Anadolu’da ilk kez Türk adının geçtiği yazıt bulundu

Anadolu’da ilk kez Türk adının geçtiği yazıt bulundu.

Konya’nın Karatay ilçesinde Türk tarihine ışık tutacak bir yazıt keşfedildi.

Yağlıbayat Mahallesi’ndeki Savatra Antik Kenti’nde Selçuk Üniversitesi tarafından Doç. Dr. İlker Işık’ın başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sırasında Anadolu’da ilk kez Türk ibaresinin yer aldığı bir yazıt bulundu.

Kazı başkanı Doç. Dr. İlker Işık, “Yazıt, Savatra Antik Kenti’ne ait bir kaleden getirilmiş. Mimari parçasına baktığımız zaman Bizans dönemi templon payesi. Dini yapılar içerisinde bulanan bir mimari unsur bu. Dönemsel açıdan baktığımızda milattan sonra 10’uncu 11’inci yüzyıllara denk geldiğini düşünüyoruz. İçerik olarak baktığımız zaman İslam öncesi Türklere ait olan bir yazı olarak da karşımıza çıkıyor. İslam öncesi Hristiyanlaşmış olan Türklerin, burada varlığını ortaya koyan bir emare bu. Dönemsel olarak baktığımızda da Bizans dönemi diyebiliriz” dedi.

“ANADOLU’DA BULUNAN İLK TÜRK YAZITI”

Keşfedilen eserin şimdiye kadar Anadolu’da bulunan ilk Türk yazıtı olduğunu ifade eden Işık, “Türkopol yazısının bulunması bizim için çok önemli. Türkopol, Türkçe karşılığı olarak Türkoğlu demek. Anadolu’da bu şekilde bulunan ilk yazıt niteliğinde. Önemi açısından da şöyle söyleyebiliriz; 1071 öncesi İslam sancağının Türkler tarafından buraya getirilmeden önceki evresinde Hristiyanlaşmış Türklerin burada varlığını gösteren bir delil bu. Bizans orduları içerisinde lejyon birlikleri içerisinde yer alan Türk askerlerinin burada varlığını kanıtlayan önemli bir gösterge, bu açıdan hem Türk isminin yer alması, hem de onların bu dönemde burada konuşlandığını, Savatra Antik Kenti ve çevresinde varlığının tespit edilmesi bizim açımızdan çok önemli” diye konuştu.

“FARKLI KÜLTÜRLERİN BİR ARAYA GELDİĞİ YER”

Savatra Antik Kenti’nin öneminden de bahseden Doç. Dr. Işık, şöyle devam etti:

“Burada altı yıl boyunca bir yüzey araştırması yürüttük. Bu çalışmalar sırasında bizim için en önemli göstergelerden birisi buranın bir askeri garnizon hattının olması. Konya’nın doğu sınırını içeren ve bir tampon vazifesi gören bu bölge hem asayişi sağlamak hem de geçen ticaret kafilelerinin buradaki güvenliğini sağlamak için yer alan birçok yerleşim alanıyla dolu. Bundan dolayı da farklı kültürlerin bir araya geldiği bir yer demek mümkün. Stratejik anlamda önemli yolların yer alması, askeri karargahların bulunması açısından da burası önemli bir saha.”

“RUNİK ALFABESİYLE YAZILMIŞ ŞİFA METNİ BULDUK”

Yazıtın bulunduğu bölgede araştırmalarını yoğunlaştırdıklarını ve iki farklı yazıtla daha karşılaştıklarını anlatan Doç. Dr. İlker Işık, “Türkopol yazısını bulduktan sonra bizim için çalışmalar derinleştirildi. ‘Bölgede Türklere ait başka bir bulguyla karşılaşabilir miyiz’ diye çalışmalarımızı bu alanda yoğunlaştırdık ve iki adet runik alfabesiyle yazılmış yazıtla karşılaştık. Bu yazıların dua metni şeklinde olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Cengiz Saltaoğlu’ndan destek aldık. Onun yapmış olduğu transkripsiyona göre hastalığın iyileştirilmesi konusunda bir şifa metni olduğunu düşünmekteyiz. Bu çalışmaların ilerletilebilmesi için epigrafik anlamda çalışmaların geliştirilmesi lazım” ifadesini kullandı. 

İlteriş Kutluğ Kağan Yazıtı'nın ön okuması açıklandı: Türk yazı tarihini daha ileriye götürüyor. Yazıyı oku.

Diğer TDH Sitelerine Bağlantılarımız

www.tdhipekyolu.com (TDH KULTURZENTRUM & SPRACHSCHULE & MUSIKSTUDIO, ZÜRİCH)

www.tdhhaber.com (TDH HABER)

www.tdh.tc (TDH İPEK YOLU - TÜRK DÜNYASI ÜRÜN SATIŞ SİTESİ)

www.tdhilan.com (TDH İPEK YOLU - TÜRK DÜNYASI İLAN SİTESİ)

www.turkcenindirilisi.com (DİL SİTEMİZ)

www.suatozer.com (SUAT ÖZER KİŞİSEL SİTESİ)

www.yalcinmihci.com (YALÇIN MIHÇI KİŞİSEL SİTESİ)

Yorumlar (0)