Ters soru işareti (¿) nedir, Ters soru işareti nasıl yapılır, Ters soru işareti (¿)

Ters soru işareti (¿) nedir, Ters soru işareti nasıl yapılır, Ters soru işareti (¿), Bilgisayarda ters soru işareti nasıl yapılır?

Ters soru işareti (¿) nedir, Ters soru işareti nasıl yapılır, Ters soru işareti (¿)

Ters soru işareti (¿) nedir, Ters soru işareti nasıl yapılır, Bilgisayarda ters soru işareti (¿) nasıl yapılır?

Ters soru işareti (¿), yeryüzünde konuşulan diller aralarında yalnızca İspanyolcada yer alan bir noktalama işaretidir. 

Soru işareti (?) cümlesinin başına ters soru işareti, sonuna ise ters soru işareti (¿) konulur. Soruyu bildiren özel kelimeler olmadığı zaman makalede soru işareti (?) varlığını vurgulamak amaçlı kullanılır.

İspanyolcada, benzer cümlenin/kelimenin manası tonlamaya yönelik değişeceği için; okuyucuyu cümlenin başında soru varlığını tonlaması yapması konusunda uyarmak için kullanılır.


 
Normal soru işareti, soru anlamı taşıyan cümlelerde, belirsizlik anlatan cümlelerde ya da sözcük sonlarında da kullanılabilir. Soru işareti ''?'' olarak gösterilir.
Bu işaret soru varlığı bildiren cümlelerin ya da sözlerin sonuna konulmaktadır.

Örnek:
Ne zaman eve geleceksin?

Gibi örnek kullanımlar verilebilir.

Oysa bu cümle İspanyolcada sorulsaydı başına ters soru işareti koymamız gerekecekti.

Matematikte ters soru işaretinin anlamı, verilen değer + yada - işaretli ise ters işaretlisi alınacaktır demektir.

Bilgisayarda ters soru işareti ¿ nasıl yapılır?

Bununla ilgili olarak kolay iki ipucu vereceğim. Bunlardan ilki ¿ kopyalayarak ya da, yada Alt tuşu +168 tuş kombinasyonlarına beraber basarak çıkartabilirsiniz. Alt tuşu +0191 tuşlarıyla çıkartabilirsiniz. Yada Ascii Kod ile karakter eşlemi ile inceleyebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi ters soru işareti (¿) klavyede mevcut olmayan bir karakterdir.


 
Windows işletim sisteminde bu karakteri yazmak isterseniz "Alt tuşu +168" tuş kombinasyonu kullanabilirsiniz. Başka bir deyişle klavyede bir parmağınızla "Alt" tuşu basılı tuş takımından 1 6 8 rakamlarını tuşlamalısınız.

Bir öbür yolda Windows işletim sisteminin kullanıcılarına sunmuş olduğu "Karakter Eşleme" yazılımı. İçerik tipinin sizlere sunduğu öbür pek çok karakterleri de bu yoldan inceleyebilirsiniz. Karakter Eşleme girebilmek için şu yolu izleyiniz, Donatılar > Sistem Araçları listesi > Karakter Eşleme" yöntemini takip edin.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 07:25
YORUM EKLE