı!

TARAKÇI’nın konuyla ilgili ifadeleri şöyle:

Sevgili öğrencilerimizle birlikte uyguladığımız bu projenin temel amacı; güzel Türkçemizin argosuz, doğru ve etkili kullanılması konusunda farkındalık oluşturmak.

Zarafet ve estetikten uzak, kaba bir dille iletişim kurma çabasında olan gençlerde hızla yaygınlaşan argo ve küfürlü söz kullanımına son vermek.

Özellikle lise öğrencileri arasında gün geçtikçe hızla yaygınlaşan argo ve küfürlü söz kullanımı, öğrencilerin ruhunu bir kanser gibi sarmakta güzel Türkçemize büyük zarar vermektedir.

Ne yazık ki öğrenciler; zarafet ve estetikten uzak, oldukça kaba bir dille iletişim kurma çabasında.

Gençlerin çoğunun sohbetleri, özellikle sosyal medya paylaşımları, saygı ve edepten uzaklaşan argo sözcüklerle hatta küfürlerle dolu.

Hayatı hızlı yaşayıp tüketen gençler, değerlerimizi, özellikle güzel Türkçemizi de bilinçsizce tüketiyor.

Bu gençlerin, argoya boyanmış, argoyla bozulmuş, argoda boğulmuş çirkin dili, ülkesini, toplumunu seven herkes gibi bizi de çok üzmekte.

Ayrıca bu zevksiz iletişim dili, fiziksel ve ruhsal şiddeti doğurmakta, nefret, karalama, dışlama, aşağılama gibi davranışları tetiklemekte, ahlâkî erozyon ve kültürel aşınmayı hızlandırmaktadır.

Bu gidişe dur demek, gençlere örnek olabilmek amacıyla “Argosuz Okul,Argosuz Türkçe” sloganıyla yola çıktık ve bir dizi etkinlik gerçekleştirdik.

Sorunun tespiti için yeterli kaynak taraması yaptık, yetkililerle konuştuk, anketler düzenledik.

Bu projeyle, gençlerin neden güzel Türkçeyle konuşmak varken argo ve küfürlü dil kullanmaya yöneldiğinin gerekçelerini ortaya koyarken “Argosuz Okul, Argosuz Türkçe” için nelerin yapılabileceğini yaparak, uygulayarak herkese gösterdik.

İşte 3500 kişi üzerinde uygulanan anket sonuçlar:

Yorumlar (0)
19°
açık