FARELER VE İNSANLAR ÖZETİ, JOHN STEİNBECK, Kitap Özetleri, Türkçe Kitap Özetleri

FARELER VE İNSANLAR ÖZETİ, JOHN STEİNBECK 

Kitap Özetleri, Türkçe Kitap Özetleri, 100 Temel Eser Kitap Özetleri, FARELER VE İNSANLAR ÖZETİ, JOHN STEİNBECK 

Diğer kitap özetlerine ulaşmak için tıklayınız.

JOHN STAINBECK

1902 yılında doğdu. California’da ırgat bir ailenin çocuğu olan John Steinbeck, yaşıtları gibi küçük yaşlarda çiftçilik yaptı. Üniversitede okuyabilmek için duvarcılık, boyacılık, kapıcılık, eczacılık işleri yaptı. 27 yaşında ilk romanı “Altın Kadeh’i yazdı. Bu yıllarda; balıkçılar, serseriler ve her türden renkli kişilerle ilişkiler geliştirdi. John Steinbeck eserlerinde, ferdi konulardan ziyade toplumsal meseleleri işledi. Ele aldığı konuları gerçekçi bir yaklaşımla işledi. 1968 yılında öldü.

Başlıca Eserleri: En önemli eseri olan “Gazap Üzümleri” romanında, tarımdaki hızlı kapitalistleşme sürecini anlatır. “Fareler ve İnsanlar”, “Sardalya Sokağı”, “Cennetin Yolu”, yazarın diğer önemli eserleri arasındadır. California’daki ırgatların grevini, “Bitmeyen Kavga” adlı romanında anlatmıştır.

FARELER VE İNSANLAR

Burns’un, “İnsanlarla fareler hiçbir zaman hayellerini gerçekleştiremezler.” sözünden hareketle yazılmıştır. Yalnız insanların hikâyesini etkileyici bir şekilde dile getiren Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck’in en tanınan ve çok okunan eserlerinden biridir. İnsanlar arası ilişkileri, dostluğu, arkadaşlık duygularını anlatımı yönüyle oldukça başarılıdır. Ayrıca, ırk ayrımına da dikkat çekmesi bakımından önemlidir.

Başlıca Karakterler:

George: Çiftliklerde işçi olarak çalışan işçi Lennie’nin en yakın arkadaşıdır. Dostluk, arkadaşlık duygularına büyük önem vermektedir. Lennie’ye her zaman yardım eder.

Lennie: George’un en iyi arkadaşıdır. Bir çocuğun zekâsına sahiptir. Saf ama çok güçlü biridir.

Candy: Tek kolu yoktur. Çiftliğin yaşlılarındandır.

Curley: Çiftlik sahibinin oğludur. Kendini beğenir. İnsanlara küçümseyici gözle bakan birisidir.

Crooks: Çiftlikteki seyistir. Zencidir. Zenci olduğundan dolayı, diğer insanlar tarafından dışlanır.

ÖZET

George ve Lennie çiftliklerde işçilik yapan iki arkadaştır. George ufak tefek, canlı, yanık tenli, keskin bakışlı birisidir. Lennie ise iri bir yapıya sahiptir. George ve Lennie iki zıt kutup oldukları hâlde aralarında büyük bir dostluk vardır. Çalışmak için çiftlik ararlarken bu dostluk daha da pekişmiştir. Beraberce birçok şey yaşamışlardır. Birbirlerine çok bağlanmışlardır.

George akıllıdır, işini bilir. Tabiatı sever. Lennie ise büyük bir kuvvete sahiptir. Fakat bir çocuk ruhuna ve zekâsına sahiptir. Hâlleri, davranışları çocukçadır, aptalcadır. Lennie’nin yumuşak bulduğu her şeyi okşama alışkanlığı vardır. İki arkadaş Soledad kasabasının çiftliğinden bir iş haberi alırlar ve hemen yola koyulurlar. Oraya vardıklarında; çiftliğin patronu, George ve Lennie’yi iyi karşılamaz. Patron’un oğlu Curley de bu iki arkadaştan memnun kalmaz. Curley, ufak tefek olduğundan Lennie gibi iri vücutlu insanları sevmez, nefret eder. Curley, ayrıca, kendisini aldattığını duyduğu karısından dolayı da bu iki arkadaşa iyi davranmaz. George ve Lennie’nin en iyi arkadaşları, Slim’dir. George ve Lennie’nin planları bu çiftlikte bir ay çalışıp kendilerine bir çiftlik satın almaktır. Bu çiftliği almak için, çiftlikte çalışan yaşlı adam Candy’nin de parasını almayı düşünmektedirler.

Lennie’nin tek isteği ise evlerindeki tavşanlara kendisinin bakmasıdır. Çiftlikte bir de seyis vardır. Ama zenci olduğu için diğer çalışanlar tarafından dışlanmaktadır. Çiftlikte iş bittikten sonra nal oyunu oynanır. Çiftliktekilerin tek eğlencesi, bu oyundur. O sırada Lennie samanlıkta Slim’in ona verdiği köpekle oynamaktadır. Ancak daha önce fareyi severken öldürdüğü gibi bu köpek yavrusunu da severken öldürür. Daha sonra Lennie’nin yanma Curley’nin karısı gelir. Lennie kadınla biraz konuştuktan sonar, kadın, “Benim saçımda yumuşaktır gel benimkini de okşa.” der. Lennie tuttuğu saçı bırakmaz. Kadın korkuya kapılır ve çığlıklar atar. Lennie, buna sinirlenerek kadının ağzını kapatır ve istemeden onu öldürür. Oradan hızlıca kaçar. Bunun üzerine başta Curley olmak üzere herkes, Lennie’yi aramaya çıkar. Lennie ise daha önceden başlarına bir olay gelirse saklanacaklarına dair George ile anlaştıkları çalılıkların arkasına kaçmıştır. Lennie elindeki küçük ölü köpek yavrusuyla George’u beklemektedir. Ancak Gorege, Lennie’yi bulduklarında öldüreceklerine inandığı için korkar. Lennie sahip olacakları evi ve bakacağı tavşanları hayal ederken bir el silah sesi duyulur. Curley ve çalışanlar yanlarına geldikleri zaman Lennie’yi yerde ölü bulurlar. Olay, George’u derinden etkiler; çünkü Lennie’yi vuran kendisidir. Daha sonra Slim’le birlikte olay yerinden uzaklaşır.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu