Türk milleti nasıl yazılır, Türk milleti yazılışı, Türk milleti yazımı

Bu sözcüğün doğru yazlışı şöyledir: Türk milleti. Millet sözcüğü özel ad olmadığı için büyük harfle başlamaz. Türk milleti biçimindeki yazılış doğrudur, Türk Milleti biçimindeki yazılış yanlıştır.

Nasıl Yazılır? 02.05.2020, 14:34 15.11.2020, 11:20
Türk milleti nasıl yazılır, Türk milleti yazılışı, Türk milleti yazımı

Türk milleti nasıl yazılır, Türk milleti doğru yazılışı nasıldır?

> Bu sözcüğün doğru yazlışı şöyledir: Türk milleti. Bitişik olarak Türkmilleti biçiminde yazılması yanlıştır. Millet sözcüğü özel ad olmadığı için büyük harfle başlamaz. Türk sözcüğü ise özel isimdir, bu nedenle Türk milleti biçimindeki yazılış doğrudur, Türk Milleti biçimindeki yazılış yanlıştır.

TDK Açıklamasına göre millet nedir?

1. isim Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus.

2. isim Herkes, bir yerde bulunan kimselerin bütünü:
"Millet tütün paralarını alınca borcunu öder." - Necati Cumalı

3. isim, halk ağzında Benzer özellikleri olan topluluk:
"Şu kadın milletinin kıskançlığının hiç sonu yok." - Ahmet Midhat


>> Bunun dışındaki yazımlar yanlıştır. Sözlükte yeni aramalar yapabilirsiniz.
 

Ayrı Yazılan Birleşik Kelimeler

Yazım Kuralları

1. Etmek, edilmek, eylemek, olmak, olunmak yar­dımcı fiilleriyle kurulan birleşik fiiller, ilk kelimesinde herhangi bir ses düşmesi veya türemesine uğramazsa ayrı yazılır: alt etmek, arz etmek, azat etmek, dans etmek, el etmek, göç etmek, ilan etmek, kabul etmek, kul etmek, kul olmak, not etmek, oyun etmek, söz etmek, terk etmek, var ol­mak, yok etmek, yok olmak vb.

2. Birleşme sırasında kelimelerinden hiçbiri veya ikinci kelimesi anlam değişikliğine uğ­ramayan birleşik kelimeler ayrı yazılır.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu