06.01.2020, 00:21

Özgür Doğu Türkistan'a Doğru

ÖZGÜR DOĞU TÜRKİSTAN’A DOĞRU

‘‘Her Türk’ün iki vatanı vardır: Birincisi kendi doğduğu topraklardır. İkincisi Türkiye!’’

-Mustafa Çokay-

Dünya üzerinde benzeri olmayan sistematik soykırım ve işkencelere maruz kalan Doğu Türkistan Türkleri, Mustafa Çokay’ın yıllar öncesinden dediği gibi Türkiye’yi ikinci vatanları olarak görüyorlar. Kendi toprakları işgal altında olan Doğu Türkistan Türkleri en çok Türkiye’den destek beklediklerini her fırsatta dile getiriyorlar.

Doğu Türkistan duyarlılığı olan biri olarak yaklaşık 3 yıldır Doğu Türkistan’daki güncel olayları yazmaya, tarihi olayları anımsatmaya çalışıyorum. TURAN’ı düşleyen tinim beni buna yöneltti.

Öyle ya, TÜRK BİR AİLEDİR. Birinin üzerine güneş doğsa, kendi üzerime de doğduğuna inanırım. Birinin üzerine çökmüşse karanlık, bana da zindan olur her yer. Soydaşlarım ötelerde kan ağlarken ben sessiz kalmayı ‘‘ar’’ bilenlerdenim.

Bu zorlu ama kutsal davada birincil amacımıza ulaştık. Doğu Türkistan gerçeklerinin duyulması, doğru anlaşılması, gündem oluşması ilk amacımız idi. Çünkü insanlarımızın çoğu Doğu Türkistan Türklerinden habersizdi.

Mesut Özil’in 13 Aralık 2019’da yaptığı ‘‘Doğu Türkistan’da zulüm var, bu zulme sessiz kalmayın!’’ paylaşımı adeta dönüm noktası oldu. Türkiye ve dünyada büyük ses getiren bu tepki Doğu Türkistan Türklerine umut aşıladı. Mesut Özil’i, Haluk Levent ve Bergüzar Korel’in Doğu Türkistan’a destek paylaşımları takip etti.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı sayın Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan zulmünü anlatması için çeşitli ülkelerden davetler alıyor. Ülkemizdeki Çin seviciler tarafından atılan iftiralara rağmen Türk halkı Seyit Tümtürk’e güveniyor ve onu destekliyor. Tümtürk yurdunun kurtuluşu için adeta gece uyumuyor, gündüz oturmuyor.

Endonezya’da, Malezya’da, Hong Kong’da, Japonya’da, Fas’ta ve Filistin’de Çin karşıtı protesto gösterileri düzenleniyor. Malezya, kendisine sığınan Doğu Türkistanlıları Çin istese bile geri vermeyeceğini açıkladı. Avrupa’da pek çok ülkede, özelikle Türklerin yoğunlukta yaşadığı yerlerde Türk STK’larının öncülüğünde Çin büyükelçilikleri önünde büyük protestolar gerçekleştiriliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde ülkemizde Çaykur Rize Spor-Fenerbahçe maçında Rizeli taraftarlar Doğu Türkistan bayrağı açarak Doğu Türkistan’a desteklerini gösterdiler.

Doğu Türkistan davasını sahiplenen duyarlı kişiler olarak hep şunu dile getiriyorduk: Bu davaya ne zaman yazarıyla, sporcusuyla, sanatçısıyla, devlet adamlarıyla yani millet olarak tek vücut halinde sahip çıkar, hep bir ağızdan bu zulmü kınar isek işte o zaman bir dönüm noktası olacaktır. Gerçekten de bir sporcunun, bir sanatçının, bir devlet adamının konuya dikkat çekmesiyle meşale yakılmış, eş zamanlı olarak Türkiye’nin dört bir yanında siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, ocaklar, dernekler ve halk birleşerek Çin’i protesto etmek için yürüyüşler düzenlemeye, konferanslar yapmaya başladılar. Mesut Özil’in yaktığı, Türkiye’nin tüm illerine dağılan bu kardeşlik ateşi Azerbaycan’a, sonra Güney Azerbaycan’a, Tebriz’e ulaştı. Darısı diğer Türk Cumhuriyetlerine diyelim…

DİLEK YILMAZ 

TÜRKLÜKBİLİMCİ (TÜRKOLOG)

Yorumlar (0)