S 400'lerin teslimatı başladı

S 400'lerin teslimatı başladı


Milli Savunma Bakanlığı, Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sisteminin birinci grup malzemelerinin Ankara'ya intikalinin başladığını duyurdu.


Milli Savunma Bakanlığı, Rusya'dan S-400 savunma sistemleriyle ilgili, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmıştır.


Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır."

ABD İLE GERGİNLİK YARATMIŞTI

Türkiye'nin Rusya'da S-400'leri alacağını duyurduğu günden itibaren ABD, Türkiye'ye karşı yaptırım uygulayacağını söyledi. İki ülke arasındaki gerginlik, son yapılan açıklamalarla da devam etti. 

ABD, S-400'lerin Türkiye'ye gelmesi durumunda F-35'leri teslim etmeyeceğini ve ayrıca yeni yaptırımlar uygulayacağını duyurmuştu. Türkiye'de S-400'ler konusunda geri adım atılmayacağını belirtmişti.


YORUM

Ulusumuzun çıkarlarının ve bağımsızlığının korunması her şeyin üstündedir. Bu yöndeki çabalara sonuna dek destek olmak bütün Türk yurttaşlarının ortak görevidir.

Saygılarımızla.

TDH

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu