08.02.2022, 18:05

SÖZÜN GÜZELLİĞİ

“Bin söz söyleriz bir kalbi uslandırmak için / Lakin bir söz yeterlidir bin kalbi kırmak için.”

Ne güzel ifade ediyor şair Bahtiyar Vahapzade.

İnsan, yara açmak ve ağlatmak için değil yara sarmak ve gözyaşı silmek için dünyaya gelmiştir. Sözleriyle yara açan değil aksine sevgi saçan olmalıdır.

Bilindiği gibi insanda üç lisan vardır. Konuşma lisanı, beden lisanı ve gönül lisanıdır.

İnsan ilişkilerinde başarı ve söylenen sözlerin karşı tarafa hissettirerek etkisi, bu üç lisanı harmanlayarak yürekten ve Mevlâna’nın “Ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz önemlidir” ifadesinde olduğu gibi sunmakla mümkündür.

Yaşarken bazen belki farkında bazen de farkında olmadan söylediğimiz sözler bizim etrafımızla olan ilişkiler ve iletişimimizde önemli rol oynar. Şairin yukarıda mısralarında ifade ettiği gibi, söylediğimiz bir söz belki kazandığımız bin kalbi kaybettirebilir. Bu nedenle söylediğimiz her söz ve söyleyiş biçimi bizim için değer taşır ve karşı tarafın bizim hakkımızda olumlu ya da olumsuz düşüncelere kapılmasına etki eder.

Bir arada yaşarken insanları anlamlı ve değerli kılan duygu ve düşünce dünyaları ve sözlerindeki samimiyet, dürüstlük ve sevgisidir. Samimi olan ve yürekten söylenen her söz sevdiklerimize güven verir, bu güven de onları hep yanımızda tutar. İşte sözün güzelliği budur.

insan ilişkilerinin temelinde de bu anlayış karşılıklı hoşgörü, saygı, samimiyet ve sevgi yatar.

Yürekten söylenmiyorsa eğer bir söz hiçbir anlamı ve etkisi yoktur.

Ne güzel diyor Atasözü “Kalpten çıkan söz kalbe gider / Ağızdan çıkan söz kulağa gider.”

“Akıllı insanın ağzı kalbinde / Akılsız insanın kalbi ağzındadır” diyor Hz. Süleyman.

insan söylediği her sözü tartmalı, ne anlama geldiğini bilerek ve karşı tarafı incitmeden söylemeli ve boş konuşmamalıdır. Çünkü sözler duyguların konuşma olarak kelimelerle ifade edilmesidir.

Hayatın bütün zorlukları içerisinde dahi içten, samimi ve yürekten gelen bir söz dünyamızı değiştirebilir ve bizi güzel duygularla donatabilir.

Ne güzel ifade ediyor düşünürler sözün güzelliğini “Gönül alıcı bir söz kışı yaza çevirir” ve “Güzel söz söyleyen, sizi boş kaşıkta doyurur” diye.

Konfüçyüs “Çok konuşan kişiler, çatlak testi gibidirler, içine ne koyarsanız dışarı onu sızdırırlar” demektedir. Yani insan yerinde ve zamanında nasıl konuşması ve söz söylemesi gerektiğini bilmelidir.

Yaşarken bazen gerçekleri göz ardı etmek mümkün değildir ve gönlümüzün istekleri ile gerçekler bazen çelişir.

“Acı da olsa doğruları söyleyiniz” diyor bir Hadis de.

Yine Hz. Ali (r.a) “Doğru söz nereden gelirse gelsin alınız / Söyleyene değil, söyletene bakınız” diyor.

Düşünen ve yüreğinde duygularını en yoğun halleriyle yaşayan insan, onları ifade ediş şekliyle sözü söyleyen ise dildir.

Bu nedenle Hz. Ömer (r.a) “Bütün dostları gezdim, gördüm ve dili muhafaza etmekten daha iyi dost görmedim” demektedir.

Bazen anlatmak isteriz, uzun süslü kelimeler ve sözlerle ifade etmeye çalışırız meramımızı, duygu ya da düşüncelerimizi. Anlattığımızı sanırız ama anlatamamış ve anlaşılamamış olabiliriz.

Diyor ya güzel sözde “Bir cümle yeter sözden anlayana, destan yazsan fark etmez laftan anlamayana.”

Bu yüzden eğer sözlerimiz inanarak söylenmiyor ve yüreğimizin derinliklerinden hissederek gelmiyorsa havada kalır ve anlam ifade etmez.

Ne güzel diyor Atalarımız “Dilini terbiye etmeden önce yüreğini terbiye et, söz yürekten gelir ve dilden çıkar.”

Yine düşünürün ifade ettiği gibi “Kalp ne ile doluysa, dudaklardan o dökülür ve sözleriniz yürekten gelmedikçe, hiçbir zaman iki kalbi birleştiremezsiniz.”

İnsanın yüreği güzel değilse sözü de güzel olmaz. Bu nedenle kalbi, gönlü güzel olanın yüzü de, gözü de, sözü de sonuçta yaşamı da güzel olur.

Bunu da ne güzel ifade ediyor Yusuf Has Hacib “İnsanın süsü yüz, yüzün süsü göz / Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür” diye.

İşte hayatımızı devam ettirirken sözün güzelliğine inanalım ve söylediğimiz her sözün sahibi olarak inanarak, samimiyetle ve yürekten söyleyenlerden olalım.

Hayatı evlere sığdırdığımız bu zamanları geride bıraktığımız günlerde kulaklarınızda hangi ses ve sözün, yüreklerinizde hangi sevginin özlemi varsa duymanız ve kavuşmanız dileğiyle.

Yorumlar (0)