İsviçre, ülke adını Swaziland yazan THY'ye 320.000 Frank ceza kesti

İsviçre, ülke adını Swaziland yazan THY'ye 320.000 Frank ceza kesti

St. Gallen Federal İdare Mahkemesi, İsviçre yolcuları hakkında verdiği yanlış bilgiler ve ülkenin adını yanlış biçimde Swaziland yazması nedeniyle THY'ye 320.000 Frank ceza kesti! Swaziland bildiğiniz gibi Afrika'da küçük bir ülkenin adı. Karışıklıkların olmaması için önemli bir tutum elbette ancak İsviçre'nin "ülke adını korumaktaki" ciddiyetine ve kararlılığına bakar mısınız?

Bizim ülke adımız Türkiye ancak tüm dünya dalga geçer gibi bize hindi (Turkey) diyor. Ne devletten ne de vatandaşlardan en ufak bir ses çıkıyor!

Aslında bu haber tam da aradığım fırsat oldu. Şu anda Zürich'teyim.

İsviçre ve Avrupa Birliği ülkeleri yönetimlerine ve meclislerine yakında vereceğim dilekçelerle Turkey adının yasaklanmasını ve her türlü resmi işlemde ülkemizin adının Türkiye olarak değiştirilmesini isteyeceğim. Biz TDH olarak her yerde, her ortamda sonuna dek ülkemizi, dilimizi, kimliğimizi savunmaya kararlıyız. TDH üyeleri olarak bu kampanyamıza destek verir misiniz arkadaşlar? Korona sonrasında sizlere vereceğimiz email, adres ya da telefonlara şikayet yazıları yağdırarak bize destek olur musunuz?

Saygılarımla.

Suat Özer 


Haberin Ayrıntıları

İki tür ceza

  1. Yanlış iletilen yolcu listeleri ve yolcu adlarının yanlış aktarılması.
  2. İsviçre (Switzerland/Schweiz) yerine "Swaziland" yazılması nedeniyle THY’nin ödeme yapması isteniyor. 

THY’nin yakından incelenen listelerine göre, 1 Mart - 31 Mart 2017 arasındaki dönemde, 80 uçuşta İsviçre'ye 175 yanlış verinin gönderildiği ortaya çıktı. Çarşamba günü yayınlanan Federal İdare Mahkemesi'nin kararından da anlaşılacağı üzere daha önceleri de böyle yanlışlıklar oluşmuştu. 

Switzerland/Schweiz yerine Swaziland 

Yanlışlıklar şöyle sıralandı:

  • Kimi durumlarda tüm yolcular listelenmemiştir.
  • Bazen yolcu adları iki kez listelenmiştir.
  • Yolcuların ad ve soyadları karıştırılmıştır.
  • İsviçreli yolcuların uyruğu “Swaziland” olarak yazılmıştır.

SEM (İsviçre Göç Müsteşarlığı) 80 yanlış dizelgenin her biri için 4.000 CHF'lik cezayı onayladı ve THY'ye toplamda 320.000 Franklık ceza kesildi.

Türk Hava Yolları'nın yaptırım kararına karşı Federal İdare Mahkemesi'ne yaptığı itiraz ise başarısızlıkla sonuçlandı.

"Elektronik bilgi karşılaştırması gecikmelere yol açtığından, doğru verilerin girilmesi özellikle çok önemlidir" diyen Federal İdare Mahkemesi ayrıca yaptırım miktarının orantısız olduğunu düşünmediğini bildirdi. THY'nin, sorunu gidermek için gereken özeni gösteremediği de ayrıca vurgulandı.

Bizi ilgilendiren bölüm:

Swaziland statt Switzerland

Wegen Übermittlung fehlerhafter Passagierlisten wird Turkish Airlines zur Kasse gebeten.
Passagiernamen wurden falsch aufgelistet, oder statt «Switzerland» «Swaziland» angegeben.

Eine genauere Überprüfung der Listen der Turkish Airlines für den Zeitraum vom 1. bis 31. März 2017 ergab, dass bei 80 Flügen 175 fehlerhafte Daten an die Schweiz geschickt worden waren. Bereits früher war es zu Fehlern gekommen, wie aus dem am Mittwoch veröffentlichten Urteil des Bundesverwaltungsgerichts hervor geht.

Yorumlar (0)
kapalı