Kardeş Kırgızistan ve Özbekistan’ın Bayramı kutlu olsun!

BENGÜ İL/EBEDÎ DEVLET’TEN BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETLERİNE...
-Bağımsızlık anlayışı millî olmalı. Yabancı kaynaklı bağımsızlığın ömrü kısa, bedeli ağırdır.-

Atalarımız, devlet’i il “el” kavramıyla ifade ettiler. Bengü Taşlar’da ve üç asır sonra Tanrı Dağları coğrafyasında yazılan Kutadgu Bilig’de devletin kaynağı “millet”; devletin görevi, milleti “birlik” hâlinde “müreffeh” ve “ebedî” yaşatmaktı. Yaklaşık 1300 yıllık yazılı tarihimiz; Devlet, Millet ve İstiklâl’in et ve kemik gibiasla ayrılamayacak bir bütün olduğunun şahididir.

Bilge Kağan’ın; Üze teñri basmasar, asra yir telinmeser Türk bodun iliñin törüñin kim artatı udaçı erti? “Üstte gök basmasa, altta yer delinmese Türk Milleti, senin devletini, yasalarını kim bozabilir?” cümlesindeki gelişmiş tasvirler, milletin mâzisinin 1300 yıldan öncesine dayandığını gösterirken aynı zamanda milletin kıyamete dek yaşayacağına olan inancın da ifadesidir.

Ötüken’den Anadolu’ya kadar Türklerin yayıldığı ve at üzerinde hükmettiği topraklarda kurulan devletlerin adı, Köktürk, Uygur, Karahanlı, Harezm, Altın Ordu, Selçuklu, İlhanlı, Memlûk, Osmanlı olsa da millet, tek milletti...

Tarihî devlet anlayışı gereğince günümüzde de bağımsızlık tarihine göre; adı Türkiye, Kırgızistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkmenistan ve Kazakistan Cumhuriyeti olsa da millet, yine Türk milletidir. Ne büyük mutluluk ki 30 Ağustos Zafer Bayramını; 31 Ağustos Kırgızistan ve 1 Eylül Özbekistan’ın bağımsızlığa kavuşmasını aynı günlerde idrâk ediyoruz.

Bağımsızlığın dili ve üslûbu millî olmalıdır. Unutulmamalıdır ki yabancı kaynaklı bağımsızlığın ömrü kısa, bedeli ağırdır...

Qerindaş/ Karındaş/Kardeş Kırgızistan ve Özbekistan’ın Bayramı kutlu olsun!
Musteqilliq/Köz karandı emestik küni kuttuu/kutliq bolsun!..

Yorumlar (0)