28.10.2021, 21:58

TALİBAN’IN ATA(TÜRK) KORKUSU

            TALİBAN’IN ATA(TÜRK) KORKUSU

Taliban yönetimi başa geldiği günden beri Güney Türkistan’da yaşayan soydaşlarımıza zulmediyor. Öncelikle Türkçe kitaplar toplatıldı, Farsça ve Peştun dilinden sonra 3. resmi dil olan Türkçe yasaklandı. Sonra soydaşlarımız sudan nedenlerle alıkonmaya ve soydaşlarımıza suçsuz yere işkenceler edilmeye başlandı.         

7 Ekim’de Mezar-ı Şerif ‘in şehir merkezinde yaşayan Güney Türkistanlı bir soydaşımız Taliban tarafından alıkonulmuş ve telefonunda milliyetçi fotoğraflar olduğu gerekçesiyle 2 gün hapishanede çok ağır işkenceler görmüştür. Eli ve ayağı kırılmış bir vaziyette evinin önüne bırakılan soydaşımız başına gelenleri sosyal medyadan paylaşınca ölümle tehdit edilmiş ve paylaşımını kaldırmak zorunda kalmıştır.

Kişisel telefonlara el koyup içindeki fotoğraflardan ötürü halka işkence eden Taliban görüldüğü üzere akıl hocası Kızıl Çin’i kendine örnek almaktadır! Çin hükümeti Türklerden nasıl korkuyorsa Taliban da Türklerden ve hatta dünyadan göçmüş olan Türk büyüklerinden öyle korkmaktadır. Taliban’ın Atatürk korkusu öylesine büyüktür ki resmine dahi tahammül edememektedir.

21 Ekim ‘‘Özbek Dili Günü’’ idi. Güney Türkistanlı soydaşlarımız 24 Ekim’de Özbek Dili Günü münasebetiyle Tahar ilinin Kalafgan ilçesinde bir cami avlusunda Türk hakanlarının, Türk büyüklerinin resimlerini asarak bir etkinlik düzenlemişlerdir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün de resminin asıldığı etkinlikte, Atatürk’ün resmini astığı gerekçesiyle yine bir soydaşımız gözaltına alınmış ve işkence edilmiştir. Kulağı patlayan Sebğatulah adlı soydaşımız güvenli bir bölgeye göç etmek zorunda kalmıştır.

Daha önce de buna benzer pek çok olay yaşayan Güney Türkistanlı soydaşlarımız zalim yönetimler karşısında ne olursa olsun Türklüklerini yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyorlar. Bugünlerde ülkemizdeki ‘‘kimi Suriyeliler’’ Türkleri aşağılayıp bayrağımızla dalga geçerken Güney Türkistanlı soydaşlarımız ise işkence görme pahasına Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkıyorlar!

Bugünlerde kutladığımız 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız bize bir kez daha Atatürk’ümüzün ne denli büyük bir önder olduğunu ve Cumhuriyet’in değerini göstermektedir. Cumhuriyetimizin 98. yılı kutlu olsun!

Tüm Türk büyüklerine, hakanlarına, Atatürk’ümüze sonsuz şükranlarımla, tüm Türk yurtlarına esenliklerimle…

TÜRKLÜK BİLİMCİ (TÜRKOLOG)

DİLEK YILMAZ ÇAM

Yorumlar (2)
İhsan rahimoğlu 2 yıl önce
Hocam çok teşekkür ederim
Dilek 2 yıl önce
İhsan kardeşim rica ederim. Verdiğiniz güncel bilgiler için sağ olun.