22.11.2021, 13:35

Sözün neresindensin?

SÖZÜN NERESİNDESİN?

Sen dışarda öyle güzel değilsin

sen güzelsin benim gönlüm içinde...

Ne bir aysın sen gökte ne bir güneş

gel de gör benim ayım güneşimsin...

***

Sana diyemem seni seviyorum

sen sevmekten de öte bir yerdesin...

Ne İngilizce ne Arapçadasın

sen benim Türkçemin köklerindesin...

Ozanım uzatma beş dizeden çok

bilen bilir sözün neresindedir...

Timur


Yayımlanmasını uzun zamandır beklediğim kitap sonunda geçtiğimiz haftalarda yayımlandı ve benim de elime bugün geçti. (Dolayısıyla gönderisini paylaşmak bugüne nasip oldu.

Kurtuluş Savaşı'nın unutulmuş şairi olan, adı henüz Türk edebiyatı tarihlerinde yer almayan ve aynı zamanda ünlü Türk şairi ve yazarı Ahmet Kutsi Tecer'in ağabeyi olan Şerafettin Bey'in eşi Hasine Hanım'a yazdığı mektupları 2017'de Latin harfleriyle yayımlanmıştı: Kocaoğlu, Timur - Karahan, Akartürk: Sevgilim Güzel Hasine'm: Yüzbaşı Şerafettin'in Eşine Mektupları 1911-1922: Ankara 2017, Cümle Yayınları.

Bu yıl ise büyük çoğunluğu el yazılı defterlerde kalan şiirleri gün yüzüne çıkmış bulunuyor. Bu çalışmayı çok değerli bilgelerim Prof. Dr. Timur Kocaoğlu ( @timurkocaoglu ), Doç. Dr. Tülay Gençtürk Demircioğlu ( @tulay_gencturk ) ve Prof. Dr. Akartürk Karahan ( @akarturkkarahan ) hazırladı.

Şerafettin Bey, şiirlerinin bir bölümünü aruz ile ve bir bölümünü ise hece ölçüsüyle yazdı. Ben de Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptığım yıllarda Şerafettin Bey'in bütün şiirlerinin ölçülerini şiirlerden hemen sonra belirttim. Bu görevi bana verme yüceliğini gösterdikleri için yukarıda andığım değerli bilgelere teşekkürü bir borç bilir, Şerafettin Bey'in eserlerinin de bundan sonraki edebiyat tarihi çalışmalarına konu olmasını dilerim.

Yorumlar (0)
açık