15.05.2020, 17:05

Karamanoğlu Mehmet Bey, Atatürk ve KUTLANMAYAN Türk Dil Bayramları!

Yılda 2 kere (!) Kutlanmayan Türk Dil Bayramları!

13.05.1277’yi bugün bayram yapan bir karşı çıkıştır. Karamanoğlu Mehmet Bey Türkçenin yalnızca Türklerin konuşma dilinde kalmış olması, yazıda/yazışmada kullanılır olmaması ve Türk kimliğinin en eski taşıyıcısı olduğunu bildiği için bu buyruğu yazmıştı.

26.09.1932’den bu yana kutlanan Türk Dil (Devrimi) Bayramı da yine G. M. K. Atatürk’ün Türkçenin geldiği/düştüğü duruma bir karşı çıkıştır. Yine yüzlerce yıl Türkçe Türkün konuşma dilinde kalmış yine yazı/yazışma dili olarak kullanılmamış, yine aydınlar Türkçeyi yeterince işlememiş, benimsememiş, değerli görmemişti.

Günümüzde yine kişiler ve kısmen kurumların, adı bayram olan bugünde yalnızca sanal ya da sözel ortamlarda anma durumunda kalınmış, kutlanmamıştır.

Ülkemizde Türk Dil Bayramı 2 ayrı günde aynı adla kutlanarak kafa karıştırıcı bir duruma da düşülerek aslında konunun önemsenmediğini Türk ya da Türklük için çabaladığını savlayan (iddia eden) sanattan spora, eğitim sağlığa pek çok dernek, ocak, vakıf, sendikanın somut anlamda bir kutlama yapmadığını, Türk Dili için yıl boyunca herhangi bir sorumluluk duymadığını da görebiliyoruz.

Hatta halka bilgi aktarma görevini üstlendiğini belirten, halkın sesi olduğunu savlayan güncelerde (gazetelerde) yine bugün de herhangi bir kutlama duyutu (haberi) çıkmamıştır.

Dolayısıyla bir bayram yoktur. Çünkü Türk demekten Türkçe demekten erinen/çekinenler hala baskındır. Çünkü yetkililerin Türkçe neden önemli, Türkçe neden gerekli, Türkçe nasıl işlenmeli gibi bir kaygısı da bilgisi de yoktur.

Dolayısıyla ortada (korunası öğütlenen) bir Türkçe kutlaması da yoktur. Çünkü ülkemizde dil/anadil/kamusal dil kavramları sömürülebilmekte, savunulamamaktadır. 

Buradan yola çıkarak dilimizi yine biz koruyacağız, köklerimizi yine biz aktaracağız, ses bayrağımıza yine biz yaraşır (layık) olacağız.

Öyleki Türk doğmak yetmez Türkçe yaşamadıkça!

Öyleyse Türk demek Türkçe demektir. Ne mutlu Türk’üm diyene

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu