TÜRK DÜNYASINDA YENİ ÇAĞDA KURULAN SAVAŞ SANATLARI

Vasif Namazov şunları söyledi: "Bildiğiniz gibi, daha önce basına eski Türk savaş sanatları dizgesini sunmuştum. Ama bu dizgede olanlar yeni çağda Türk dünyasında ortaya çıkan savaş sanatlarıdır.

Tabii ki, biz de Alpagut savaş sanatı olarak bu dizgede varız. Bu yüzden okuyucular, ilgilenen spor uzmanları ve diğer amatörler bu savaş sanatlarını bu çizelge üzerinden araştırabilecekler. Bunların içerisinde etkin olmayan, biraz zayıf olan veya daha etkin türk savaş sanatları vardır. Aynı zamanda bu savaş sanatlarının bazılarının isimlerinde ve terminalojilerinde rumca, ingilizce, japonca, arapca kelimelerinde yer aldğı sözler vardır.

Araştırmacı olarak, benim borcum ve görevim ayrımcılık yapmadan Türk savaş sanatı kurduğunu söyleyen (iddia eden) savaş sanatlarını, hem de kurucularını dizgede göstermektir.Yorum yapmak veya değerlendirmek ise bana değil TÜRK insanına ve Türk dünyasına bağlıdır.

Bununla birlikte, bir uzman olarak, değerlendirmek için aşağıdaki soruların ana ölçü olduğunu söylemek isterim.

1. Kurulan savaş sanatının kavramı; (temel programlar)

2. Kurulan savaş sanatının bilirkişi sonuç dökümü (raporu), Buluş belgesi (patenti), telif hakkı belgeleri;

3. Kurulan savaş sanatının faaliyet yapdığı ülke sayısı hakkında bilgi;

4. Kurulan savaş sanatının yabancı ülkelerde olan sorumlularının adları ve soyadları ile etkinlikleriyle ilgili ağ (web) ve sosyal sayfalar; (dipçe: bu ağda (sitede) yazılanlar yanlış bilgilere dayanmamalıdır.)

5. Kurulan savaş sanatı kurucusunun kaç ülkede eğitim (seminer) verdiğiyle ilgili bilgiler; (dipçe: resimler ve izletiler (videolar) onaylanmalıdır.)

6. Kurulan savaş sanatı üzere kaç tane uluslararası yarışma düzenlendi; (Savunma maksatlı kurulan savaş sanatları için eğitim (seminer) ve şenlik (festival) düzenlenmesi dahildir.)

7. Kurulan savaş sanatı üzere uluslararası Asya, Avrupa veya Dünya Şampiyonalarına katılan yabancı takımların resmi protokolünün, fotoğraflarının ve izletilerinin (videolarının) onaylanması;

8. Kurulan savaş sanatının resmi facebook, twitter, instagram, vb. yasal ağda gerçekleştirilen etkinliklerin onaylanması;

9. Kurulan savaş sanatının kurucusunun bir veya iki araştırma makalesi;

10. Kurulan savaş sanatı sporunun yasal bir örgüt olarak federasyonlaşma belgeleri ve bu örgütün (federasyonun, klubun, merkezin) hangi uluslararası örgütlere kabulüne ilişkin belgeleri.

Bu ve diğer sorularla okuyucularımız Türk dünyasında Türk savaş sanatları olarak görev yapan uzmanlarımızı değerlendirebilirler. Ancak özellikle bildirmek isterim ki, dizgede yeni kurulan savaş sanatları da vardır. Yukarıda söz ettiğim ölçütler onlar için geçerli değildir. Çünkü yeni kurulan Türk savaş sanatlarının kendilerini kanıtlamak için zamana ihtiyaçları vardır.

Fırsatdan yararlanarak, Dünya Alpagut Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı olarak bildirmek isterem ki, yukarıda belirtilen Türk dövüş sanatlarının herbirine kapımızın açıktır. Kardeş bir federasyon olarak, her zaman Türk ulusunun savaş kültürünü düzgün bir şekilde geliştirmeye çalışan ustalarımıza ve örgütlerine destek olmakla kalmıyor, aynı zamanda mümkün olduğunca bunu yapıyoruz. Bundan sonrada her zaman yapacağız.

Tengri Biz Menen

"KUTSAN" Vasıf NAMAZOV

Yorumlar (0)
26°
parçalı az bulutlu