08.09.2020, 19:57

Suriyelilere var, Türkmenlere yok!

AFGANİSTANLI TÜRKMEN GENÇTEN GELEN MESAJ


“...Babam Ayyıldızlı T.C. cüzdanını görmeden öldü”
“...Başkanım bugün İstanbul Nüfus ve Göç Müdürlüğü’ne gittim. “Suriyeli misin?” diye soruyorlar “Yok Türkmen'iz, istisnai vatandaş olmak için geldim ve 5 yıl resmi olarak ikamet etmekteyiz, hatta daha fazla oldu 10 sene oldu.” deyince, “Sizin vatandaşlık almanız için göç idaresi bize listenizi yollaması lazım; mesela Ahmet, Mehmet, Ali, Osman gibi şu kişiler vatandaş olmaya uygundur diye belge gönderdikleri zaman biz o listeden veriyoruz...” diyorlar.


Ve danışmaya gönderdiler, danışmada da bana istisnai vatandaşlık için kayıt yapmak için (form doldurmak) için elimde çalışma belge ile başvurp aldığım başvuru belgemi tamamen iptal ettirmeniz lazım dediler.

Gün sayımı isterler diye başvuru belgemi de göstermiştim, bakmadılar bile...

Hatta 5 gün önce Ankara daki  TC. İçişleri Bakanlığı nüfus ve vatandaşlık genel müdürlüğü'ne, oradan genel göç idaresine ve en son il göç idaresi ne gittim gitmediğim yer kalmadı başkanım her gittiğim yer “...suriyelimisiniz?” diye soruyorlar. “...yok türkmeniz” deyince reddediyorlar.!

Başkanım önce Allah'a sonra size güveniyoruz, biz gerçekten çok sıkıntıdayız annem nasıl çalışma belgesi çıkartsın?...
Kız kardeşim okulunu tamamlamak istiyor... 
Hanım'ım desen öyle...

Gerçekten ama gerçekte yorulduk, 2 sene önce ikameti pasaportu veya fotoğrafı bile olmayan daha dün gelmişleri Hatay'da vatandaş kıldılar; benim babam 8 sene çabaladı, nasip olmadı, vefat etti. 

Bizim suçumuz nedir acaba türkmen olmak mı?

Evet türkmeniz, Türk'üz başka da gidecek vatanımız yok...

Evet adaletlice verilmeyecekse o zaman sayın Cumhurbaşkanımız  sayın İçişleri bakanımız bunu duyursun; çünkü 12 senedir ümitimiz var  ama artık yorulduk ve boşuna ümit etmeyelim, herhangi bir kurum'dan yardım talep etmedik, etmiyoruz etmeyiz Allah'ın izniyle. Övünmek gibi olmasın on parmakta on marifet dedikleri gibi mesleklerim çok... Ekscavatör operatörü'yüm, marmaray hızlı tren hattında 1,5 sene çalıştım , 4*4 lük mantolama alçı boya Kartonpiyer  ustasıyım, hayvancılıktan iyi anlarım. Ama adımız her yerde her zaman YABANCI olarak geçiyor.

Yorumlar (0)
30°
parçalı bulutlu