Mevsim Geçişi ve Depresyon

Mevsim geçişi, beden ruh ve enerji üçgeninde değişime neden olur. Doğal olarak yaşam tarzınızla alakalı hafif depresif, yorgun, halsiz ve gergin dönemler peşinizi bırakmıyor olabilir. Rüzgar ve soğuk bu duruma eşlik ettiğinde de, hem bedenlerimizde hem psikolojimizde, hem de enerjimizde kendini hissettirmeye başlıyor. 

Mevsim geçişleri kararsızlık, anlamsız başağrısı ve uykusuzluklara gebedir. Çünkü hayatın akışına, bedenin uyum sağlaması gereklidir. Ve bu durumda depresyon hali kaçınılmaz olabilir. Qi akışı dengesizleşip durağan ve kararsız hale gelebilir.

Bu Qi ya da enerji, sizi diğer tüm canlı varlıklara bağlayan ve yaşamınız boyunca sizi ayakta tutan şeydir.

Yaşadığımız bu “acaleci ve tüketim bağımlısı” toplumlarda, insanlar sabrını çabucak kaybedecek şekilde şartlanıyor. Öğle yemeğine dahi ayıracak zamanı olmayan insanlar haline dönüşüyorlar. Bunu bilmemize rağmen herşeyi çabuk tüketip mutsuz bir halde yaşamaya devam edebiliyoruz.

Birçoğumuz doğaya ve diğer canlılara olan doğal bağlantımızı kaybettik.

Telefonlara ve bilgisayarlara “bağlı” olmaktan, ve bizi çevreleyen içsel gücümüze, bilgeliğimize bağlanmaktan çoktan vazgeçtik. Kendimize, sadece şu anda "BEN" olmak için yeterli zaman bırakmıyoruz. 

Varlığımızı hissetmek, nefes almak ve bizi biz yapan, ayakta tutan Qi'yi hissetmek için bu birkaç saniyeyi daha fazla almamız gerekiyor.

Örneğin bugün; kesintisiz 20 dakika sessiz bir ortamda kendiniz ve sizi çevreleyen her şeyle yeniden bağlantı kurmak için omuzlar serbest, omurga dik ve ayaklar yere basar pozisyonda bir sandalyeye oturun. Ve bunu yaptığınızda, içinizdeki enerjinin ağaçlara, rüzgâra ve hayvanlara ulaştığını hissedin. Bu varlıklar ile olan bağlantınızı anlayın. 

Qi akışını hissetmeye çalışın ve nefes alış verişinizi izleyin.

Bugün ve hergün hiç birşey sizden önemli değil. Herşey bekleyebilir, zihninizi temizleyin,kendiniz ile bağlantıya geçin.

Çünkü, depresyonu değil, huzuru hakediyorsun.

Şifa Sanatları (iletisim@sifa-sanatlari.com)

YORUM EKLE