01.07.2018, 20:12

İRAN'DA TÜRKLERE YAPILAN IRKÇILIĞIN SONU GELMİYOR!

İRAN'DA TÜRKLERE YAPILAN IRKÇILIĞIN SONU GELMİYOR! 

İran'da Türk asıllı futbolcu ırkçı saldırılar nedeniyle milli takımı bıraktı! İran Milli Takımı'ndaki Türkmen asıllı futbolcu Serdar Azmun kendisine yönelik ırkçı kampanya sonrası milli takımdan ayrıldığını duyurdu. İran'ın gelecek vaat eden Türk kökenli futbolcusu Serdar Azmun milli takımdan ayrıldığını açıkladı. Serdar'ın bu kararının arkasında Dünya Kupası maçları sonrasında İran'da Türk kökenli futbolcuya yöneltilen ırkçı saldırı kampanyasının etkili olduğu belirtiliyor.

İran Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'ndan döner dönmez büyük isimlerin veda açıklamalarıyla şok yaşadı. Takımın önemli futbolcuları arasında yer alan Serdar Azmun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Milli Takıma veda ettiğini duyurdu. 23 yaşında olan ve Rusya Premier Ligi'ndeki Rubin Kazan takımında oynayan Türk asıllı futbolcu, Dünya Kupası'ndan sonra İran taraftarları tarafından etnik kimliğine ağır hakaretlere maruz kaldı. Türkmen asıllı genç futbolcu Serdar Azmun yaptığı açıklamada, "Bu hakaretler sayesinde hasta olan annemin sağlığı tehlikeye düşerek, kötüleşti ve ben annem ve Milli Takım ikilisinden birini seçmek zorunda bırakıldım. Ben de annemi seçtim!” diyerek milli takıma veda etti.

İRAN'DA TÜRKLERE YAPILAN IRKÇILIĞIN SONU GELMİYOR!

İran'ın kuzeydoğusundaki Gülistan (Türkmensahra), Mazenderan ve kısmen Horasan eyaletinin kuzeyinde yoğun olarak Türkmenler yaşamaktadırlar. İran'daki Türkler yoğun bir ırkçılık ile karşı karşıyadırlar. Serdar'a yönelik başlatılan ırkçı kampanyaya karşı İran Türkleri de Twitter ve Telegram'da Türkmen futbolcuya destek mesajları attılar. Daha önce de İran Futbol Ligi'nde Türk kökenli futbolcular sahalarda ağır ırkçı hakaretlere maruz kalmışlardı.

FIFA İranlı yetkililerinden futbol sahalarında Fars olmayan etniklere özellikle Türklere karşı ırkçı hakaretlerin son verilmesini talep etmişti. İran Birinci Ligi kulüplerinden ve İran Türklerinin meşhur takımlarımdan olan Traktor-sazi Futbol Takımı’nın oyuncuları ve statları dolduran on binlerce taraftarı da defalarca Türk oldukları için ırkçı hakaretlere maruz kalmıştı.

Yorumlar (0)