En Güzel Kırgız Yemekleri Nelerdir, Nerede Ne Yenir?

Kırgızistan yemekleri ve Kırgız mutfağı, benim hiçte kendimi uzak hissetmediğim bir kültür oldu. Hiç aç kalmadım. Hatta kilo alarak geri döndüm. Peki, Kırgız mutfağında en çok ne tüketiliyor derseniz : Genellikle et ağırlıklı olan Kırgız mutfağında, hamur işleri de çokça tüketiliyor. Ama sanırım en en en fazla et yiyorlar. Her şeyde mi et olur ! Ayrıca o kadar ucuz ki, aşağıda fiyatları görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şöyle bir örnek vereyim : Kırgızistan‘ın en pahalı restoranına gidin. Tıka-basa yemek yiyin. 50 TL ödemezsiniz. Ortalama ödeyeceğiniz rakam ise, 20 TL olur. Aşağıda tüm tattığım yemekleri zaten görebilirsiniz.

KIRGIZ TÜRKÇESİ 13.08.2018, 11:36 13.08.2018, 11:39
En Güzel Kırgız Yemekleri Nelerdir, Nerede Ne Yenir?

Kırgızistan yemekleri ve Kırgız mutfağı, benim hiçte kendimi uzak hissetmediğim bir kültür oldu. Hiç aç kalmadım. Hatta kilo alarak geri döndüm. Peki, Kırgız mutfağında en çok ne tüketiliyor derseniz : Genellikle et ağırlıklı olan Kırgız mutfağında, hamur işleri de çokça tüketiliyor. Ama sanırım en en en fazla et yiyorlar. Her şeyde mi et olur ! Ayrıca o kadar ucuz ki, aşağıda fiyatları görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Şöyle bir örnek vereyim : Kırgızistan‘ın en pahalı restoranına gidin. Tıka-basa yemek yiyin. 50 TL ödemezsiniz. Ortalama ödeyeceğiniz rakam ise, 20 TL olur. Aşağıda tüm tattığım yemekleri zaten görebilirsiniz.

En Güzel Kırgızistan Yemekleri

Şimdi efendim, ülkenin hem güneyini hem de kuzeyini gördüm. Bölgelere göre farklılıklar olsa da, bende bıraktıkları izlenimleri şöyle 1 satırda ve fotoğraflarla anlatmaya çalıştım.

Nan : Kırgız Ekmeği : Kırgızsitan yemekleri

En alt kısımda yer alan restoran önerilerimi de, Bişkek’de daha fazla kaldığım için o şehir odaklı yazdım. Ama Kırgızistan gezilecek yerler yazımda gezdiğim Kırgızistan Şehirleri’nde de restoranları anlattım merak etmeyin.

1. Boorsok

Bildiğiniz bizdeki pişi ama daha küçük şekilli. Kızarmış hamur dedikleri borsok ile yemeğe başlıyorlar.

Yemekler gelmeden mutlaka masada görürsünüz. Sonrasında ana yemekler geliyor. Aşağıda örnek masaları paylaştım.

2. Çay

Yemeklerden önce mutlaka çay servis ediyorlar ve yemek bitimine kadar devam ediyor. Evet. Bildiğiniz yemekten önce çay ile yemeğe başlıyorsunuz ve çayları gayet lezzetli.

Kırgızistan’da Çay : Kırgızistan yemekleri

3. Ganbyan somyan

Etli erişte. Yani bildiğiniz noodle. İçerisine, Kırgızistan’a özgü baharatlar da ekliyorlar.

Özellikle aç kalmanız durumunda hayat kurtarır. 1 porsiyonu, orta halli 2 kişi tüketebilir.

4. Mantı

Mantı, Türk mutfağındaki mantı kültürüne benzese de, aslında biraz farklı. Genellikle çok büyük parçalar halinde haşlanmış hamur ve içerisinde kıyma tarzında olabiliyor.

En Güzel Kırgızistan Yemekleri : Mantı

Bazen kızartmaları da servis edilebiliyor. Bir tabakda yaklaşık 2-4 adet oluyor. Ama yarım kilo desem yeridir. Ana yemek gibi düşünebilirsiniz.

5. Guyru Ganfan

Ganfan, bir tabak içerisinde pilav ve üzerinde kızartılmış et ve sebzelerin karışımı olarak servis edilen çok doyurucu bir yemek.

Pilav ya da erişte, bir çok yemeğin içerisinde oluyor zaten. Bu arada her bir porsiyon 1 kişiye fazla bile.

6. Plov

Etli pilav. Kırgız mutfağının olmazsa olmazı. Hayat kurtaran, her daim doyuran ve bir o kadar da lezzetli yemek.

