Süleyman Brina, Süleyman Brina Hayatı, Süleyman Brina Eserleri

Süleyman Brina, Süleyman Brina Hayatı, Süleyman Brina Eserleri

Süleyman Brina, Süleyman Brina Hayatı, Süleyman Brina Eserleri

Süleyman Brina, 1935 – 1994 yıllarında yaşamıştır. Kosova’da yaşayan Türk toplumunun haklarının verildiği 1951 yılı Kosova Türkleri için bir dönüm noktası olarak düşünürsek elli yıllık bir zaman dilimi içerisinde bu topraklarda Türk kültürü, eğitimi, sanatı ve diğer alanlarda verdiği hizmetler tartışılmazdır. Türk toplumunun ayakta kalması, dilin, gelenek ve göreneklerin yaşatılması, eğitimde olmuş olan sorunların üstesinden gelinebilmesi için mücadele vermiş şahsiyetlerden birisidir.

1952-56 yıllarında Üsküp’te öğretmen okulunu bitiren ilk Türk öğrencilerdendi.Daha sonra 1958-63 Belgrad, Şarkiyat Bölümünden mezun olan ilk üniversite mezunlarından biri oldu. Tan gazetesi deyince akla Süleyman Brina gelmektedir. O dönemde Kosova’da Türkçe yayınlanan bir gazete yoktu. Türkleri bilinçlendirmek ve seslerini duyurmak için 1969 yılında Tan gazetesi kurdu. Eğitimde eksiklikleri görmüş ve yaptığı çalışmalarla 1972 yılında Türkiye’den ders kitapları getirmiştir. Bunların dışında ilmiyle, fikirleriyle; araştırmacı ve yazarlara da yön vermiştir. Aynı zamanda Doğru Yol derneğinin kurucularından biriydi. Kosova’da Türkleri siyasette temsil eden üst düzey görevlerde yer alan bir aydındı. 1973-1978 yılları arasında Prizren Belediyesi ilk Türk başkan yardımcısı görevinde bulunmuştur. Öğretmenlikten siyasete atılınca Türk halkının sorunlarıyla ciddi bir şekilde ilgilenmeye başlamıştır. Siyasi görevlerde bulunurken, Türk halkının sorunlarını çözüme ulaşması için somut adımlar atmıştır. Türkiye ile yıkılmaz köprüler kurulması için büyük çaba sarf etmiştir.

Görevleri süresince dürüstlüğü temel ilke edinmiştir. Hiçbir zaman çıkarı peşinde koşmamış, sözünün eri olduğunu arkadaşları söylemiştir. Hep birlikten yana olmuştur. Sadece Türkler değil, Kosova’da yaşayan diğer topluluklar arasında da sevilip, değer verilen bir kişiydi. Kosova Türkleri Süleyman Brina’yı yaptığı çalışmalarına bakarak bir ”abi”, bir ”lider” gibi gibi gördü. Atatürk sevdalısı olduğu bilinmektedir. Atatürk ile ilgili fikir ve duygularını “Ata Dedim Ata Dedim” şiirine yansıttı. Hayatında hep ilkleri yaşadığını söyleyebiliriz.

Süleyman Brina, Kosova’ da 1991’li yıllarda gelişen olumsuz olaylar neticesinde Sırplar tarafından nedensiz olarak işinden uzaklaştırılmıştır. İşsiz kalmasının ardından kısa bir süre sonra hastalanan Süleyman Brina 05.12.1994 günü vefat etmiştir. 1996 yılından bu yana Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği tarafından, uluslararası toplumda, Türk kültürü ve sanatı alanında katkısı geçen şahsiyetlere, “Uluslararası Süleyman Brina Türk Kültürü ve Hizmet Ödülü” verilmektedir.

Süleyman Brina’nın Ata Dedim Ata Dedim Şiiri


Ata dedim Türkiye dedim
Ata dedim Asker dedim
Ata dedim Avrupa dedim
Ata dedim Köprü dedim

Ata dedim Sina dedim
Ata dedim Sinan dedim
Ata dedim Yunus dedim
Ata dedim Uygarlık dedim

Ata dedim Çanakkale dedim
Ata dedim Samsun dedim
Ata dedim Anadolu dedim
Ata dedim Özgürlük dedim

Ata dedim Kocacık dedim
Ata dedim Manastır dedim
Ata dedim Balkanlar dedim
Ata dedim Barış dedim

Ata dedim Irmaklar dedim
Ata dedim Denizler dedim
Ata dedim Gökler dedim
Ata dedim Gözler dedim

Ata dedim Mustafa dedim
Ata dedim Kemal dedim
Ata dedim Ata dedim
Ata dedim Türk dedim

Nuri BRİNA – Kosova

Yorumlar (0)