Abdi İpekçi yaşam öyküsü, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

Abdi İpekçi yaşam öyküsü, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

Abdi İpekçi biyografi, kısa biyografiler, biyografi, biyografi eserleri, ilginç biyografiler, önemli biyografiler, yazarlar, şairler, düşünürler, kim kimdir, yaşam öyküsü, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

biyografi, kısa biyografiler, biyografi, biyografi eserleri, ilginç biyografiler, önemli biyografiler, yazarlar, şairler, düşünürler, kim kimdir, yaşam öyküsü, yazarlar, şairler, düşünürler, biyografiler, kim kimdir?

Bütün yazar, şair ve düşünürleri şu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Lütfen tıklayınız: Yazarlar-Şairler-Edebiyatçılar-Düşünürler

(Arama kutusundan da arama yapabilirsiniz.)

Abdi İpekçi Kimdir? Abdi İpekçi'nin Hayatı, Eserleri

İpekçi, Abdi (d. 9 Ağustos 1929, İstanbul - ö. 1 Şubat 1979, İstanbul), gazeteci, yazar.

Yirmi beş yıl Milliyet gazetesinin genel yayın müdürlüğünü, yirmi yıl da başyazarlığını yapmıştır. 1948'de Galatasaray Lisesi'ni bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine devam etti.

1943-48 arasında Kırmızı Beyaz ve Şut adlı spor dergilerinde yazı ve karikatürleri yayımlandı. Ardından Yeni Sabah (1948-49) ve Yeni İstanbul (1950) gazetelerinde muhabir ve yazı işleri sekreteri olarak çalıştı. 1951'de İstanbul Ekspres gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1954'te genel yayın müdürü olarak göreve başladığı Milliyet gazetesinde 1959'da başyazar oldu.

"Durum" başlıklı başyazılarında ve "Her Hafta Bir Sohbet" başlıklı söyleşilerinde toplumsal ve siyasal sorunların hoşgörü ve uzlaşma yoluyla çözümünden yana bir tutum takındı, demokratik hak ve özgürlüklerin savunuculuğunu yaptı.

Nesnel gazetecilik ve habercilik ilkelerini yerleştirmeye çalışarak basında saygın bir yer edindi.

Abdi İpekçi Milliyet'teki görevinin yanı sıra 1959'da Türkiye Gazeteciler Sendikası başkanlığı, 1960'ta Basın Şeref Divanı sekreterliği yaptı. 1961-70 arasında TRT'de açık oturumprogramları düzenledi. 1964'te Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) yönetim kurulu üyeliğine seçildi. Bu kurumun ikinci başkanlığını yaptı. 1968'de İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü'nde (bugün İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi) öğretim görevlisi olarak ders verdi. 1972'de Türkiye Basın Enstitüsü başkanlığına getirildi.

Milliyet'te yayımlanan yazı, söyleşi ve röportajlarını derlediği Afrika (1959), İhtilalin İç Yüzü (1965, Ömer Sami Coşar ile birlikte), İnönü Atatürk'ü Anlatıyor (1968), Liderler Diyor ki (1969), Dünyanın Dört Bucağından (1971) gibi kitapları vardır.

Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 tarihinde bazı yönleri karanlıkta kalmış olan bir suikast sonucunda yaşamını yitirdi.

Başyazılarından bir bölümü ölümünden sonra Barış, Demokrasi, Özgürlük (1982) ve Anayasa, Yasalar, Devlet (1982) adı altında kitap haline getirildi. Anısına 1980'den bu yana "Abdi ipekçi Dostluk ve Barış Ödülü" verilmektedir.

Abdi İpekçi'nin Yayımlanmış eserleri

Afrika (1955)

İhtilalin İç Yüzü (Ömer Sami Coşar'la, 1965)

İnönü; Atatürk'ü Anlatıyor (1968)

Liderler Diyor ki (1969)

Dünyanın Dört Bucağından (1971)

Yorumlar (0)