Plov : Kırgızistan yemekleri

Özellikle güneyde sarı veya turuncu renklerde olabiliyor. Sanırım içerisine safran koyuyorlar. Ama inanın hiç kötü pilav yemedim Kırgızistan’da.

7. Nan

Ekmeğin Kırgızistan’daki adı. Ama yuvarlak bir şekilde hazırlanıyor. Sıcakken yanında tereyağ da isteyebilirsiniz. Yukarıda fotoğrafını paylaşmıştım.

8. Lagman

Sulu et ve erişte yemeği. Eriştenin üzerinde etler oluyor. Gayet doyurucu ama çoğunlukla baharatlı olabiliyor.

Langman : Kırgızistan yemekleri

9. Kuurdak

İşte bunu çookkkkk sevdim. Acıktım mı hep imdadıma yetişti. Birisi Kuurdak diğeri ise Şaşlık oldu. Kuurdak, kızartılmış et.

Kuurdak : Kırgız mutfağı

Zaten “Kuurdak”, Kırgızcada “Kızarmış” demek. Benim favorilerimden. Siz de seversiniz diye düşünüyorum.

10. Dımdama

Koyun eti ve patatesin haşlanmış hali. Aslında bildiğiniz haşlama et işte. Lezzet ? Yine efsane.

11. Beş parmak

Bunu, Kırgızistan’a gitmeden önce 2817392721 kez duymuştum. Eriştenin üzerinde, kuzu eti ve soğanın aşk yaşadığı bir yemek. Kırgızistan’da favorilerden.

Klasik Bir Kırgız Mutfağı Masası

12. Samsa

Kıymalı poğaçaya benziyor. Sabahları çok güzel. Biliyorum. En büyük sorun kahvaltı olacak ama bence Kırgızistan’da kahvaltıyı da rahat geçireceksiniz.

13. Şaşlık

Şişlerde servis edilen ızgara et. Bizdekine benziyor. Bunu hem Kırgızistan’da hem de Kazakistan’da denedim. 2 ülkede de gayet başarılıydı.

Şaşlık. Hem de yanında soğan : Kırgızistan Yemekleri

Tüm mekanlarda çok lezzetli yapıyorlar. Hem Kazakistan’da hem de Kırgızistan’da hiç pişman olmadan yediğimi bir kez daha yazayım. Nasıl sevmişsem artık !

14. Mastava çorbası

İçerisinde et, pirinç ve fasulye var. Gayet doyurucu. 1 porsiyon söyleyin. Üzerine ana yemek söylemeyin bile.

15. At eti

Bir çok restoranda var. Ben pek sevemedim. Tadını nedense beğenemedim. At, Kırgız kültüründe çok değerlidir.

Kırgızistan Atları : At Sütünden Kımız Yapıyorlar

Sütünden kımız, etinden ise farklı farklı yemekler yapmışlar. Hatta öyle ki, bazı yaylalarda bu kımızı içerek, hastalar tedavi ediliyormuş. Öyle değerli. Öyle kutsal.

16. Alkol

Aragy Vodka veya Kyrgyz vodka en güzelleri idi. Ayrıca da çok ucuzlardı. Bizdeki para ile düşünürsek 15-20 TL’ye 1 şişe vodka alabiliyorsunuz. En pahalı mekanda kokteyl içip 15 TL civarında ödüyorsunuz.

17. Chak chak tatlısı

Bal, hamur ve cevizin karıştırıldığı lezzetli bir tatlı. Nedendir bilinmez, bana lokmayı andırdı. Bir çok restoranda bulabiliyorsunuz.

Bişkek’deki En Güzel Restoranlardan Arzu

18. Kımız

At sütü. Tadı, alışılması zor. Ama çok sağlıklı. (Not: Ben içemedim. Kokusuna alışamadım.) İçerisinde % 5 kadar alkol var.

Bişkek Restoran Önerilerim :

Kırgızistan’da yeme-içme konusunda en zengin şehir Bişkek oldu. O yüzden, şehirde gittiğim tüm restoranları aşağıda yazdım. Bir çok restoranda, kişi başı ortalama 500 SOM yani 25 TL civarında ödüyorsunuz.

Bozüylerde kaldım. Akşam yemekleri bu kadar zengindi

Ama bu söylediğim, gerçekten kaliteli mekanlar için geçerli. Orta halli bir restoranda, daha az para ödeyebilirsiniz. Kendi deneyimlerime göre en çok beğendiğim Bişkek restoranları ise :

1. Arzu

Bişkek’deki en iyi restoranlardan birisi. Mekanın hem bahçesi hem de iç kısmı var. Menüde, yukarıda saydığım bütün yemekleri bulabilirsiniz heralde.

