10.09.2021, 17:16

ORTA ASYA’DAN ANADOLU’YA BARAKLAR SEMPOZYUMU

ULUSLARARASI ORTA ASYA’DAN ANADOLU’YA BARAKLAR SEMPOZYUMU

Bir Barak olarak benim için çok heyecan verici. Şimdiden başarılı geçmesini diliyorum.

ULUSLARARASI ORTA ASYA’DAN ANADOLU’YA BARAKLAR SEMPOZYUMU


Gaziantep Üniversitesi ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu ile UNESCO Türkiye Millî Komisyonu destekleriyle 11-13 Kasım 2021 tarihleri arasında Gaziantep’te 'Orta Asya’dan Anadolu’ya Baraklar' konulu uluslararası bir sempozyum düzenlenecektir.

Baraklar ya da Barak Türkmenleri, Oğuzların Bozok koluna bağlı Beğdilli boyu içerisinde yer alan oymaklardan biridir. Barak Türkmenleri Gaziantep ili başta olmak üzere Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kırıkkale, Yozgat, Çorum, Çamkırı, Antalya, Niğde, Trabzon, Afyon gibi Türkiye’nin çeşitli illeri ile Halep’e bağlı köylerde yaşamaktadırlar.

Yoğun yerleşimlerinden dolayı Barak Ovası olarak adlandırılan Gaziantep’in güneyindeki yerleşim birimlerinde geleneksel yaşam tarzları, müzikleri ve zengin sözlü kültürleriyle dikkat çeken Baraklar, uluslararası bir sempozyumla incelenmeyi ve değerlendirilmeyi fazlasıyla hak ediyor. Bu sempozyumla Barak Türkmenleri üzerine çalışma yapan araştırmacıların bir araya gelmesi, ulusal ve uluslararası düzeyde sunulacak bildirilerle Baraklarla ilgili akademik çalışmalar birikimine katkı sunulması amaçlanmaktadır. Sempozyumda sunulacak konuların kapsamını özelde Barak Türkmenleri genelde ise Oğuz Grubu Türk Boylarının Kültürü oluşturmaktadır. Bu çerçevede sempozyumda sunulacak bildirilerin konu başlıkları şu şekildedir:


Dil, Edebiyat, Halk Bilimi, Tarih, Somut Olmayan Kültürel Miras, Antropoloji, Sosyoloji, Coğrafya, Felsefe, Ekonomi, Mimari, Turizm

ÖNEMLİ TARİHLER


Bildiri Özet Gönderimi Son Tarih: 4 Ekim 2021
Kabul Edilen Bildirilerin İlan Edilmesi: 10 Ekim 2021
Tam Metin Gönderimi Son Tarih: 31 Ekim 2021
Kayıt ve Son Ödeme Tarihi: 10-15 Ekim 2021
Sempozyum Tarihi: 11-13 Kasım 2021

Yorumlar (0)