Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması'nın İran-Güney Azerbaycan Etabı Sonuçlandı

Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması'nın İran-Güney Azerbaycan Etabı Sonuçlandı

Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması'nın İran-Güney Azerbaycan Etabı Sonuçlandı

Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması'nın İran-Güney Azerbaycan Etabı Sonuçlandı

Avrasya Yazarlar Birliği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışmasının İran-Güney Azerbaycan etabı sonuçlandı.

Avrasya Yazarlar Birliği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışmasının İran-Güney Azerbaycan etabı sonuçlandı.

Avrasya Yazarlar Birliği öncülüğünde düzenlenen ve İran-Güney Azerbaycan etabı Varlıq Dergisi tarafından yürütülen 5. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışmasının İran-Güney Azerbaycan etabında Ekber Rızapur "Kız geri dön(Qız Qayıt)" adlı hikayesiyle birinci oldu ve böylelikle Türk Dünyası aşamasında yarışma hakkı kazandı. Ali Ahmednejad "Demir Kapılar" adlı hikayesiyle ikinci ve üçüncülüğü "Güvercin Kızlar" adlı hikayenin yazarı Rukiye Kebiri kazandı.

Yarışmanın İran etabına 48 eser katıldı. Haydar Bayat, Hadi Garaçay, Toğrul Atabay, Hemid Arğış ve Şerif Merdi'den oluşan seçici kurul, haftalar süren değerlendirmeler sonucunda İran Türkleri Güney Azerbaycan'dan ödüllerini almaya hak kazanan eser ve yazarları belirledi.


Büyük dil bilgini, Türkçe'nin ilk ansiklopedik sözlüğü Divan-ı Lügati-t Türk'ü hazırlayan Kaşgarlı Mahmut'un 1000. doğum yılında (2008) ilki düzenlenen yarışmanın bu yıl beşincisi düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkıları ve TÜRKSOY'un iş birliğiyle Avrasya Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen yarışmaya ilgi bu yıl oldukça büyük oldu.

Türk dünyasının tek ortak edebi yarışması olan Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması eş zamanlı olarak Azerbaycan, Başkurtistan, Çuvaş, Gaguzyeri, Hakasya, Karaçay Malkar, Kazakistan, Kırgızistan, Kırım, KKTC, Kumuk, Özbekistan, İran- Güney Azerbaycan ve Türkmen Sahra, Irak-Türkmeneli ve Türkiye başta olmak üzere 16 ayrı ülke ve bölgede yapılıyor. Ülke ve bölgelerde birincilik kazanan eserler uluslararası seçici kurul tarafından değerlendirilerek yarışmanın uluslararası boyutu da gerçekleştirilecek. Uluslararası derecelendirmede ilk üçe ek olarak bir de mansiyon verilecek.

Açıklanan takvime göre Uluslararası Değerlendirme Kasım ayında ve Ödül Töreni ise Aralık ayında hayata geçecek. - ANKARA

TDH-KOLAY ERİŞİMİ

Türkçe

Göktürkçe

Edebiyat

Türkçe Adlar

Tarih

Kökenbilgisi

Lehçeler

Yazım Kılavuzu

Türk Dünyası

PDF-DOC

Sınav-Deneme

Sözlüklerimiz

DİL BİLGİSİ KOLAY ERİŞİMİ

Dil Bilgisi

Sıfatlar

Belirteçler

Anlam Bilgisi

Kompozisyon

İlgeçler

Cümlede Anlam

Nasıl yazılır?

Bağlaçlar

Paragrafta Anlam

Noktalama İş.

Ünlemler

Sözcükte Anlam

Sözcük Bilgisi

Eylemler

Ses Bilgisi

Yapım Ekleri

Eylemsiler

Yapı Bilgisi

Adıllar

Dil -Anlatım

Yazım Bilgisi

Adlar

Edebiyat

Anlatım Bozuklukları

Ana Bet

Atasözleri

TDH-Instagram

TDH-Tvitır

TDH-Feysbuk

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 19:58
YORUM EKLE