Fiyatları ise : Koskoca steak 600 SOM, Lagman 210, Ganfan 180, Plov 220, Manty tanesi 33, kola 30, mohito 200, jack 230 şeklinde. Aslında aşağıda anlattığım çoğu mekan için bu fiyatları dikkate alabilirsiniz.

Adres : 7 Togolok Moldo, Bishkek 720000, Kırgızistan

2. Navat

Et konusunda, ülkenin en iyilerinden. Özellikle yerel et konusunda çok iyiler (Yerel et diye ayrımı özellikle yaptılar.)

Navat Restoranı : Bişkek Kırgızistan Restoranları

Ayrıca şehrin hatta ülkenin en iyi restoranlarından bir tanesi olarak biliniyor. İçerisinin tasarımı Osmanlı dönemini anımsatıyor. Fiyatlar, Arzu’daki ile aynı sayılır.

Adres : 42 Ibrahimova | 114/1, str. Kievskiy (Togolok Moldo), Bishkek 720021, Kırgızistan

3. Supara

Kırgız kültürü ile bezenmiş en güzel restoranlardan bir tanesi burası işte. Bişkek’de şehirden yaklaşık 25-30 dakika uzaklıkta. Göçebe hayatını yerinde göremeseniz de, böyle bir restoranda az-çok hayal edebiliyorsunuz.

Supara Restoranı : Kırgızistan yemekleri

Bozüy çadırlarının içerisinde yemek yemekle kalmıyor, aynı zamanda dans ve müzik şovlarını da izleyebiliyorsunuz. Benim, en çok beğendiğim 3 restorandan bir tanesi.

Adres : Karagul Akmata st., 1a, Bishkek 720000, Kırgızistan

4. Red Cow

Eğer steak house arıyorsanız Bişkek’deki en iyilerinden bir tanesi burası oldu. Hem mekan çok güzeldi hemde yemekler çok lezzetliydi.

Kırgız Etleri Olmazsa Olmaz : Red Cow restoranı gayet güzeldi

Fiyatlara gelince : T Bone Steak 750 SOM, kokteyller 200 SOM, kola 50 Som idi. 100 SOM’un 5 TL olduğunu düşününce, Kırgızistan biçilmiş kaftan diyorum. Bu yüzden işte.

Adres : 93 Toktogul, Bishkek 720000, Kırgızistan

5. Social Coffee

Bişkek’de gün içerisinde parkları gezdikten sonra, şöyle biraz kafede dinlenelim diyoruz. Burası aslında hem kafe hemde restoran.

Fiyatlar da gayet uygun : Kokteyller 10 TL, Vodkalar 5 Tl, makarna 15 Tl, steakler 35 TL civarında.

Adres : Razzakova St., 62, Bishkek 720001, Kırgızistan

6. Mustafa

Burası, yerel bir restorandı. Bir sürü Kırgız yemeği vardı. Bizi de şöför arkadaş getirmişti. Ama gördük ki, bizden başka 1 tane bile turist yoktu. Hani bizde “Esnaf lokantaları” olur ya. Heh işte öyle bir yerdi. Fiyatlara gelince : Manty 140, Plov 150, Gosh-nan yani ekmek gibi 140, Siyah Çay 35

Adres : Kurmanzhan Datka, 63, Bishkek 720000, Kyrgyzstan

7. Yaren Cafe

Burası Bişkek’deki Türk restoranı. İşletmecileri yıllarca İstanbul’da yaşamışlar. Sonra kader onları Bişkek’e sürüklemiş.

Bişkek Restoranları : Yaren Cafe’ye de mutlaka uğrayın

Şimdilerde bu güzel restoranı işletiyorlar. Öyle yurt dışındaki sıradan, özenti Türk restoranı gibi düşünmeyin burayı. Ne ararsanız var ve hepsi Türkiye’deki gibi lezetli. Laf olsun diye değil. Gerçekten takdir ettiğim için ayrıca da yazmak istedim.

Adres : Cafe Yaren 100, Tynystanova st., Bishkek 720000, Kyrgyzstan

Kırgızistan’a gitmeden önce aşağıdaki yazılarımı sırası ile okuyun

Kırgızistan yemekleri, ekonomik fiyatları, güler yüzlü halkı hakkında daha neler yazarım neler. Kırgızistan’ı bu kadar çok sevmeseydim, sanırım bu kadar detaylı yazılar yazmak istemezdim ama nedense bildiğim her şeyin en ince ayrıntısına kadar yazayım diyorum bu güzeler güzeli ülke için. Hayal edin. Düşün peşine…

https://www.birhayalinpesinde.com/en-guzel-kirgizistan-yemekleri-ne-yenir


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/en-guzel-k-rg-z-yemekleri-ve-nerede-ne-yenir/

Yorumlar (0)