Taaşşuk’u Talat ve Fitnat Roman Özeti, Şemsettin Sami

Taaşşuk’u Talat ve Fitnat Roman Özeti, Şemsettin Sami

Roman Adı: Taaşşuk’u Talat ve Fitnat
Roman Yazarı: Şemsettin Sami

Taaşşuk-u Talat ve Fitnat Batı edebiyatı tarzında yazılmış ve Osmanlıca harflerle basılmış Türk edebiyatının ilk yerli romanıdır. Talat, bir kalemde çalışmaktadır, işe gider gelirken tütün almak için uğradığı Hacı Baba’nın dükkanında onun üvey kızı Fitnat’ı görür ve ona aşık olur. Fitnat da kafes aralıklarından gördüğü Talat’a aşık olmuştur. Titiz ve huysuz bir adam olan Hacı Baba’nın, evlatlığı dışarıya çıkıp kimseyle görüşmesine izin vermediğini öğrenen Talat, tek çareyi Fitnat.’ın evine kadın kılığına girmekte bulur ve Fitnat’ın kendisine aşık olduğunu anlar. Fitnat’a evdekiler bir hile yapar ve onu Ali Bey’le nikahlarlar. Fitnat Ali Bey’i kocası gibi değil babası gibi sever ve Talat’a olan aşkını ona itiraf eder. Aralarında tartışma esnasında Ali Bey, Fitnat’ın boğazından kopan ve elinde kalan muskayı açıp okuduğunda onun öz kızı olduğunu öğrenir. Fitnat intihar eder. Bu arada Talat da gelir. O da sevgilisini kanlar içinde görünce dayanamaz ve ölür. Şuur kaybı geçiren Ali Bey de sadece altı ay yaşar.

UZUN ÖZET

Romanın “Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat” olan adı “Talat ve Fitnat’ın Aşkı” anlamına gelmektedir. 1872’de Şemsettin Sami tarafından yazılmış olan roman, edebiyatımızdaki ilk romandır. Eserde romantik unsurlar dikkat çekicidir. Eser roman tekniği açısından zayıftır, dili ise zamanına göre sadedir. Şemseddin Sami’nin roman alanındaki tek eseri olan yapıt, Türk edebiyatının ilk romanı kabul edilir.

Romanın Özeti:

Talat küçük bir çocukken babasını kaybeder. Onu annesi Saliha Hanım büyütür. Talat delikanlılık döneminde bir dairede iş bulur. Her gün daireye gidip gelirken uğradığı Hacı Mustafa’nın dükkanında Fitnat’ı görür ve ona aşık olur, Fitnat da Talat’a aşık olmuştur.


 
Fitnat, Hacı Mustafa’nın üvey kızıdır. Fitnat’ın annesi olan Zekiye Hanım Fitnat’a hamile iken kocasından ayrılmış Hacı Mustafa ile evlenmiştir. Bundan birkaç yıl sonra Zekiye Hanım ölür; Fitnat üvey babası tarafından büyütülür. Talat’a aşık olan Fitnat, Hacı Mustafa’nın baskısından dolayı evden dışarı çıkamamaktadır. Bu yüzden Talat ile Fitnat, bir araya gelememektedir.

Talat, Fitnat’la konuşabilmek için bir yol bulmuştur. Bu yol, kadın çarşafı giyerek Fitnat’ın kaldığı eve gitmektir. Bunu da yapar.


 
Fitnat, Talat’a aşıktır; fakat üvey babası Hacı Mustafa onu yaşlı ama zengin bir adam olan Ali Bey’le evlendirmek istemektedir. Fitnat bu durumu kabul etmese de Hacı Mustafa’nın dediği olur ve Ali Bey’e evlendirilir. İstemediği bir adamla evliliği kabullenemeyen Fitnat daha Ali Bey’le bir araya gelmeden gerdek gecesi bir çakıyla kendini öldürür.

Fitnat kendini öldürdüğünde boynunda annesinden kalma bir muska vardır. Ali Bey bu muskayı açıp okuduğunda Fitnat’ın kendi öz kızı olduğunu öğrenir. Öz kızıyla evlenerek onun ölümüne sebep olan Ali Bey bir süre sonra delirir, altı ay sonra da ölür. Bu arada sevdiği kızın ölümüne dayanamayan Talat da üzüntüsünden hastalanır ve bir süre sonra o da ölür.

Yorumlar (0)